Sari la conținut

BA4560; BA10358; LM324N; NE5532N; TL082CP; TL081CP; LM358N

Postări Recomandate

Am urmatoarele integrate care cred ca sant operationale si vreau sa stiu daca pot sa le folososc ca preamplificator filtru activ sau de genu : BA4560; BA10358; LM324N; NE5532N; TL082CP; TL081CP; LM358N!!! Sunt bune de ceva? Nu am gasit o schema pentru ele!! Daca aveti dumnavoastra va rog sa mi le postati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu NE5532 sunt cel putin 3 scheme de preamplificator pe forum plus vreo 2 scheme de filtru activ, iar in legatura cu celelalte cauta in datasheetul lor pentru ca trebuie sa spuna acolo la ce le poti folosii....succes

Link spre comentariu

preamplificator filtru activ sau de genu : BA4560; BA10358; LM324N; NE5532N; TL082CP; TL081CP; LM358N!!! Sunt bune de ceva?

Toate sunt operationale.puteti folosi oricare,cel mai "zgomotos" este 324,deci nu-l folositi la semnal mic si amplifcari mari.

Link spre comentariu

Cautati o schema cu operationale pentru aplicatia care o doriti.

daca pot sa le folososc ca preamplificator filtru activ

Daca aceasta este aplicatia,puteti utiliza oricare dintre ele.

Link spre comentariu

Imi cer scuze n-am citit cu atentie postul initial - mi-a scapat partea cu preamplificator-filtru activ.

daca cauti un pic (cam 0.2 s) gasesti pe wiki multe informatii despre filtre active, iti alegi unul, iti calculezi componentele pasive si alegi un AO din punga ta.

http://en.wikipedia.org/wiki/Active_filter

succese maxime.

R.

Link spre comentariu

O schema de preamplificator cu LM324 unde pot gasi sau are cineva?

Nu v-as recomanda sa realizati un preamplificator audio cu LM324 dar daca tot dispuneti de acest circuit integrat puteti utiliza schema din pagina web de mai jos unde veti inlocui 2xOPA2134 cu LM324. Deci, cu un sigur LM324 veti putea realiza, pe baza schemei prezentate in pagina web de mai jos, varianta stereofonica a preamplificatorului.

http://sound.westhost.com/project88.htm

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock