Sari la conținut

Mai traieste pick-up-ul?

SIG
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor.

Pick-up-ul va trai atata timp cat vor exista oameni pasionati de auditii de calitate, dar si oameni priceputi, dedicati electronicii. Primul aparat de acest gen mi l-am construit in liceu ('85) dintr-o "mecanica" de Pacific, un alimentator de la radioul cu lampi Modern, pe care am adaptat in locul tubului redresor un tub PCL 86, toate de la talcioc, tub dublu in care aveam si preamplificator si partea de putere. ca transformator de iesire aveam unul de cadre de tv. si difuzor tot de tv. de 15 ohmi. Desi doza era cu cristal, auditia era mai mult decat multumitoare. Acum 21 de ani am cumparat un Philips A-471 de ocazie, care a mers foarte bine pana cand un copil i-a rasucit bratul ca in filmele politiste si i-a smuls doza....Merge foarte bine ca amplificator audio pentru calculator, 2x6w /4 ohmi, cu posibilitate de a fi folosit pseudoquadro. Am luat si eu un "Superior" de la supermarketul amintit mai sus in vederea unor transplanturi dar nu cred ca sunt compatibile. Intre timp am capatat un JVC cu doza magnetica, dar fara ac. Sper sa gasesc unul pe internet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ani am gasit in Iasi pe la vanzatorii de carti discuri de vinil vechi dar bine intretinute,

Daca nu au fost ascultate cu o doza cu cristal, la care presiunea pe disc este cca. 7-8g(unele si 12g), comparativ cu cca. 1,5g la cea magnetica.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

............Intre timp am capatat un JVC cu doza magnetica, dar fara ac. Sper sa gasesc unul pe internet.

Spuneti modelul pickup-ului JVC pentru a va ajuta sa gasiti doza , mai ales ca acum se gasesc doze echivalente destul de petformante .

Link spre comentariu

Salutare tuturor.

Daca dl. Dominicue considera ca este posibila gasirea unei doze este vorba despre JVC L-FX22B. Cel putin asa am gasit pe o placuta pe carcasa lui.

Multumesc pentru intentia de a ma ajuta.Poate aflu si ce alte caracteristici mai are acest aparat.

Link spre comentariu

• 2 weeks later...

Daca mai citeste cineva acest topic, as fi bucuros sa aflu macar cateva date tehnice despre pick-up-ul JVC L-FX 22B, pentru a ma decide daca mai merita cautata doza. Stiu despre el ca are doza magnetica (fara ac) si ca este DIRECT DRIVE, adica ar putea fi ceva de el.

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu

Puteti sa-i montati orice doza magnetica, prinderea la acestea este standardizata, http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v1/1500945737_1/New-20pcs-lot-Sea-bule-HM78BU2-Excellent-moving-font-b-magnetic-b-font-font-b-cartridge.jpg doua suruburi, nu ca la cele cu cristal care variau  in functie de producator.

P.S.

Eu la Adam(polonez) am o doza Ortofon(daneza).

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Multumesc, nu inteleg ratiunea pentru care au recurs la alta modalitate de prindere.

P.S.

Dar bratul nu are si doua gauri pe partea superioara ca aici, post-9-0-92921100-1444238154_thumb.jpg   pentru alta marca de doza?

Altefel vad ca un ac costahttp://www.stylusplus.co.uk/jvc-lfx22b-record-player-stylus-8693-p.asp 13 lire.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Daca as putea gasi macar un ac pentru ea, mi-as da seama daca doza e buna. Nu am mai ascultat pana acum sunetul acestui aparat si nici nu stiu daca e un model de calitate (e totusi JVC, made in Japan, cum scrie pe spate) ori unul de duzina....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.