Jump to content
Bobby_TM

Proiect orga de lumini

Recommended Posts

Eu nu doresc sa comentez nimic de schema dvs de orga de lumini ,probabil ca e buna ,insa intentionez sa pun niste anunturi cu scuzele de rigoare... good2.gif

Deci eu am o lumina dinamica gata facuta pe patru canale spre vanzare cu 1,5 milioane pe care nici n-am prea folosit-o ,o statie legata de mine folosind un kit amplificator de 2x 250 W/8 ohmi sau 2x 400w/6 ohmi plus corector de ton si 14 Leduri colorate ,pret informativ 2,4 milioane.Mai am o statie quadro de 4x 40 w tot asa facuta ,legata folosind un montaj gata facut cu TDA 8571J,pret informativ 1,2 milioane ,un amplificator mono de subwoofer de 1x 250W pret informativ 1,5 milioane si un TV color Grundig cu 40 de canale ,diagonala 52 cm ,telecomnda pret informtiv 1 milion.

Execut si alte montaje diverse pt. cei interesati.Mai am si doua boxe facute de mine de 2x 200W/4 ohmi pret informativ 2,5 milioane .Pe cei interesati ii rog sa imi crie la adresa mea de yahoo care este adraghici_1974@yahoo.com.Poate cineva sa imi ofere date tehnice si/sau chiar schema electrica a amplificatorului mono cu lampi Doina Alfa Super! :band:Poate cineva sa ma lamureasca unde trebuie sa pun asemenea anunturi ,daca e voie? sorry.gif Va multumesc anticipat! morning1.gif

post-7790-1265117596_thumb.jpg

Poate cineva sa imi ofere date tehnice si/sau chiar schema electrica a amplificatorului mono cu lampi Doina Alfa Super!

Da.

Poate cineva sa ma lamureasca unde trebuie sa pun asemenea anunturi ,daca e voie?

Este voie aici.

post-9-1265118463_thumb.jpg

Gygy, pana la urma ai facut orga cu filtre digitale din revista Tehnium 5/1994 ? Sunt interesat sa o fac si eu, dar sa-i separ partea de forta cu optotriace. Multumesc.

La 21.11.2008 la 14:25, Electronic a spus:

Caut o schema de orga de lumini aparuta in perioada 1977-1978 cu trei canale si canal de pauza.Atat retin ca in baza primului tranzistor[bC 171] era o rezistenta de 330k,in colector 2,2k,iar in emitor un semiroglabil de 5-10 k [mai sigur 5 k] si un condensator [diferit de la canal la canal] si acest grup RC apoi la minus .Fiecare canal avea cate 3 condensatoare identice:joase=470 nF ,medii 47 nF ,inalte 4,7 nF.Semnalul se lua de pe un transformator 1:1 repartizat prin 3 potentiometre liniare de 500 ohmi,.Ai doilea etaj era cu un tranzistor de tip BC172 apoi o dioda EFD 107 [???] si ataca prin R=470 ohmi tiristorul.Va rog cine are cumostinta de asa ceva ?Va garantez ca are o selectie a frecventelor foarte buna [mici probleme la medii unde circuitul mai intra in rezonanta,devine generator de semnal,dar se reduce tensiunea de alimentare si se rezolva].

Am realizat aceasta schema dar am uitat-o.

Cred ca stiu eu la ce schema va referiti...

Este vorba cumva de acesata schema? Aceasta schema a fost publicata in Revista Tehnium nr. 9/1973.

Muzica si culoare-orga de lumini p1.jpg

Muzica si culoare-orga de lumini p2.jpg

Acum 44 minute, vijelie02 a spus:

De 12 ani o fi rezolvat problema.

Acum 44 minute, vijelie02 a spus:

De 12 ani o fi rezolvat problema.

Cred ca da. 😀 In caz ca nu s-a lasat pagubas intre timp, gaseste raspunsul aici. 😄

Oricum schema e foarte buna, cine doreste poate s-o incerce. 

Am construit-o si eu prin '82 si functiona excelent(in loc de 33oK am folosit 1M).