Sari la conținut

Dispute intre utilizatorii forumului

Postări Recomandate

se pare ca electronica pentru voi este amplificatorul audio, si boxe cam atat. Traiam cu impresia ca electronica e mai mult de atat, dar pana la urma ce stiu eu, un minicinos si jumatate.

cu liniute sau fara eu va doresc mult succes pe mai depparte...

R.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Admin

am scris postul ala in care am mentionat firma _E_C_A_S_ ca un distribuitor de piese electronice serios, ai cenzurat postul meu, dar cu doua mai sus chiar tu ai pus un link la farnell, pai care sunt regululile? nu se aplica la fel la toti? crezi ca e gresit sa indrumi amatorii catre o firma de unde sa-si procure piese? aPi cu ce construiti voi cu ce aveti prin sertare ?

incet incet o sa me saturam... daca vreti sa ne saturam mai repede nu trebuie decat sa ne ziceti.

Roadrunner

PS - Donpetru esti dator cu o expliactie la "brumul de la sursele de calculator", nu lasati subiectele in aer ca o sa ramana si forumul la sifon...

Postul tau nu este cenzurat ci aproape toate denumirile de firme care se ocupa cu comercializarea de produse electronice in Romania (in special). Faptul ca nu am cenzurat firma Farnell este o alta problema si normal ar fi sa cenzurez si denumirea acestei firme. Iar ca sa fi multumit am sa fac si lucru asta.

In al doilea rand, am vazut ca deja aici s-a formulat un raspuns vis-a-vis de brumul de la sursele de calculator. De fapt, un raspuns venit intr-o observatie practica, observatie care am punctat-o si eu in topicul respectiv. De aceea, posturile in plus de aici care au legatura cu acel topic le voi muta acolo.

Link spre post

ce ziceam eu e exact pe dos

nu ar trebui cenzurate nume de firme unde hobbyistii pot cumpara componente, nu sa stergi farnell, ci sa lasi nume de firme care pot ajuta userii cu informatii ca sa-i ajuti sa construiasca.

cat despre brum (care de obicei insemna 50/60 Hz sau 10/120Hz) este total neexistent la sursele de calculator, zgomotul de comutatie poate fi filtrat relativ usor, probabil ca IC-ul in cauza are o capaciate parazita intre VCC si intrare de unde zogomotul. Folosesc surse in comutatie la tot ce proiectez si inca nu s-a plans nici un client. Dar ce sa mai adaug (apropos multa lume pe forum foloseste adaog, care ma indoiesc ca e corect) poate ca in RO electronica se face construind si constatand, aici nu avem timp si o facem masurand si proiectand.

R.

Link spre post

nu ar trebui cenzurate nume de firme unde hobbyistii pot cumpara componente, nu sa stergi farnell, ci sa lasi nume de firme care pot ajuta userii cu informatii ca sa-i ajuti sa construiasca.

roadrunner, eu cheltuiesc ceva cu forumul si nu pot pe cheltuiala mea sa fac reclama unor firme, adica sa le ajut sa castige bani. Fiecare electronist amator se poate ajuta de Google daca vrea sa caute componente electronice. Majoritatea se duc in orasul lor la un magazin sau doua de specialitate.

Folosesc surse in comutatie la tot de proiectez si inca nu s-a plans nici un client. Dar ce sa mai adaug (apropos multa lume pe forum foloseste adaog, care ma indoiesc ca e corect) poate ca in RO electronica se face construind si constatand, aici nu avem tip si o facem masurand si proiectand.

Electronica in Romania se mai face construind si constatand deoarece pretul de achizitionare a unui osciloscop sau alt aparat de masura este mult peste posibilitatile electronistului amator din Romania. Nici eu nu mi-am permis pana acum sa-mi cumpar un osciloscop iar ca sa imi cumpar unul va trebui sa fac un CAR. Asta e realitatea in Romania.

Link spre post

"roadrunner, eu cheltuiesc ceva cu forumul si nu pot pe cheltuiala mea sa fac reclama unor firme, adica sa le ajut sa castige bani. Fiecare electronist amator se poate ajuta de Google daca vrea sa caute componente electronice. Majoritatea se duc in orasul lor la un magazin sau doua de specialitate."

si daca nu pui linkurile e mai ieftin hostingul? capra vecinului? da noi astia care proiectam (si suntem facuti mincinosi) sa punem schemele facute de noi, hai ca esti simpatic, si eventual sa scriem articole...

"Electronica in Romania se mai face construind si constatand deoarece pretul de achizitionare a unui osciloscop sau alt aparat de masura este mult peste posibilitatile electronistului amator din Romania. Nici eu nu mi-am permis pana acum sa-mi cumpar un osciloscop iar ca sa imi cumpar unul va trebui sa fac un CAR. Asta e realitatea in Romania."

ok am inteles, pentru ca nu aveti osciloscoape, asta invalideaza toate masuratorile mele, laser frate.

bine ca stiu pe viitor sa nu-mi mai bat gura de pomana. Faceti frate electronica cum stiti voi si daca vrea cineva sa va contrazica acoperitiva repede urechile sa nu cumva sa auziti, nu nu-ti dai seama ca mai sunt unii care intradevar se pricep si va faceti de ras cu argumentele astea?

R.

Link spre post

si daca nu pui linkurile e mai ieftin hostingul? capra vecinului? da noi astia care proiectam (si suntem facuti mincinosi) sa punem schemele facute de noi, hai ca esti simpatic, si eventual sa scriem articole...

Nu e mai ieftin hostingul dar se poate acoperi daca firmele respective ar fi interesate sa suporte chiria pe un banner in forum. Daca le dam utilizatorilor direct calea spre firme X, Y sau Z, acele firme nu vor mai avea niciodata interesul sa suporte chiria unui banner in forum si vor privi forumul ca un mijloc unde isi pot face "reclama" gratis pe cheltuiala adminului. Tu ce ai face in cazul asta ?

ok am inteles, pentru ca nu aveti osciloscoape, asta invalideaza toate masuratorile mele, laser frate.

bine ca stiu pe viitor sa nu-mi mai bat gura de pomana. Faceti frate electronica cum stiti voi si daca vrea cineva sa va contrazica acoperitiva repede urechile sa nu cumva sa auziti, nu nu-ti dai seama ca mai sunt unii care intradevar se pricep si va faceti de ras cu argumentele astea?

Electronica se face in urmatoare ordine: studiu, proiectare, masuratori si constatari finale pe prototip. Ciclu se poate repeta de la un anumit punct pentru optimizarea prototipului si de regula se cam intampla lucru asta.

In Romania, tanarul electronist amator, datorita lipsurilor materiale este obligat sa studieze cat de cat problema, sa faca niste masuratori cu aparatura din dotare si apoi sa constate "defectul" si modul de remediere a sau. Anumite puncte de vedere care ti le-ai exprimat sunt din partea unei persoane care lucreaza in domeniu si priveste realizarea unui proiect din toate punctele de vedere, lucruru de altfel benefic tuturor dar trebuie sa intelegi ca cei mai multi utilizatori ai forumului se rezuma doar la cateva din cele patru elemente initial enumerate, asta datorita lipsei unor cunostinte aprofundate in domeniu si a existentei unui laborator de electronist incomplet utilitat acasa. Laboratorul este incomplet in primului rand datorita situatiei materiale a fiecarui electronist amator care in anumite situatii trebuie sa se descurce cu ceea ce are si dea indicatii altora rezumandu-se doar la niste constatari practice.

Atata tot, domnule roadrunner. Poate aveti alta situatie materiala, foarte bine, dar daca totusi o aveti trebuie sa respectati si parerile celorlalti care poate au acasa un singur pistol de lipit si au facut un circuit prin propriile forte si care functioneaza foarte bine si e mandru ca a facut lucru asta fara a avea in dotare aparate de masura supersofisticate.

Link spre post

Vizitator crriss
Nu e mai ieftin hostingul dar se poate acoperi daca firmele respective ar fi interesate sa suporte chiria pe un banner in forum. Daca le dam utilizatorilor direct calea spre firme X, Y sau Z, acele firme nu vor mai avea niciodata interesul sa suporte chiria unui banner in forum si vor privi forumul ca un mijloc unde isi pot face "reclama" gratis pe cheltuiala adminului. Tu ce ai face in cazul asta ?

Electronica se face in urmatoare ordine: studiu, proiectare, masuratori si constatari finale pe prototip. Ciclu se poate repeta de la un anumit punct pentru optimizarea prototipului si de regula se cam intampla lucru asta.

firmele vor fi interesate sa isi faca publicitate pe forum cand vor vedea ca reprezinta un adevarat potential si le poate aduce profituri mai mari decat cheltuieli. asta depinde de continutul forumului calitatea userilor si modul de administrare. nici o firma care vinde componente nu o sa isi puna banner pe un forum unde se discuta mai mult off topic iar ce e tehnic nu are legatura cu produsele care le comercializeaza ei.

si cum orice software si multe alte produse au trial version, nu ai pierde nimic sa le dai si lor posibilitatea de trial, macar o luna gratis, si daca vor avea clienti de pe forumul tau, sigur vor accepta sa plateasca dupa acea luna gratis. da tu nici macar nu ii lasi sa isi posteze numele, ba chiar cenzurezi orice link sau nume de firma din posturi.

bine ai intrat in afaceri....

In Romania, tanarul electronist amator, datorita lipsurilor materiale este obligat sa studieze cat de cat problema, sa faca niste masuratori cu aparatura din dotare si apoi sa constate "defectul" si modul de remediere a sau. Anumite puncte de vedere care ti le-ai exprimat sunt din partea unei persoane care lucreaza in domeniu si priveste realizarea unui proiect din toate punctele de vedere, lucruru de altfel benefic tuturor dar trebuie sa intelegi ca cei mai multi utilizatori ai forumului se rezuma doar la cateva din cele patru elemente initial enumerate, asta datorita lipsei unor cunostinte aprofundate in domeniu si a existentei unui laborator de electronist incomplet utilitat acasa. Laboratorul este incomplet in primului rand datorita situatiei materiale a fiecarui electronist amator care in anumite situatii trebuie sa se descurce cu ceea ce are si dea indicatii altora rezumandu-se doar la niste constatari practice.

Atata tot, domnule roadrunner. Poate aveti alta situatie materiala, foarte bine, dar daca totusi o aveti trebuie sa respectati si parerile celorlalti care poate au acasa un singur pistol de lipit si au facut un circuit prin propriile forte si care functioneaza foarte bine si e mandru ca a facut lucru asta fara a avea in dotare aparate de masura supersofisticate.

nici eu nici roadrunner nu suntem fii de milionari imbogatiti peste noapte, prin propriile forte, prin ambitie si seriozitate am ajuns la un nivel de performanta care ne permite nu doar sa facem electronica in timpul liber ci sa traim din ea, si chiar mai bine decat multi altii pot sa spun.

Link spre post

Stai linistit criss ca nu o sa se inghesuie firmele daca le aduci vanzari sa inchirieze un banner pe forum. Magazinele online din Romania de abia asteapta sa mai castige ceva in plus dar in nici un caz nu se gandesc sa sponsorizeze un forum ca ia ajutat in acest sens. Poate nu stiai, dar Romania e tara lui MOACA. :biggrin: praising.gif

Link spre post

• 3 weeks later...
...De fapt, nici nu le-ai proiectat - e ca si cum as face eu niste poze la un convertizor de frecventa ABB desfacut si apoi le prezint aici si reclam ca l-am facut eu. Rusine sa-ti fie! Cred ca din cauza asta ti-a dat donpetru o liniuta in bara de warn...

...Pe mine m-ai facut mincinos ca nu am proiectat eu placa aia, te-ai contrazis fara argumente "ca nu prea am experimentat montaje audio" si cand v-am demostrat cu masuratori care e zgomotul unei surse de PC ati dati toti fuga la mama...

E prima data cand am intrat pe aceasta sectiune a acestui forum si am ramas consternat de ceea ce am vazut ca s-a scris la adresa unor useri, care, in opinia mea, au contributii importante la ridicarea calitatii acestui forum si ii aduc certe servicii prin interventiile lor.

Nu stiu cum s-a ajuns la aceste discutii, din contextul acestui topic nu se prea intelege, am vazut pasaje sub titlul "QUOTE" in care nu se precizeaza postul la care se refera respectivul citat, eu intru mai rar pe acest forum si nu am cunostinta de toate subiectele asa ca sunt putin dezorientat. Nu am citit toate posturile acestor useri, dar ceea ce am citit cred ca e suficient sa-mi fac o parere si imi justifica afirmatiile de mai sus.

Desi eu fac parte dintr-o generatie diferita de a lor, va spun ca ma incearca un sentiment de mandrie ca niste compatrioti, mai tinerii mei colegi, au asemenea realizari pe-acolo pe unde se afla, prin lumea larga, ganditi-va ca in fond ei ridica prestigiul tarii din care provin, iar faptul ca au acces la tehnologii de ultima ora e un avantaj si pentru forum, ne pot impartasi din experienta lor.

...firmele vor fi interesate sa isi faca publicitate pe forum cand vor vedea ca reprezinta un adevarat potential si le poate aduce profituri mai mari decat cheltuieli. asta depinde de continutul forumului calitatea userilor si modul de administrare...

Subscriu suta la suta la aceasta idee.

Cred ca avem mai mult de castigat daca ne respectam mai mult.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.