Sari la conținut

Soft-Start

Postări Recomandate

Da,poti face montajul.

Am vazut ca ai mers pe varianta hartie milimetrica.

Vei folosi indigo ca sa transferi circuitul pe placat si cu markerul vei redesena traseele ?

P.S.

Donpetru spunea parca ca acest tip de softstart se justifica la amplifuri de putere peste 500 W.

Iti construiesti un astfel de amplif puternic ?

Daca ampliful nu este de putere prea mare poate mai bine te orientezi inspre soft start-uri ce cupleaza cu intarziere iesirea amplificatorului.

Ampliful este cu STK4241V (2x120W,deja construit).Traful va fi in jur de 500VA.

Va multumesc pentru ajutor,va tin la curent dupa ce realizez montajul despre functionalitatea lui.

post-647-1233492973_thumb.jpg

Link spre post
Ampliful este cu STK4241V (2x120W,deja construit).Traful va fi in jur de 500VA.

Va multumesc pentru ajutor,va tin la curent dupa ce realizez montajul despre functionalitatea lui.

Traseele le fac cu marker permanent,e usoara schema asta.Nu stiu nici un program specializat de realizat PCB-uri,adica functionalitatea lor,asa ca nu ma complic.Daca cineva imi recomanda unul si imi explica pas cu pas cum se face,raman profund indatorat.Pana atunci...clasic.Bine macar ca am scapat de smoala dizolvata in benzina... tongue.gif

Link spre post
D-l Miron te-a intrebat despre configuratia pinilor,daca este cea din datasheet-ul releului. (postul #13)

Intoarce releul cu pinii in sus,si aranjeaza-l in pozitia de pe desen (cei 2 pini inspre tine)

Ia un aparat de masura si pune-l pe pozitia de masurat rezistente.

Daca intre pinii A si B nu ai rezistenta,iti indica 0 ohmi, atunci inseamna ca B este pinul NI (normal inchis) iar C este pinul ND (normal deschis).

Daca B este NI si C este ND atunci e buna schema.B va ramane liber.(faci doar o gaura in placat ca sa intre si el )

Deci verifica ,B este NI ?

O ultima intrebare.

Releul negru are o rezistenta de 1520 ohm,iar cel albastru de 1454 ohm.Celelalte detalii despre ele se vad in poze.

1.Care sa il utilizez in schema?

2.C de 470n in loc de 330n ce efecte are?

Link spre post
1.Care sa il utilizez in schema?

Oricare,oricum va fi nevoie de ajustari,rezistenta celui din schema este de 1200 ohmi.

2.C de 470n in loc de 330n ce efecte are?

Incepeti cu cel de 330nF,este posibil sa fie nevoie de unul chiar mai mic.

P.S.

Cred ca am gresit o cota la releu,vedeti daca asa este corect.

releu_01.rar

Editat de miron1947
Link spre post
Da.Este posibil sa aveti nevoie de un martor,daca sunetul scos de releu la cuplare,este prea slab.

Am pus o siguranta,am alimentat...si cupleaza releul.Dar am bagat voltmetrul pe iesire si cand bag in priza deja am 220V,si apoi cupleaza releul.Eu credeam ca atunci cand cupleaza releul intra si tensiune,pana atunci (1 sec),tensiunea e 0.Asa e corect sa functioneze?

Link spre post

Fara sarcina(transformatorul) nu aveti nici cadere de tensiune pe grupul de rezistente,rolul acestui montaj este de a reduce curentul prin primar,la cuplare si trecerea ulteriora la curentul nominal,prin cuplrea direct prin contactele releului.

Editat de miron1947
Link spre post
  • 12 years later...
La 31.01.2009 la 16:48, SIG a spus:

Compara schita ta cu PCB-ul si Layout-ul din articolul respectiv.

Le ai pe ambele acolo.

Daca configuratia pinilor este cea prezentata de d-l Miron nu ai cum sa gresesti montajul.

post-5-1233413310_thumb.jpg

post-5-1233413319_thumb.jpg

dar schema si valorile componentelor de ce nu le postezi? cum ai tu nevoie de ajutor, asa si altul...

Link spre post
Acum 6 ore, marius2 a spus:

dar schema si valorile componentelor de ce nu le postezi? cum ai tu nevoie de ajutor, asa si altul...

TOPIC INCHIS. Nu are rost sa comentati subiecte de 12 ani vechime !!!

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.