Sari la conținut

Cuplare baterie 12v/65Ah la UPC


GeoMar

Postări Recomandate

Am achizitionat un UPC de 400w(nu am memorat tipul UPC-ului) si am cuplat o baterie 12v/65Ah paralel pe bateria originala de 12v/7Ah pentru a avea o autonomie mai mare.

Se poate arde UPC-ul pentru ca incarca si bateria originala si totodata si pe cea auto cuplata in paralel?.

Cam ce autonomie ar avea acum UPC-ul cu bateria de 12v/65Ah cuplata?

Doresc sa folosesc UPC-ul atunci cand cade reteaua de curent ptr iluminat si eventual TV.

Am cuplat bateria auto (cam descarcata, cam 11,5v) de 2 zile la UPC si inca nu a terminat incarcarea (se incalzeste putin UPC-ul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate arde UPC-ul pentru ca incarca si bateria originala si totodata si pe cea auto cuplata in paralel?.

Nu se poate arde UPS-ul deoarece se mentine de sistemul de incarcare a bateriilor acelasi curent nominal ca in cazul cand s-ar utiliza o singura baterie. In acest caz durata de incarcare a celor doua baterii se mareste.

O alta observatie importanta: nu este recomandat conectarea bateriilor in paralel din diverse motive. Din acest motiv e bine sa lasi conectat in UPS numai bateria de 65Ah.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta observatie importanta: nu este recomandat conectarea bateriilor in paralel din diverse motive. Din acest motiv e bine sa lasi conectat in UPS numai bateria de 65Ah.

 

Am sa las doar bateria de 65Ah.

Cam ce autonomie ar avea cu aceasta baterie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ce autonomie ar avea cu aceasta baterie?

Cu bateria de 65Ah UPS-ul poate asigura max. 780W intr-o ora fara a lua in calcul randamentul UPS-ului care reduce din valoarea puterii anterior mentionata. Daca consumul per ora este mai redus atunci autonomia este mai mare. Prin analogie - teoretic - putem spune ca: 390W in 2 ore, 195W in 4 ore. Practic intervin o serie de factori care reduc puterea disponibila in intervalul de timp mentionat. Calitatea formatarii bateriei, daca bateria este sau nu "noua" s.a.m.d sunt doar cativa din factori care reduc (mai mult sau mai putin) autonomia UPS-ului fata de calculul teoretic anterior prezentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta idee de marire a autonomiei unui UPS. Insa oare circuitul de incarcare al UPS-ului care incarca in mod normal bateria de 7 Ah poate incarca si bateria de 65 Ah fara ca acesta sa se defecteze in timp ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit aseara(cu ajutorul distribuitorului de energie) care a intrerupt energia, sa "vad" la lucru UPC-ul si bateria de 65Ah.

Pot spune ca sunt foarte multumit.

Dupa 1 ora de functionare a TV-ului + receiver Boom si un bec de 100w(acesta doar 10 minute a functionat,atat am avut nevoie) pot spune ca la bornele bateriei de 65Ah aveam 12,45V,o tensiune destul de "buna"(initial era 13v).

Am remarcat la inceput o scadere mai rapida a tensiunii de la 13v la 12,58v ,apoi tensiunea scadea destul de incet (masuram cam la 5-10 minute cu multimetrul).

Am sa incerc sa scot bateria originala din UPC ca sa nu o "distrug" la incarcare asa cum a mentionat donPetru nu este recomandata incarcarea bateriilor in paralel.

In concluzie: Pentru pene de energie este destul de util acest UPC + bateria de 65Ah.

Poate voi avea ocazia sa-l testez mai mult timp in sarcina ca sa vad cat poate "duce"(ore) bateria + UPC-ul la un consum moderat(max200w). :flag_of_truce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta idee de marire a autonomiei unui UPS. Insa oare circuitul de incarcare al UPS-ului care incarca in mod normal bateria de 7 Ah poate incarca si bateria de 65 Ah fara ca acesta sa se defecteze in timp ?

Nu se poate defecta UPS-ul deoarece toate UPS-urile au in structura lor un circuit de reglare, implicit limitare la o valoare prestabilita, a curentului de incarcare. In acest caz conectarea unei baterii de capacitate mai mare nu face altceva decat sa mareasca durata de incarcare a bateriei.

Poate voi avea ocazia sa-l testez mai mult timp in sarcina ca sa vad cat poate "duce"(ore) bateria + UPC-ul la un consum moderat(max200w).

Va asteptam sa veniti cu rezultate vis-a-vis de afirmatia luata mai sus in citat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incarca si bateria originala si totodata si pe cea auto cuplata in paralel?.

Aveti grije unde tineti bateria auto,aceasta la incarcare,degaja hidrogen,care este exploziv,deci trebuie sa stea,in mediu bine aerisit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grije unde tineti bateria auto,aceasta la incarcare,degaja hidrogen,care este exploziv,deci trebuie sa stea,in mediu bine aerisit.

 

 

Momentan o tin intr-o camera si usa sta aproape mereu deschisa.

Am sa o "mut" undeva afara (hol) dar intai sa fac rost de un cablu adecvat (lungime,diametru).

Oricum multzumesc ptr sfat d-nul Miron.

:hi:

 

Am remarcat la UPC faptul ca se deconecteaza de la baterie in momentul cand tensiunea ajunge la cca 11,5v.

Cam mare aceasta tensiune (ar fi bine pe la 10V-10,5V).

Am sa postez si modelul UPC-ului poate putem rezolva modificarea pragului de declansare la o tensiune mai mica (daca este posibil acest lucru). :flag_of_truce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grije unde tineti bateria auto,aceasta la incarcare,degaja hidrogen,care este exploziv,deci trebuie sa stea,in mediu bine aerisit.

De unde hidrogenul ? De la H2SO4 ? Reactia fiind reversibila, ar trebui ca la incarcare acumulatorul sa absoarba hidrogen, si nu vad de unde. Sincer, as dori niste lamuriri. Si sa ne gandim si la acumulatoarele fara intretinere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu vreau sa conectez in paralel 4 acumulatori de 7Ah si nu am inteles care ar fi problema daca ii conectez in paralel. Singurul impediment pe care il vad eu ar fi curentul de incarcare pe care ar trebui sa il suporte UPS-ul.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

De unde hidrogenul ? De la H2SO4 ? Reactia fiind reversibila, ar trebui ca la incarcare acumulatorul sa absoarba hidrogen, si nu vad de unde. Sincer, as dori niste lamuriri. Si sa ne gandim si la acumulatoarele fara intretinere.

 

 

Este vorba de hidrogenul sulfurat , rezultat in urma procesului de incarcare . Este ff periculos , am lucrat cu asa ceva si am avut ocazia sa-mi explodeze o baterie . Pina atunci nici eu nu am crezut .

 

Succes .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

... si repartitia,neuniforma pe acumulatori,a curentului de incarcare.

ok, si atunci cum de unele ups-uri au mai multe baterii, tocmai vroiam sa-mi cumpar un ups pentru centrala pe lemne, si tot cautam unul care sa fie potrivit.

Ceea ce caut este autonomie ridicata, si pentru asta am nevoie de o baterie cu un amperaj ridicat, iar majoritatea ups-urile cam au una sau doua pana la patru baterii de cam 7 amperi, iar autonomie nu este prea mare. Intrebare este: Pot la un astfel de ups care are baterii interne sa pun o baterie de masina fara nici un fel de repercusiuni? Am gasit de altfel ups la 360W care are iesire cu doua cabluri ca de jump-start la masina, special facut acest ups de altfel si pentru baterii de masina de pana la 90 Amperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock