Sari la conținut

Postări Recomandate

Daca ghidajele ar fi avut bataie, sincer cred ca s-ar fi simtit in special pe partea de redare unde ar fi aparut un sunet ciudat ( cu variatii de inaltime a tonalitatii )

A va referiti la reflexia luminii pe suprafata benzii!

Eu unul nu am vazut o reflexie constanta a luminii pe banda nici cand avea ghidajele originale.

Editat de dominicue
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 220
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Cred ca am reusit intrun final sa postez si pozele!   Cam asa ara upgradeul meu insa eu nu am cromat saibele din imagini deoarece in tm de unde sunt eu nu am unde sa realizez acesta opratiune! Mi a

AM SPUS MACAR 2 PISTE ! EVIDENT CA IDEAL AR FI 4!   Banda chiar se gaseste si noua inca! Nu genul NEW OLD STOK! Desigur ca si pretul este pe masura!   A77 sau B77 e o chestiune de gust pana la u

Eu unul nu am asa o HARABAIE  dar nici nu m-ar deranja sa am una   Bun acuma serios vorbind ......care-i necazul ?? cu magnetofonul ( harabaia ) ca poate la cate capete luminate ( mai mult sau mai

Posted Images

Initial am vrut sa realizez aceste ghidaje mobile pe lagare cu alunecare ( bucse de bronz ) insa in la mine in oras nu am unde sa realizez acest concept pentru ca ateliere de prelucrare cu masini CNC pur si simplu gasesc diverse scuze gen ( ca sunt repere prea mici ca dimensiuni , ca nu se merita decat daca ar face minim 100 de bucati din fiecare reper etc etc)

Si uite asa avand norocul sa vad un A77 Revox dezbracat am imprumutat solutia cu rulmenti care de fapt a fost cea ma ieftina si la indemana mea!

Editat de dominicue
Link spre post

s-ar fi simtit in special pe partea de redare unde ar fi aparut un sunet ciudat ( cu variatii de inaltime a tonalitatii )

La reproduceri muzicale este dificil de apreciat, daca doriti un test corect, inregistrati un semnal sinusoidal in domeniul 1KHz la 3KHz(zona de sensibilitate maxima a urechii)de la un generator calibrat si stabil de si ascultati redarea acestei frecvente.

Editat de miron1947
Link spre post

La reproduceri muzicale este dificil de apreciat, daca doriti un test corect, inregistrati un semnal sinusoidal in domeniul 1KHz la 3KHz(zona de sensibilitate maxima a urechii)de la un generator calibrat si stabil de si ascultati redarea acestei frecvente.

Am testat pe redare cu o banda de test imprumutata mai ales pentru reglarea azimutului capului de redare ( pe care l-am inlocuit cu unul nou ), si nu mi s-a parut ca ar fi variatii de inaltime a tonalitati

Pe inregistrare dupa restaurare am testat cu un generator de ton tot de imprumut ( pentru ajustarea bias-ul inregistrarii dupa benzile pe care le posed ) ,iar nu mi s-a parut ca ar fi variarii de inaltime a tonalitatii.

Orcum sunt convis ca exista variatii insa la ureche nu sunt perceptibile , iar ca sa poata fi evidentiate aceste variatii as avea nevoie de un osciloscop si din pacate cum nu am, asta este ma bazez pe ureche!

Pe ansamblu sunt multumit de ce am realizat atat la nivel electronic cat si la nivel de mecanica pe acest magnetofon, unde mai pui ca are saracul peste 30 de ani!

Link spre post
Pe ansamblu sunt multumit de ce am realizat atat la nivel electronic cat si la nivel de mecanica pe acest magnetofon, unde mai pui ca are saracul peste 30 de ani!

Acest aspect este important, sa fiti multumit Dvs.

Link spre post

Ghidajele arata bine..Daca rulmentul este centrat si asta e simplu de obtinut prin strunjirea unui ax pe diametrul interior al rulmentului trebuie sa fie bine .Alt aspect ca banda sa nu treaca oblic peste rulment si atunci sunt sigur ca e mult mai bine decat cu ghidaje fixe.Electronica ati modificat-o sau este asa cum au facut-o rusii acum 30 de ani?Curele ati schimbat?Daca da unde ati gasit cureaua groasa sau ce ati adaptat in locul ei?

