Sari la conținut

Sursa PC


bernat16

Postări Recomandate

Revin cu niste intrebari!!! Prima ar fi: pot sa alimentez un corector de ton realizat cu TDA1524 pe partea de 12V daca am un aplificator in paralel alimentat din aceiasi sursa? Amplificatorul este de 10W in 4 O curati zic eu!!!! Mai trebe sa pun pe iesirea sursei ceva anume ca sa nu am probleme? sau este destul de filtrat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator crriss
Revin cu niste intrebari!!! Prima ar fi: pot sa alimentez un corector de ton realizat cu TDA1524 pe partea de 12V daca am un aplificator in paralel alimentat din aceiasi sursa? Amplificatorul este de 10W in 4 O curati zic eu!!!! Mai trebe sa pun pe iesirea sursei ceva anume ca sa nu am probleme? sau este destul de filtrat?

 

pune un filtru RC de la sursa de alimentare la TDA1524, valoarea R aprox. 22R si C 470uF. ma indoiesc ca ai 10W la 12V altfel decat in punte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sursele de calculator din ziua de azi sunt pe la 250Khz, cu cred ca aude cineva brumul.(eventual cainii)

roadrunner, realizeaza montajul cu TDA1524, alimenteaza-l de la o sursa PC "no name/no number" si te vei convinge. Apoi, spune-mi ce o sa faci ca sa reduci "brumul"! :biggrin: scratch_one-s_head.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine LC,pentru a nu avea cadere de tensiune pe filtru.Bobina de soc o puteti realiza pe un miez de tole fier siliciu sau bara/tor de ferita,cu cca.10-20spire,preferabil ca in desen,jumatate din numarul de spire,cu un sens de bobinare si cealalta in sens invers.

post-9-1218102673_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bernat16, eu zic ca nu are rost sa te complici cu filtre LC pe iesirea sursei PC. Nu rezolvi nimic bernat16. In general, sursele PC sunt zgomotoase pentru audio mai mult sau mai putin. Ai incercat vreodata sa dai volumul la maxim pe iesirea audio a PC-ului, iesire conectata la un amplificator audio, sa vezi zgomotul de fond ce nivel are ? Daca ai facut asta o sa vezi cat de zgomotoase sunt sursele in comutatie ale PC-urilor!

Eu nu inteleg de ce nu vrei sa-ti faci o alimentare simpla, transformator mic de 3...5W, punte si condensatori de filtraj. scratchchin.gif

 

roadrunner, omule, am impresia ca nu prea ai experimentat montaje audio!!! tomato.gif :biggrin: Chiar daca sursa de alim. a PC-ului lucreaza pe c-da de la 100kHz in sus, armonicilor inferioare a sursei exista si cam ne da socotelile peste cap mai ales cand vrem sa obtinem un sistem audio hifi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator crriss
jumatate din numarul de spire,cu un sens de bobinare si cealalta in sens invers.

 

si cat va fi inductanta rezultanta ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"roadrunner, omule, am impresia ca nu prea ai experimentat montaje audio!!!"

ai drepate, d'aia lucrez ca senior designer la o firma americana si proiectez pentru SONY echipamente pentru studiouri, probabil ca habar n-am despre ce vorbesc,...

R.

 

Ultimul meu priect

http://www.zandar.com/products/QS100HD%20Quad.htm

deja a facut incasari de 2 milioane de euro in 6 luni, tu ce ai proiectat Releu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimul meu priect

http://www.zandar.com/products/QS100HD%20Quad.htm

deja a facut incasari de 2 milioane de euro in 6 luni, tu ce ai proiectat Releu?

roadrunner, si vrei sa te cred ca ai lucrat tu singur si ai facut proiectul ala ??? Poate ai lucrat la proiect dar nu pe parte audio ? Asta e altceva omule! Felicitari. Eu lucrez in electroenergetica nu proiectez PCB-uri. Hai sa nu intram in polemica, te rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releu,

eu nu proiectez PCB-uri (printr-o intamplare am facut PCB-ul la proiectul asta) eu scriu VHDL (proiectare de circuite digitale) si am scris cam 50% din procesorul audio/video de pe placa aia (e cu un FPGA) partea audio e relativ simpla la proiectul ala trebuia sa extrag informatia audio din streamurile video digitale (1.5 Gb/s) 16 canale pe fiecare stream (64 de canale in total, si sa fac display la nivele, pulus ceva alarme daca nivelele sunt sub sau peste cele programate. La proiectul ala am lucrat 2 ingineri eu si inca un inginer specializat in FPGA. Acum tu crezi ce vrei ca mie nu-mi tine nici de cald nici de foame ce crezi tu.

Daca nu vrei sa intrii in polemica atunci nu intra.

R.

 

lasand discutia asta deoparte si revenind la subiect, cred ca ar fi bine sa pun analizorul de spectru pe iesirea unei surse de PC si sa vedem un pic cum arata si ce amplitudine au armonicile astea, ca Toma necredinciousul , am sa incerc in limita timpului sa fac asta si sa public rezultatele.

R.

 

Din primele masuratori pe 12V este zgomot in jur de 75 KHz si 150KHz, amplitudinea 5mV maxim (in mijloc) deci eu zic ca se poate filtra usor (cer scuze pentru caliatatea pozei, o diviziune 25Khz pe orizontala, iar 10mV sensibilitate pe verticala)

Pe 5V nu am putut detecta nimic din pacate - e doar o linie orizontala, si ma gandesc ca au filtre mai bune decat pe 12V.

Trebuie sa mentionez ca sursa de alimentare nu a fost deconectata de la PC (un DELL Optiplex)

Astept sa-mi arate si mie cineva brumul de care vorbiti ca eu unul si nici osciloscopul meu nu-l putem vedea, mai ales armonicele alea de joasa frecventa care ma intreb eu de unde pot sa apara cand e clar ca sursa se invarte pe la 150Khz, dar poate ca-mi scapa mie ceva.

post-1482-1218112496_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator crriss
Astept sa-mi arate si mie cineva brumul de care vorbiti ca eu unul si nici osciloscopul meu nu-l putem vedea, mai ales armonicele alea de joasa frecventa care ma intreb eu de unde pot sa apara cand e clar ca sursa se invarte pe la 150Khz, dar poate ca-mi scapa mie ceva.

 

incearca sa masori cu un osciloscop rusesc cu tuburi cu condensatoarele uscate o sursa defecta si fara sa legi tresa de la sonda si o sa vezi acolo brum, ma gandesc ca asa au incercat si altii de au obtinut brum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si sa sa fac un 1024 point FFT (fast furrier transform) cu pixu' pe hartie ca sa vad spectrul de frecventa.

mda, ma ganeam eu ca nu e bun osciloscopul care-l am, probabil aici era problema, oricum n-o sa ma creada nimeni ca am facut asta singur, ci eram 100 de ingineri care am lucrat la asta.

R.

 

Revin la postul meu initial, se poate folosii o sursa de PC (evident nu orice sursa una cu filtre bune pe DC) zgomotul de comutatie al sursei poate fi eliminat relativ simplu find sus peste 50KHz, daca cineva are alta parere sunt dornic s-o aud daca este insotita argumente tehnice sau masuratori.

R.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock