Sari la conținut

Mai traieste pick-up-ul?

Postări Recomandate

Mai este o solutie,au aparut aparate combinate pick-up si cd care permit copierea discurilor pe cd.Daca si preturile sunt rezonabile,atunci putem sa ne salvam muzica preferata,mai veche.Pretul unui astfel de aparat este cam cit al unei doze.Scopul este muzica pana la urma.Pentru amplificatoare cu corectie pentru doze piezo ,am ralizat o schema cu circuit integrat,daca mai este de actualitate pot sa o postez.Se poate lucra la corectie pentru a obtine rezultatul dorit.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

buna ziua! am , folosesc, m am jucat cu el sub toate formele posibile.  de baza a fost un ACORD 201 STEREO fabricat in URSS un pick -up de la care nu cereai foarte multe iar in afara de gapagie n

Posted Images

Buna ziua, poate cineva sa-mi spuna unde gasesc o schema electrica pentru un pick-up Traviata?

Va raman profund recunoscator!

Link spre post

Da, despre acesta e vorba! Partea de radio functioneaza si acum incerc sa rezolv partea de pickup dar nu gasesc nicaieri o schema si cineva a mai umblat prin el ca sunt multe fire artizanale si as incerca sa mai elimin din ele!

Link spre post

Cum vi se par pick-up-urile actuale din comert, spre exemplu, modelul acesta:

http://www.emag.ro/p...u/pd/E6YFTBBBM/

pick-ul in sin e nu este rau insa este departe de cea ce sa-r putea numi pick-up petformant!

Uite eu ti-as recomanda asa ceva (http://www.soundcreation.ro/platane-si-pickup-uri-turntable-de-dj-cid77_2142/reloop-rp-2000-mk3-id1699.html) ca raport pret /calitate foarte bun si vb din experienta am incercat /ascultat acest pick-up!

Sau daca vrei ceva si mai bun uite asta( http://www.soundcreation.ro/platane-si-pickup-uri-turntable-de-dj-cid77_2142/audio-technica-lp120-usb-c-id8379.html) iti recomand cu caldura , eu fiin posesorul unui astfel de pick-up si te asigur ca face toti banii pan la ultimul leut!

Link spre post
  • 7 months later...

:yes: ...in germania ..cel putzin...Thorens,Transrotor,Lenco,Rega...sunt la moda...si nu zic cat se poate investi intr_o ..piesa...chiar eu lucrez de 2 ani la un proiect ..e vb despre o sursa universala de alimentare a pick_up_ului...scoate 220Vac si ..fix 50Hz ---sinus_pur.

Sunt bucuros ca am descoperit topicul ...o sa_l citesc tot... :hi:

Link spre post
  • 3 months later...

Am si eu un Technics SL-1400 si un Dual 701 cu shure V5 model III. Calitatea auditiei este deosebita nu poate Fi comparata cu aparatura moderna. Pina si baiatul meu impatimit Al noutatilor a renuntat la mp3 player si acasa asculta vinyl. Pretul discurilor noi de 180g e foarte mare dar sunt se fabrica si se pare ca avem noroc si se vor fabrica.

In privinta turntable-lor eu cred ca cele vechi din aaii 70-80 sunt cele mai bune. Greutatea platanului motorul si doza sunt factorii care fac diferenta.

Link spre post
  • 1 year later...

Va salut. Am un pick-up PA 2040, cumparat. Nu scoate semnal pe boxe nici de la doza si nici de la cele 2 intrari. L-am demontat si am constatat urmatoarele:

-daca ating cu degetul cablajul dupa circuitul integrat B 084 D se ude un zgomot in boxe si cred ca acest circuit este ars. Am cautat pe internet si nu l-am gasit. De asemenea am vazut ca pe integratele finale scrie A 2030 V. Pe amandoua scrie si X4. 

Stie cineva care sunt echivalentele pentru acestea (ex. pentru B 084 D am gasit TL O84 - este bun ?). As dori ffff mult sa-l repar.

Va multumesc.

Link spre post
  • 2 weeks later...

Nu cred ca mai gasiti, sunt motoare sincron cu histerezis si erau disponibile ca piese de schimb prin anii `80 in doua variante, 24V si 220V.

Daca aveti cunostinte si posibilitati, puteti incerca inlocuirea lui cu unul de casetofon si sitemul de reglarea a turatiei ca la modelul Unitra GS 431http://i28.tinypic.com/xksllg.jpg

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.