Sunt curios cum o sa integrati aceste ghidaje in masca .Cand terminati puneti o imagine cu aparatul daca se poate.

Link spre post

Ghidajele arata bine..Daca rulmentul este centrat si asta e simplu de obtinut prin strunjirea unui ax pe diametrul interior al rulmentului trebuie sa fie bine .Alt aspect ca banda sa nu treaca oblic peste rulment si atunci sunt sigur ca e mult mai bine decat cu ghidaje fixe.Electronica ati modificat-o sau este asa cum au facut-o rusii acum 30 de ani?Curele ati schimbat?Daca da unde ati gasit cureaua groasa sau ce ati adaptat in locul ei?

Sunt curios cum o sa integrati aceste ghidaje in masca .Cand terminati puneti o imagine cu aparatul daca se poate.

Deci cu ce sa incep....

Partea electronica , mai este cum era acum 30 de ani doar la nivel de placa ,componentele de pe ea ( cu exceptia comutatoarelor redare inregistrare si corectii functie de viteza de redare, care au fost desfacute si curatate ) au fost inlocuite total , condensatori electrolitici , condensatori nepolarizati , semireglabile , circuitele integrate inlocuite cu o versiune imbunatatita ( fabricata de Motorola ) , toti condensatorii de pe calea de semnal inlocuiti cu condensatoare cu tantal, tranzistorul din etajul de intrare al fiecarui canal a inlocut in cele din urma cu unul de zgomot redus pe siliciu fara modificarea tensiunilor de polarizare si merge perfect ( desi initial mi-am dorit sa pastrez tranzistorii pe germaniu insa tot zgomotosi au ramas chiar si dupa inlocuirea condensatorilor de calea de semnal) .

Placa oscilatorului de stergere si premagnetizare la fel ... capacitori inlocuiti - polarizati /nepolarizati , curatate comutatoarele ce comuta canalele, inlocuite toate mufele de conectare de pe placi ( cele rusesti vai mama lor dupa doua trei manevre de scoatere introducere in conector am ramas cu parti din mufe in mana) .

Reglarea premagnetizarii cu ce am eu la indemana ( aparat analogic ) , pentru ca din pacate nu am osciloscop

Calibrarea Vumetrelor cu generatorul de ton de imprumut .

Reglarea cat mai corecta a capului de redare / inregistrare , cu o banda de test tot de imprumut.

Pe partea de amplificator intern( momentan folosesc etajul original mono ) urmeaza sa fac un etaj de amplificare stereo un corector de tot stereo si un etaj de accentuare a efectului stereo ,( efect stereo spatial ) deoarece distanta intre difuzoarele interne este mica .

Oricum magnetofonul este folosit exclusiv ca deck , insa vreau sa fie stereo si pe partea de amplificare integrata.

Tot la capitolul urmeaza : vumetrele vreau sa le fac functionale si pe play si bineinteles iluminate .

Partea mecanica s-a desfacut toata curatata si asamblata la loc( inlocuit ce a fost nevoie de inlocuit , paslele ambreiajelor, bucse dupa caz etc. ) .

Curelele ( o sa radeti ) au fost inlocuite initial toate cu garnituri de tip ORing , ulterior doar cureaua principala ( cea de forta , cu diametrul de 7 cm ) a fost inlocuita cu o curea confectionata de mine dintr-o garnitura de polibutadien ( merge perfect si mai ales are stabilitate la temperatura , motorul se incalzeste si transmite aceasta caldura inclusiv fuliei ) , restul curelelor au ramas ORinguri

.

Role-i intermediare dintre volant si fulia motorului ( cea care selecteaza viteza de antrenare ) i-au fost aduse mici modificari in sensul ca, aceasta sa nu mai stea agajata tot timpul , sa cupleze doar pe play , similar cu sistemul de la magnetofoanele Kastan , la mine bineinteles adaptat ca sa pot folosi toate cele trei viteze.

Modificarea ghidajelor ( intrare linie capete / iesire linie capete ) , pe rulmenti s-a vazut in posturile mele anterioare , s-a verificat alinirea cat mai perfecta a acestor ghidaje functie de traseul benzii .

Rola presoare a fost inlocuita cu rola de la un magnetofon Grundig TK 35 ( caciucul nemtesc se pare ca este stabil si dupa aproape 40 de ani )

Pfffff..... nu cred ca am reusit sa cuprind toate operatiunile ce le-am intreprins cat si cele ce vor urma .....mai sunt multe chestii pe care as vrea sa le fac in timp, oricum cu ce am realizat pana acum sunt foarte multumit ,magnetofonul suna incredibil de bine avand in vedere varsta si conceptia lui .

Magnetofonul este functional, de altfel este folosit aproape zilnic pentru redare si inregistrare doar de pe vinil .

Editat de dominicue
Link spre post

Si acum cateva poze cu magnetofonul dezbracat si bineinteles imbracat. In una din fotografii se poate observa cureaua principala ( cea din polibutadien ) cat si cureaua ce antreneaza ambreiajul tamburului acceptor .

post-24906-0-35290900-1390426044_thumb.jpg

post-24906-0-34066600-1390426055_thumb.jpg

post-24906-0-24611400-1390426066_thumb.jpg

post-24906-0-23652300-1390426100_thumb.jpg

post-24906-0-32789900-1390426122_thumb.jpg

post-24906-0-63210400-1390426133_thumb.jpg

post-24906-0-08234900-1390426144_thumb.jpg

post-24906-0-42696900-1390426156_thumb.jpg

post-24906-0-72737200-1390426167_thumb.jpg

post-24906-0-72929700-1390426176_thumb.jpg

Editat de dominicue
Link spre post
  • 2 weeks later...

...uite ca am gasit un pdf despre restaurare magnetofoane...apare aici si chestia cu rulmentul la ghidajul din partea dreapta

http://s000.tinyuplo...664248658328858

Foarte interesant fisierul ...

Am observat in fisier inclusiv tehnica de restaurare a benzilor prin uscare si deshidratare cu aer cald ( am mai cititit despre aceasta tehinica ) insa nu am incercat-o deoarece nu am dispozitivul de uscare /deshidratare din imagini ( insa nu inseamna ca nu se poate construi in functie si de timpul pe care il am )

P.S . Dl SINUSPURE dumneavoastra ati incercat cumva metoda de restaurare a benzilor??? daca da puteti detalia putin va raman recunoscator

Cu Stima.

Link spre post

...cu benzile n_am avut timp sa ma ..joc.Pt aliniere capete folosesc doua benzi inregistrate pe un Revox A80 ,materialul fiind de la RMG,suportul magnetic comercializat sub denumirea de SM911

5zfyas.jpg

Pt probe inregistrare,redare folosesc LPR35 si SM911,ultima fiind excelenta si calitativ este aproape la fel ca Maxell UD-XL.

21n2ph2.jpg

ca generator de semnal si audio analizer folosesc Neutrik_ul asta

2dcebg3.jpg

Uite aici niste capete cu azimuth.....reglat de fabrica ...mentzionez ca vopseaua pe suruburile de reglaj era intacta iar capetele

aproape noi ...nu cred ca a functzionat mai mult de 100 ore mag_ul...

2z89n2a.jpg

se observa ca semanlul de iesire dreapta R este in jur de -10dB iar stanga L -15dB ..iar defazajul in jur de 80? intre semnale,se vede pe osciloscop....

iar aici un cap reglat corect cu azimuth aproape null ...

1zyx1ls.jpg

Link spre post
  • 1 year later...

salutare si bine v-am gas't

posed un Teac A-3340S

mai este cineva cu asa harabaie?

Eu unul nu am asa o HARABAIE  dar nici nu m-ar deranja sa am una :giggle:

Bun acuma serios vorbind ......care-i necazul ?? cu magnetofonul ( harabaia ) ca poate la cate capete luminate ( mai mult sau mai putin  :giggle:  ) suntem pe aici poate te putem ajuta cu ceva.

Editat de dominicue
  • Like 1
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock