Sari la conținut

Sifon sau apa minerala ?


donpetru

Postări Recomandate

Pentru ca am vazut ca nu prea mai sunt discutii in aceasta sectiune m-am gandit ca nu ar fi rau sa discutam de doua "bauturi": sifonul si apa minerala. Care credeti ca este mai buna pentru organism si care sunt diferentele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta este ca apa minerala este apa pura, filtrata, cu continut mare de minerale, care este carbozificata. Daca o luam stiintific, apa plata, este apa minerala necarbogazoasa, iar apa noastra "minerala", este apa minerala carbogasoasa sau carbozificata. Carbozificata inseamnca ca a fost introdus CO2 in ea pe cale artificiala, iar carbogasoasa inseamna ca are in continut CO2, introdus pe cale naturala sau artificiala.

Sifonul este apa de robinet, cum zicem noi, in care s-a introdu printr-un procedeu ieftin (rezultand o calitate mai slaba), CO2. In sinea ei, apa de robinet contine cel putin un mineral (care ne da dureri de cap), anume calcarul, deci, si apa de robinet este minerala, dar sa nu exageram calitatile apei de robinet. Am avut ocazia sa merg in zona Harghitei. Acolo, conform testelor de laborator, pe care l-eam facut impreuna cu un profesor, reiesea ca apa lor, este de calitate putin mai mica fata de apa plata, asa ca ei sunt o zona "privilegiata".

Deci, per total, nici una nu e buna, de oarece contine dioxid de caobon, care e daunator, dar apa minerala carbogasoasa e mai buna decat sifonul. Acum conteaza si de ce marca de apa vorbim, deoarece sunt marci care sunt chiar mai rele decat sifonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-apa minerala decarbogazificata partial (de ex. Perla Harghitei la 5 L) des

- apa plata des

-apa de la robinet foarte rar (cand s-a terminat stocul de apa minerala si nu am apucat sa cumpar altul)

- sifon never

 

 

Referitor la apa minerala,cred ca e bine sa le schimbi prin rotatie la cateva luni.

Sa nu bei tot timpul aceeasi marca de apa minerala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost niciodata tare la chimie,dar presupun ca fiecare apa minerala are diferite minerale si in diferite concentratii.

Daca bei dintr-un singur izvor de apa minerala risti sa te supraincarci cu mineralul/mineralele care sunt dominante,chiar prea dominante poate,din acel izvor.

Daca le bei prin rotatie eviti acest lucru.

Uite aici despre ape minerale si continutul lor:

http://referat.clopotel.ro/Apele_minerale_...mania-5875.html

Credeti ca nu are rost sa schimbati apa minerala pe care o beti ?

Tusnad,Boresc,Perla Harghitei,Biborteni,Poiana Negri,etc,si sa le rotesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SIG, ai dreptate intr-un fel la ce spui acolo.

Tusnad,Boresc,Perla Harghitei,Biborteni,Poiana Negri,etc,si sa le rotesti?

borsec mi se pare OK, acum nu stiu ce o sa spuna ceilalti dar de cate ori ma duc undeva, chiar si in concediu, in primul rand intreb de BORSEC, o apa minerala de exceptie.

 

scuze pentru reclama, nu a fost cu intentie!!!! :cool: thumbup.gif first.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu continui sa cred ca apele minerale difera intre ele prin continut,si ca in timp,folosind acelasi tip de apa minerala, organismul poate fi supus la o doza prea mare de anumit mineral ,CO2,etc.

Aici de exemplu scoate in evidenta:

 

In plus pe etichetele sau ambalajele apei pot exista una sau mai multe dintre informatiile urmatoare, daca exista in decretul de recunoastere a apei minerale: - poate avea efecte diuretice

- poate avea efecte laxative - indicata pentru alimentatia nou-nascutilor

- stimuleaza digestia - poate favoriza functiile hepato-biliare

- alte mentiuni cu privire la proprietatile favorabile pentru sanatate - eventuale indicatii de utilizare

- eventuale contraindicatii Totodata eticheta poate contine una sau mai multe dintre urmatoarele indicatii :

Apa oligominerala sau slab mineralizata, atunci c?nd concentratia de saruri, calculata ca reziduu fix, nu depaseste 500mg/l Minim mineralizata, atunci c?nd concentratia de saruri, calculata ca reziduu fix, depaseste 1500 mg/l

Bogata in saruri minerale, atunci c?nd aceasta concentratie depaseste 1500 mg/l Contine bicarbonat, atunci c?nd concentratia de bicarbonat depaseste 600 mg/l

Sulfata, atunci c?nd concentratia de sulf depaseste 200 mg/l Clorurata, atunci c?nd concentratia de cloruri depaseste 200 mg/l

Calcica, atunci c?nd concentratia de calciu depaseste 150 mg/l Magneziana, atunci c?nd concentratia de magneziu depaseste 50 mg/l

Fluorurata sau contine fluor, atunci c?nd concentratia de fluor depaseste 1mg/l Feruginoasa sau contine fier, atunci c?nd concentratia de fier bivalent depaseste 1mg/l

Sodica, atunci c?nd concentratia de sodiu depaseste 200 mg/l Indicata in dietele fara sodiu, atunci c?nd concentratia de sodiu este sub 20 mg/l

Acidulata, atunci c?nd concentratia de dioxid de carbon liber depaseste 150 mg/l Microbiologic pura.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu continui sa cred ca apele minerale difera intre ele prin continut,si ca in timp,folosind acelasi tip de apa minerala, organismul poate fi supus la o doza prea mare de anumit mineral ,CO2,etc.

Aici de exemplu scoate in evidenta:

SIG, m-am interesat si eu si ai dreptate: marcile de apa minerala trebuiesc rotite.

Uite ca am mai invatat ceva! :cool: thumbup.gif :biggrin: Un forum este util din mai multe puncte de vedere, comunicarea ne ajuta sa invatam unii de la alti si sa ne perfectionam intr-un domeniu care ne place, fie ca este electronic sau de cultura generala. TRAISCA FORUMUL. Apropo, stiti ca pe 4 august a implinit un an si am uitat sa ii spunem LA MULTI ANI! Off....cum de am uitat!!! rolleyes.gif angry.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar poate nu stiti ca cei ce sufera de boli cardiatiuce nu au voie sa bea apa minerala si nici sucuri.ain schimb au liber la sifon si la cate un pahar de vin rosu sau negru.Daca cardiologul tau afla ca bei apa minerala o incurci.Asta datorita sarurilor si acizilor care se gasesc in apa minerala. sarcastic_hand.gif flag_of_truce.gif :flag_of_truce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
Pentru ca am vazut ca nu prea mai sunt discutii in aceasta sectiune m-am gandit ca nu ar fi rau sa discutam de doua "bauturi": sifonul si apa minerala. Care credeti ca este mai buna pentru organism si care sunt diferentele ?

 

 

Din ce am citit eu,nici una nu-i buna.Baututrile carbogazoase sint acide ,aciditatea genereaza mediu propice pentru boli.In treacat fie spus,cancerul se dezvolta intr-un mediu acid.

Dincolo de asta ,celulele corpului nu sint hranite de acest fel de apa.Apa alcalina ar fi cel mai indicata;neutralizeaza acizii (peste 80 la suta din hrana pe care o consumam,cumparata din supermarketuri,genereaza aciditate in organism) din organism ,hraneste celulele din organism

 

Cititi aici mai multe despre cum trebuie sa fie o apa

http://www.apahunza.de.vu/

Va mai recomand si cartea lui Harald tietze ,Intinerirea

http://www.jovis.ro/Cartea-Intinerirea-Har...-Tietze-109.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cea excesiva.Aciditatea sangelui il face mai fluid,deci o circulatie mai buna,scop urmarit in toate tratamentele populare.

 

Domnilor, apa minerala natural carbogazoasa era considerata chiar un medicament, acum vreo 50 si ceva de ani. Borsec-ul nostru a fost premiat de 'spe ori la expo internationale. De vreo zece (poate mai multi) ani insa, medicii s-au razgandit, apa minerala nu mai e buna. La fel s-au razgandit si cu Aspirina (acid acetilsalicilic - sunt tare, nu?), acum nu mai e buna, desi a avut rezultate clare. Revenind la apa minerala in general, ea contine in cantitati mult mai mari saruri de sodiu, potasiu, calciu etc. decat alimentele organice. Acidul carbonic, singurul acid continut, se descompune rapid in H2O si CO2, substante inofensive. Alimentele acide sunt cele de origine animala si, mai ales, cele cu aport sintetic.

Nu pot sa nu ma gandesc si la marketing, genul " noi va oferim toate vitaminele si mineralele de care aveti nevoie", nu mai e necesar sa consumati alimente naturale.

Editat de betamax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Se consideră că apa carbogazoasă produce aciditate gastrică, mai exact, perturbări digestive şi nervoase. ?n funcţie de modul de obţinere, apele carbogazoase, prin proprietăţile lor, pot fi benefice sau dimpotrivă, pot face rău organismului. Apa carbogazoasă obţinută din apa de izvor ?mbogăţită cu dioxid de carbon alimentar revigorează sistemul nervos şi digestia, dar, pe de altă parte, produce perturbari ?n organism.

?n cazul digestiei lente şi a indigestiei, apa carbogazoasă creşte aciditatea sucului gastric şi a bilei, stimulează diureza, are rol benefic ?n colite şi afecţiunile biliare şi scade pofta de m?ncare.

 

http://www.realitatea.net/stil-de-viata-sa...asa_597337.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock