Jump to content
SIG

Mai traieste pick-up-ul?

Recommended Posts

Vestea buna e ca formatii valoroase vor scoate din nou muzica pe vinyl, dar dupa cum ne-am obisnuit, in Romania vor costa de 3 ori peste pretul real.

Intr-un pliant Kaufland ( imi cer scuze sper sa nu se considere ca reclama) pe undeva prin vara,nu mai retin exact era pozat un radio cu pick-up marca "Superior" (??)

Stereo,radio MF-MA,pick-up.

Deci se pare ca se mai fabrica..pretul era in jur de 100 ron ! M-a surprins dar nu am cumparat intrucat am deja doua pick-up-uri: un rr Pacific cu pick-up rusesc cu ac dublu si un Unitra Fonica.

Edited by Motreanu Sorin

Intr-adevar,

si eu am luat un astfel de pick-up de la Kaufland.

"Superior" e de fapt un "no name" , insa am tinut mult sa pot reasculta vinilurile din casa.

Am oscilat intre a cumpara unul nou (cel de la Kaufland de ex.) sau unul second din piata de vechituri. Problema la cel second ar fi fost ca nu stiam cat de uzat e acul si in consecinta cat ma va tine (ca de gasit ac de schimb nu cred) si in consecinta am ales varianta achizitiei unuia nou, chiar daca e "no name".

Numai bine.

Edited by SIG

Pick-up la Kaufland ?

Pai este tot supermarket,sunt aparate electronice si la Plus,difera doar diversitatea ofertei.

Edited by miron1947

Dl.miron, nu am avut niciodata curiozitatea sa ma uit la Kaufland dupa pick-up-uri, dar uitati ca m-ati facut curios! Data viitoare cand mai trec pe la un astfel de supermarket o sa ma uit si dupa asa ceva.

Numai Bine

Dl.miron, nu am avut niciodata curiozitatea sa ma uit la Kaufland dupa pick-up-uri, dar uitati ca m-ati facut curios! Data viitoare cand mai trec pe la un astfel de supermarket o sa ma uit si dupa asa ceva.

Numai Bine

Si la METRO Voluntari

Am un pick-up Unitra Fonica WG-414 defect. Are cineva schema de la el? Defectiunea consta in faptul ca are amplificatorul ars. Amplificatorul este un UL 1497. Nu stiu daca se mai fabrica acest integrat si nici nu mai stiu cu ce este echivalent, cu TBA 790 sau TBA 810. Ma poate ajuta cineva? Sau este mai bine sa inlocuiesc tot etajul de amplificare cu un amplif de putere mica (si dimensiuni reduse)? Din pacate spatiul disponibil este cam limitat.

Picuk-upurile sunt folosite si se vor mai folosii inca zeci de ani de acum inainte ...

In prezent detin doua , un citronic perfomer ( model vechi din anii 80 ) in un technics tangential care insa nu este functional . Calitatea redarii tine in principal de calitatea platanului , el trebuie sa fie cat mai greu si sa aiba cat mai putin balans (sus jos ) cailitatea bratului , ( sa aibe miscari cat mai usoare ) iar '' panoul '' sa fie articulat asfel incat sa stea de fiecare data paralel cu podeaua . In materie de electronica , primul lucru important este doza , la pick-urile mai rasarite apare notiunea de ''cartus'' , cartusul contine doza si suportul acesteia , sunt foarte multe tipuri si nu o sa intru in detalii , dozele / cartusele pe care le recomand eu sunt audio-tehnica si ortofon , insa aveti grija ce cumparati cartusele pentru DJ nu sunt facute pentru ascultarea muzici .

Atentie si la reglarea bratului (apasare) reglarea corecta se face in feul urmator , cu doza montata pe brat se regleaza contragreutatea peana cand bratul sta in echilibru , apoi flansa numerotata se misca pana cand punctul Zero este pe marcajul bratului , apoi se greleaza greutatea in functie de cerintele dozei .

Pick-upurile care sunt facute acum sunt de trei tipuri :

1. Cele ieftine care apar in reclame si afise etc si sunt proaste , sunt foarte departe de un pick-up hi-fi .

2. Cele medii ca pret deobicei folosite de DJ calitate buna dar , nu prea au ce cauta in casa unuiascultator de muzica , caci sunt impractice si deobicei inestetice .

3 Cele petru audiofili care sunt EXAGERAT de scumpe ating uneori sume de peste 25000 euro pentru editile limitate .

UN pick-up absolut decent se poate gasii SH , nu conteaza neaparat firma , ci calitatea cu care sunt facute componentele mecanice , in general firmele care se au fcaut pickupuri bune care se gasesc la noi sunt Technics Sony Philips Unitra etc eu as opta pentru unul cu construtie de tip deck/punte adica fara amplificare , trebuie insa sa fiti atenti ca platantul sa nu aiba jocuri absolut deloc , la fel si bratul . doza insa deobicei va trebuii schimbata .

Personal, ma indoiesc ca Unitra au fost mai bune decat Tesla, iar cum nu am pretentii de audiofil sau de a asculta numai HI-FI, voi asculta in continuare la Tesla.

Cel putin pe forumurile unde se mai discta acest subiect, Tesla NC 430, care se mai fabrica si acum, sub sigla privata, e unul din cele mai bune care s-au comercializat prin Romania.

Personal, ma indoiesc ca Unitra au fost mai bune decat Tesla,....Tesla NC 430, care se mai fabrica si acum, sub sigla privata, e unul din cele mai bune care s-au comercializat prin Romania.

Performnata unui pick-up, incepe cu modul de antrenare a platanului, care produce cele mai mari zgomote prin vibratii.Cel mai ieftin dar si cel mai zgomotos este cel prin rola de frictiune, cu performnate superioare, sunt cele cu cu curea, iar cele mai silentiose sunt cele direct drive, fara ele mente intermediare intre motor si platan. Deci Tesla NC 430 nu este mai performant, avnd transmisie prin curea, ca Adam de la Unitra, care este direct drive.

Edited by miron1947

Rusii ca si noi dealfel nu au facut lucruri calumea , bine sunt mici exceptii de exemplu mag rostov , care este decent , iar la noi de ex amplitunnerul Delia , astea sunt mai rasarite in rest nimic . Cand rusii si noi faceam inca ''dulapuri'' de pal furniruit akai scotea mag-ul 747 :( .

Adamul este o bijuterie !

Spre deosebire de Adam, care poate sa fie direct drive, dar este unul problematic, reamintesc ca acel model de Tesla, se mai fabrica inca si banuiesc ca asta nu se datoreaza performantelor scazute; este posibil, ca un Adam de la Unitra nou, sa fie mai performant, dar in mod cert, nu este mai fiabil si nici diferentele de performanta nu au fost asa mari, incat sa determine disparitia modelului cu antrenare prin curea.

Nu contest superioritatea modelului direct drive, dar este posibil ca aceste modele sa se adreseze unei categorii de ascultatori audiofili cu posibilitati materiale deosebite; daca si cei care nu sunt audiofili, au dreptul sa asculte muzica, le recomand modelul Tesla, care in ciuda varstei, poate sa functioneze cu performante bune.

Pentru a face diferenta intre Adam si NC 430, ascultati un pianissimo pe ambele.Am avut si NC 430, dar diferenta de zgomot, la tipul de auditie invocat mai inainte, m-a facut sa vand Tesla si sa imi cumpar Adam.

Edited by miron1947

am un RFT PA 2040, si nu mai am cureaua de antrenare a platanului. a lui s-a intins de batranete si miorlaie. unde se mai poate gasi asa ceva, sau o idee daca se poate cofectiona. am incercat cu elastic pentru bancnote, dar nu merge scratchchin.gif