Sari la conținut

Mai traieste pick-up-ul?

SIG
 Share

Postări Recomandate

Am sa incerc la lumina zilei pentru ca doza pare sa aiba pe "burtica" ceva minuscul care nu-mi dau seama daca e surub sau nit, cu lupa m-am uitat si nu mi-am dat seama aseara. Pare doar un mic orificiu rotund. Nu cred ca s-ar vedea in poza.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar acul cu suportul lui, l-ati scos?

La dozele magnetice acele sunt montate pe un suport care este detasabil, deoarece precizia pozitionarii este mai critica, comparativ cu cele cu cristal.

Asa arata nltv06.jpg acul meu de schimb de la Ortofon.

Dupa cum se observa, nu este doar acul, ci este un ansamblu ac+suport(piesa verde).

Editat de miron1947
Link spre post

Acul nu-l puteti schimba fara suport, deci trebuie extras cu el cu tot.

Din ce vad, operatia se poate face prin translatia suportului(piesa albastra) in sensul indicat de sageata 2mq6xsh.png (spre conector si in sus).

Editat de miron1947
Link spre post

Oare minusculul orificiu din mijlocul suportului ar putea avea vreo influenta asupra extragerii? Nu prea se vede in poza, dar pare sa fie un tubusor metalic acolo, adica in orificiu e un mic cilindru, tot cu gaura in interior. Daca reusesc sa scot acul cu tot cu suport, trebuie gasit unul identic, sau e posibila inlocuirea cu suportul din postul nr. 106?

Link spre post

Eu aici http://www.stylusplus.co.uk/jvc-lfx22b-record-player-stylus-8693-p.asp nu vad sa apara acea decupare, desi scrie ca este ac pentru modelul dvs.

JVC LFX22(B) Record Player Stylus http://www.tehnium-azi.ro/topic/1192-mai-traieste-pick-up-ul/page-7?do=findComment&comment=62604  

Poate doza cu care ati cumparat pick-up-ul, nu este cea originala?

Editat de miron1947
Link spre post

Aparatul il am de la un prieten care l-a cumparat nou din afara, prin anii 90-91si l-a folosit fiind multumit de el pana s-a slefuit acul. Negasind in Roman, acum 7-8 ani mi l-a dat mie, dar am patit la fel. Azi am rascolit iarasi internetul si am gasit la Megadinamic o doza data ca Panasonic si care arata ca piesa din aparatul meu, desi acesta este JVC, si sper ca original.post-32596-0-35506100-1444321784.jpg .imaginea de pe site este la scara 1:1. Credeti ca ma apropii de finalul cautarilor?

Link spre post

As prefera sa schimb doar acul, dar daca doza nu este in regula, investitia ar fi mai mare. dar mi-ar ramane un ac de rezerva. Pe site-ul amintit se specifica varianta de schimbare doar a acului, si cred ca e posibil sa scap doar cu atat, dar nu se spune pretul numai pentru ac. Considerati ca e o idee buna?

Link spre post

Adresa acestui site este www.megadinamic.ro.Din pacate nu ma pricep sa fac trimitere directa din postare catre site. Daca trebuie scos acul montat pe suport, atunci intai voi incerca operatia si apoi voi solicita doar acul sau doza, in functie de rezultatul extragerii.

Link spre post

Cand scrieti doar acul, adica fara suportul lui?

In alta ordine de idei, daca vreti sa inserati o trimitere(link)

La pagina catre care faceti trimitere, copiati ce scrie(copy) in fereastra de de sus,2aet8n4.png

activati butonul link 309jx3a.png

si inserati(paste) in fereastra care se deschide in spatiul URL.

110vsyh.png

Editat de miron1947
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.