Jump to content
donpetru

Imagini cu montaje sau kituri realizate de voi

Recommended Posts

Buna treaba, roby, tine-o tot asa.

Releul de unde l-ai cumparat ?

Salut,

Releul l-am luat de la un magazin din Craiova....daca nu-i fac reclama , are numele de Quintrix

Salutare,

Ampliful functioneaza destul de bine , dar schema ,dupa cate am inteles ar avea un dezavantaj (acel dublet in partea de prefinal). Mai atasez schema pt alt chit(asemanatoare cu primul,doar ca sunt ceva modificari in etajul pilot). Ce inbunatatiri i-am putea aduce ?

Schema: http://www41.zippysh...84152/file.html

Edited by jack_roby2008

Scanner cu LED-uri UV pt. PCB-uri foto.

Se poate realiza in orice scanner defect da' la care functioneaza partea de angrenaj + motorul pas cu pas.

Avantaju' ii numaru' mai mic de LED-uri UV folosite comparativ cu "cutiile" clasice folosite pentru developare, dezavantaju' ii timpu' mai mare de developare. Pentru asta am pus un comutator, daca placa este mai mai mica de dimensiunea marcajului "A5" bratul cu LED-uri nu merge pana in capatul cursei ci doar pana la marcajul respectiv.

Pe partea electronica are un Atmega8, clona Arduino. Nu o sa intru in detalii de proiectare-constructie-program decat daca ii cineva interesat, ii mult de scris da' nu-i deloc complicat.

4gc35.jpg

6718ya.jpg

2rm78cm.jpg

robert, frumoasa treaba dar ai folosit mai multi finali.

La ce tensiune vrei sa alimentezi un modul de ala ?

Vezi, R20, din schema aceea, trebuie sa fie de vreo 3W pe putin.

robert, frumoasa treaba dar ai folosit mai multi finali.

La ce tensiune vrei sa alimentezi un modul de ala ?

Vezi, R20, din schema aceea, trebuie sa fie de vreo 3W pe putin.

R20-da de 3W o sa folosesc,chiar daca la modulul precedent s-a incins destul de serios.

Deocamdata pot sa-l alimentez la +-75Vcc , dar am de gand sa-l duc undeva la +-95Vcc.

Am folosit mai multi finali si nu numai , iar schema rezultata este asta.

felicitari roby! constructor amator, esti chiar in spirit cu ceea ce inseamna acest lucru! FELICITARI!

felicitari roby! constructor amator, esti chiar in spirit cu ceea ce inseamna acest lucru! FELICITARI!

Multumesc frumos!

Produsul finit va consta in 2 astfel de module dispuse intr-o carcasa de aluminiu anodizat(de preferat) ,daca nu, din tabla , impreuna cu soft start ,protectie dc ,sistem on/off switch cu switch de genul .

O sa iasa destul de frumos(sper)

In momentul de fata inca mai experimentez cu modulul si vreau sa cred ca ceea ce am facut pana acum sa fie ultima versiune de pcb cu tot cu modificari.