Sari la conținut

Please Help!

harry
 Share

Postări Recomandate

Am un AS2050 produs de Electromures cu un singur "defect" i-au "disparut" modulele finale.

As putea sa montez altele de putere mai mare ,cu modificarile de rigoare?

Daca da, care ar fi acestea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altele de putere mai mare nu puteti monta dar se potrivesc foarte bine doua module cu TDA7294. Tensiunea de alimentare este compatibila (+/-36Vcc), ceea ce mai trebuie verificat este puterea transformatorului amplificatorului AS2050. O alta alternativa ar fi sa apelati la o schema cu tranzistoare MOSFET, asemenea ca cea expusa in PDF, care alimentata la o tensiune mai mica decat cea nominala inscrisa in PDF sa dea pe iesire o putere mai mica.

Link spre comentariu

Ideea e ca am deja modulele din pdf...ma gandeam sa le folosesc la ceva...poate schimb traful cu unul 2x35V sa pot alimenta si modulele si restul ansamblului...

sau schimb tot in ea...pastrez carcasa si radiaoarele...mai am nevoie de preamplif la fet200?

Link spre comentariu

Singura modalitate ar fi sa reiau de la zero...

Eu asta nu prea am inteles-o ///////???????????????? E cam naspa schema aia de la PSC, mai ales cu LED-ul ala pus acolo. Era mai misto o superdioda cu tranzistorul montat pe radiatorul finalilor. Apropo, schema asta de la PSC am mai testat-o cineva, e functionabila ?

Link spre comentariu

sigur sunt testate...merg pana la +/- 60V cu o racire activa...

Acum m-am uitat mai bine la schema, o fi schema testata dar la cum sunt montate FET-urile Q10 si Q11, schema aia nu functioneaza. Corect ? Si mai repet, LED-ul ala nu imi miroase a bine!!!!!!!!!!

Ca fapt divers: Din cate stiu, cei care stau la baza firmei PSC sunt niste pustani care nici o schema nu stiu sa o deseneze corect si se mai lauda pe site-ul lor de cate si mai cate, citez: "Cu cat se fac mai multe bucati cu at?t pretul scade, calitatea creste". Mai baieti, gargara multe firme fac, dar daca nu ai nici un standard ISO implementat, un proces tehnologic bine definit, vorbe ca cele spuse adineaori si luate in ghilimele de mine sunt vrajeli pentru a aburi poporul cu TV-ul.

Link spre comentariu

Releu,

eu nu vad nimic incorect la mosfet-uri poti sa fi mai clar, poate imi scapa mie ceva. Cat despre led e acolo ca o simpla dioda si cred ca e led din considerente estetice nu functionale (original probail era o dioda 1n4007)

nu cred ca are importanta ca sunt niste pusti sau nu, Yahoo a fost facuta de niste pusti, la fel Google si multe altele - avantajul celor tineri este ca gandesc mai liber si sunt dispusi sa-si asume riscuri care cei in varsta nu sunt dispusi sa si le asume, eu nu i-as exclude doar pe criteriul varsta. Revenind la amplificatoare eu cred ca e valabila afirmatia cu cat cantiatea creste pretul scade, din simplul fapt ca pretul pieselor si pcb-ului scade, iar calitatea poate creste pentru ca nu se mai asambleaza (lipeste) manual sau se optimizeaza diferite aspecte legate de fabricatie.

Eu cred ca ne grabim un pic cu ISO asta si nu cred ca sunt multe firme de productie mici care sunt conforme standardelor ISO, eu zic altceva: sa ridice primul piatra cel ce crede ca el e perfect.

Cred ca in Ro deosebirea se face cu criteriul simplu cei ce fac si cei ce nu fac. De abia dupa ce i-am filtrat vorbim despre cum fac.

R.

PS. dupa o cafea tare, parca mi se pare si mie ca PMOS (tranzistoarele low side) sunt cu curu-n sus si vor conduce cu diodele.

Link spre comentariu

Asta asa e...numai ca sunt puse invers in schema...nu si in montaj...ingineru' e de vina russian_roulette.gif ...ledul poate fi inlocuit...per total mai are nevioe de ceva operatii pe cord deschis :cool:

Cat despre discutia cu "tinerii", nu pot decat sa afirm....releu a fost cam dur cu noi...din oameni mici iau nastere afaceri mari.. flag_of_truce.gif

Link spre comentariu

releu a fost cam dur cu noi...din oameni mici iau nastere afaceri mari..

Poate ca am exagerat putin, foarte adevarat, dar e si mai adevarat ca oameni mici dau nastere la afaceri mari. Toata stima harry si imi cer scuze daca mesajul meu a lezat pe cineva, nu am avut nici o intentie. hi.gif

Link spre comentariu

• 2 weeks later...
Singura modalitate ar fi sa reiau de la zero...

Multumesc mult pentru ajutor.

Ti-am raspuns si pe forumul celalat:

"Daca vrei mai putina munca, eu am ramase 2 module de final originale, functionale, cu toate piesele pe ele - cele care se alimentau la +-38Vcc, cu finali tip 2N3055. Pot sa-ti dau modulele, pui tu tranzistorii finali (doar NPN - tip 2N3055 sau SDT9202) si refaci montajul superdioda, si atunci nu mai e nevoie sa rebobinezi traful, dar... vei obtine doar 2x50W/4 sau 2x35W/8ohm. Scapi mai usor (mult), dar puterea nu e prea mare. Pentru casa e prea destul!

II "

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock