Sari la conținut

Aveti probleme la accesarea site-ului TEHNIUM AZI ?

Postări Recomandate

Cred ca ar trebui sa va ocupati si de indexarea blogurilor pe Google. Nu spun sa fie descifrat textul din primul minut dupa postare, dar nici sa nu existe reactii pe acest browser, dupa aproape o jumatate de an, precum in cazul prezentat de mine mai sus.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 year later...
  • Răspunsuri 172
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

In primul rand apasati tasta F5.   Intr-adevar, au fost probleme cu accesarea site-ului web. Scuze. Am fost nevoit sa restartez server-ul. Posibil un over-load din diverse motive sau chiar un "attac

Posted Images

Am gasit o mica problema a forumului. Cand puneai mouseul deasupra unui nume de utilizator din lista celor care au fost online, iti aparea o fereastra cu informatii despre acel utilizator. Am testat cu 3 browsere diferite si de pe calculatoare diferite si nu mai functioneaza.

Link spre post

Nu este o mica problema, este o facilitate a forumului care a fost dezactivata de mine din considerate de incarcare CPU a server-ului pe care se afla site-ul, mai ales in acele momente cand se inregistreaza varfuri in traficul site-ului. Am observat ca foarte multe site-uri care au la baza IPB au procedat asa, spre exemplu: forumul softpedia.

Link spre post
  • 1 year later...

La mine site-ul nu a functionat de dimineata pina seara. Am primit mesaje ca nu ar exista sau ca si-a schimbat numele

sau adresa.

Daca accesez forumul cu   http://www.tehnium-azi.ro raspunde cu   http://www.tehnium-azi.ro/cgi-sys/defaultwebpage.cgi

si in pagina Home apare un mesaj de eroare: 

Ne pare r?u, nu am putut g?si asta!
[#10CCS2] Nu am putut g?si pagina pe care o c?utai.

Linkuri utile

Documenta?ia noastr? de ajutor
Contacteaz? administratorul comunit??ii

La ora 21:30 arata asa:

post-24607-0-48375600-1539282915.png

In continuare daca apelez Forum sau orice altceva functioneaza.

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre post

In primul rand apasati tasta F5.

Intr-adevar, au fost probleme cu accesarea site-ului web. Scuze. Am fost nevoit sa restartez server-ul. Posibil un over-load din diverse motive sau chiar un "attac". Deci, o cauza probabila ar fi: un trafic crescut sau un atac cu numar crescut de conexiuni pe server, generate aleator nu consecutiv, pentru a pacali firewall server-ului virtual.

In mod normal dar nu prea am timp de asta, din cand in cand trebuie sa aplic update-urile pe VPS, iar daca nu le aplic din timp sau nu mai restartez, lunar macar, VPS-ul, la un moment dat se poate ajunge in situatii ca cea de azi. Bineinteles, pe langa cauzele de ordin tehnic enumerate mai poate provoca caderi ale server-ului si un posibil overload de trafic web sau chiar atac-uri pe numar de conexiuni MySQL etc. etc. etc. In plus, trebuie sa recunosc ca nici webhosting-ul nu este cel mai grozav iar alte optiuni de webhosting sunt scumpe si nu mi le permit (bineinteles, ca ideal ar fi un server dedicat administrat profesional dar nu-mi permit un asemenea pachet).

In aceste conditii, trebuie sa ne obisnuim cu ceea ce avem (as spune, fara retineri, tipic romanesc dar asta e situatia).

• Like 1
Link spre post

Ei tot imi spun sa verific log-urile la server, le-am verificat si totul pare OK, iar pe de alta parte tot ei spun ca nu sunt probleme de overload pe trafic care sa blocheze server-ul. In acest moment nu stiu ce sa mai cred. O sa trebuiasca sa reverific toate setarile server-ului. Totusi, de cand am configurat server-ul prin luna iunie, problemele au inceput sa apara de abia acum cateva saptamanii, timp in care setarile server-ului au fost neschimbate. Deci, in aceste conditii, ceea ce am mai auzit si pe alte firme de hosting, tind sa cred ca ei nu vor sa recunoasca ca la orice spike de overload opresc VPS-ul pentru ca de fiecare data cand au picat site-urile am fost nevoit sa-i dau restart !!! Sau, mai e posibil si asta, sa fie o aplicatie pe server care sa-l blocheze, desi ma cam indoiesc pentru ca daca era asa, se intampla din iunie asta si nu acum !!! Problema o tin sub observatie si sper ca pana la sfarsitul luni sa-i gasesc "leacu".

Scuze pentru aceste probleme.

Link spre post
  • 2 weeks later...

Astazi nu am reusit sa inserez poze impreuna cu text. Serverul imi spune ca este o eroare si ca nu accepta extensia png, bmp sau jpg:

Eroare Serverul a r?spuns cu o eroare ?n timpul ?nc?rc?rii

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock