Sari la conținut

Postări Recomandate

• Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Adica posibil sa nu le placa oscilatia prea mare?? care o am de la tl494, desi este plauzibil deoarece cesti irf sunt de la UPS-uri care ele merg la 50hz.

Am sa ma duc pana la atelier sa mai iau niste mosfeturi acuma si dupaia o sa mai testez....

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat, in principiu functioneaza bine nu se mai incalzeste in gol, imi consuma 0,11A , la iesire 25v-24,9v cu rezistente de 2,2k intre borne + 0 - .

Bun, pana aici bine dar cand am adaugat condesatorii 2200uF/50v sau schimbat tensiuniile : intre - si 0 aveam putin peste 40v iar intre 0 si + 27v.

Am zis ca nu sunt buni condesatorii si iam schimbat cu unii identici dar la 63v si la fel......

Daca ii scot totul este bine

Diodele care le folosesc sunt :FMP-3FU PDF

post-2611-055196100 1298498154_thumb.jpg

post-2611-001964100 1298498206_thumb.jpg

post-2611-041260300 1298498249_thumb.jpg

post-2611-072607000 1298498270_thumb.jpg

post-2611-079173400 1298498284_thumb.jpg

post-2611-053833100 1298499130_thumb.jpg

post-2611-095133400 1298499146_thumb.jpg

Editat de trax
Link spre post

Acum ceva timp nu era egala cu condesatori. Acum am pus-o pe sursa cu A la maxim si setata la 13v si vad ca nu mai face asa.... este aproape egala cu acea diferenta de 1v intre ramuri....o sa ma mai joc cu ea poate descopar de ce a facut asa...

Link spre post

Cum ar fi posibil sa ii adaug o schema de feedback sa ramana stabilizata tensiunea de iesire??? pe pinul 3 ca vad ca este in gol, cu optocuploare la iesire? dar cum??

Daca modific tensiunea de intrare intre 12v-14v imi creste tensiunea de iesire cu aprox 20v

Editat de trax
Link spre post

Ma tot uit pe scheme de surse atx si se pare ca va trebui sa modific total schema....am incercat sa ma joc cu pinul 3 dar degeaba se pare ca trebuie sa fac ceva pe intrarile A.O.

Link spre post

Am reusit pana la urma si reglarea de tensiune pe iesire, am remediat si problema diferentei dintre faze la o alimentare de tensiune mai mica 11v, era din cauza feritei a filtrului pe iesire si legasem si incorect.

Multumesc tuturor. :flag_of_truce:

Link spre post

Am realizat un clip cu sursa si unele teste....desi ar trebui sa refac iar transformator-ul ca sa imi duca la maxim statia nu la jumatate din puterea ei.Multumesc tuturor.

Link spre post
  • 6 months later...

Salutare tuturor. Stiu ca topicul o expirat de mult, dar as vrea sa ii dau un sfat lui Trax, fara sa par arogant. Transformatorul a fost bine bobinat, cred, problema principala a incalzirii excesive a tranzistorilor si a trafului a fost faptul ca schema e gresita total din start. Imediat intre diodelor redresoare si condensatorii din secundar se intercaleaza o bobina de "energy storage", pentru ca topologia push-pull ii pana la urma un buck izolat. Fara bobina din secundar, care se comporta ca o sursa de curent in cadrul circuitului, traful satureaza si fetii se incalzesc si pusca. Pierderile de comutatie si conductie ar terbui sa fie neglijabile la 50KHz cu fetii folositi. O fost o idee buna sa maresti numarul de spire secundar/primar, din aceasta cauza nu au murit finalii instantaneu, dar implicit puterea debitata a scazut ca urmare a micsorarii fluxului magnetic. Intercaleaza o bobina folosita la surse de calculatoare in asa fel in cat campurile magnetice sa se adune si nu o sa ai pb. Documentatie gasesti aici pe forum pentru calculul bobinei. Spor.

edit: Abia am vazut filmuletul. Se pare ca ai rezolvat pb. Felicitari.

Editat de Minecut
Link spre post
  • 4 months later...

Dupa atata timp m-am mai documentat si eu si sta altfel treaba acum cu smps :), am trecut pe sg3525 deoarece mi se pare mai specializat la asa ceva :) Nu am mai vizitat forumul demult dar am niste clipuri cu modelu de sursa pe care am proiectat-o acum ceva vreme :)

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock