Sari la conținut

Achizitie HDD

SIG

20 membri au votat

1. 1. HDD - Marca preferata

• Seagate
      6
    • Maxtor
      3
    • Samsung
      0
    • Western Digital
      11
    • Hitachi
      0
    • Toshiba.
      0

Postări Recomandate

esti sigur ca nu face subsampling ?(adica din doi pixeli face unu)

Dat fiind ca hardul nu poate "inghiti" materialul necomprimat,scapa frame-uri,evident ca folosesc un codec.

Folosesc Huffyuv,un codec lossless.(teoretic fara pierderi).

Mai e un codec lossless,Lagarith ii zice,dar,desi cica ar' fi mai bun,nu m-a impresionat,ba dimpotriva.

O fi mai bun totusi Lagarith decat Huffyuv?

Mersi.

P.S.

Multumesc d-le Miron ptr. informatie.

Chiar nu credeam sa fie harduri pe ATA cu 16 MB cache.

Mi-am luat de la magazinul de la parterul blocului(depozitul de calc.)un WD cu 160 GB memorie si

8 MB cache.

Pret: 162 RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Something are strange here.

Calculatorul imi vede si hardul cel nou (WD 150 GB) dar in My computer nu il pot vedea.

L-am botezat "G".

Ce poate fi?

M-am jucat cu jumperii de mi-au sarit capacele.

Trec maine pe la magazin sa vad la baieti.L-au montat ei,dar n-am verificat decat cand a mers singur,nu in paralel cu hardul actual.(my fault).

post-5-1214601515_thumb.jpg

post-5-1214601522_thumb.jpg

Link spre comentariu

vezi jumperii pa hardiscul vechi. ca cele mai vechi au master si master single (si slave evident)

trebuie probabil sa umbli si la jumperii masterului, sau mai simplu pune-l master pe al doilea port ide (macar pentru experimente)

R.

PS. Eu credeam ca nu mai e nici un secret pentru nimeni ca au fost cumparati de Segate in 2006 (si nici ca Maxtor au cumparat Quantum prin 2000 parca)

Link spre comentariu

Inspirat de PDF-ul atasat de d-l Miron,multumesc inca odata :yahoo: ,am gasit aceasta adresa ptr.

Lifeguard tools.

Softul m-a atentionat ca HDD-ul e Dynamic si trebuie convertit la Basic.(vezi poza)post-5-1214662720_thumb.jpg

Nu am reusit nicicum,cred ca s-a blocat ceva,doar daca am reinstalat Windows-ul.Acum e Basic si si merge perfect.Cand era Dynamic nu ma lasa sa sterg nimic din el si se bloca calculatorul.

Multumesc tuturor ptr. ajutor.

P.S.

Ce e cu acest Dynamic? Care e diferenta fata de un HDD Basic?Stie cineva?

Am mai gasit pe net cate ceva despre acest lucru:

http://www.easeus.com/resource/dynamic-disk-recovery.htm

http://itsvista.com/2007/02/itsvista-tip-3...-disc-in-vista/

Link spre comentariu

Eu raman FAN Western Digital. Cele mai bune HDD-uri, mai ales seria Caviar (parca asa ii spune sau spunea).

Ce e cu acest Dynamic? Care e diferenta fata de un HDD Basic?Stie cineva?

Deja ai gasit raspunsul SIG. Auzisem si eu de asa ceva: HDD Basic si Dynamic, dar uite ca, cu ajutorul tau, mi-am format cel putin o idee a ce vrea sa insemne chestiile astea doua.

Mersi.

Link spre comentariu

Nu am reusit nicicum,cred ca s-a blocat ceva,doar daca am reinstalat Windows-ul.Acum e Basic si si merge perfect.Cand era Dynamic nu ma lasa sa sterg nimic din el si se bloca calculatorul.

Poate este mai practic sa-l folositi asa.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock