Jump to content
Bobby_TM

Proiect orga de lumini

Recommended Posts

Daca tensiunea in acel punct este aprox. 4V atunci cred ca montajul dvs. este alimentat printr-un transformator coborator cu tensiune redusa ? Am vazut ca pe schema in creion nu ati notat tensiunea alternativa de intrare ?

Montajul nu are nici un transformator. Se alimenteaza direct la reteaua de 220V, consumand 57 W de la retea.

th_IMG_0043crop.jpgth_IMG_0041crop.jpg th_IMG_0040crop.jpg

bobby, omule, eu zic ca te complici cu integratul ala; adica nu se merita sa-i faci adaptarea.

Mie imi place mai mult o orga de lumini decat o lumina dinamica. Mai bine ai cauta o schema, si alea postate de petru mai sus sunt misto. i_am_so_happy.gif

Mie imi place mai mult o orga de lumini decat o lumina dinamica.

Din cate am inteles eu,Dl. nu vrea orga de lumini.Dl. vrea jocuri de lumini,care in aceasta schema nu depinde de semnalul audio.

Caut o schema de orga de lumini aparuta in perioada 1977-1978 cu trei canale si canal de pauza.Atat retin ca in baza primului tranzistor[bC 171] era o rezistenta de 330k,in colector 2,2k,iar in emitor un semiroglabil de 5-10 k [mai sigur 5 k] si un condensator [diferit de la canal la canal] si acest grup RC apoi la minus .Fiecare canal avea cate 3 condensatoare identice:joase=470 nF ,medii 47 nF ,inalte 4,7 nF.Semnalul se lua de pe un transformator 1:1 repartizat prin 3 potentiometre liniare de 500 ohmi,.Ai doilea etaj era cu un tranzistor de tip BC172 apoi o dioda EFD 107 [???] si ataca prin R=470 ohmi tiristorul.Va rog cine are cumostinta de asa ceva ?Va garantez ca are o selectie a frecventelor foarte buna [mici probleme la medii unde circuitul mai intra in rezonanta,devine generator de semnal,dar se reduce tensiunea de alimentare si se rezolva].

Am realizat aceasta schema dar am uitat-o.

Caut o schema de orga de lumini aparuta in perioada 1977-1978 cu trei canale si canal de pauza.Atat retin ca in baza primului tranzistor[bC 171] era o rezistenta de 330k,in colector 2,2k,iar in emitor un semiroglabil de 5-10 k [mai sigur 5 k] si un condensator [diferit de la canal la canal] si acest grup RC apoi la minus .Fiecare canal avea cate 3 condensatoare identice:joase=470 nF ,medii 47 nF ,inalte 4,7 nF.Semnalul se lua de pe un transformator 1:1 repartizat prin 3 potentiometre liniare de 500 ohmi,.Ai doilea etaj era cu un tranzistor de tip BC172 apoi o dioda EFD 107 [???] si ataca prin R=470 ohmi tiristorul.Va rog cine are cumostinta de asa ceva ?Va garantez ca are o selectie a frecventelor foarte buna [mici probleme la medii unde circuitul mai intra in rezonanta, devine generator de semnal,dar se reduce tensiunea de alimentare si se rezolva].

Am realizat aceasta schema dar am uitat-o.

Nu cumva va referiti la a doua schema postata de mine mai sus ?

In anii respectivi nu exista o schema cu specificatiile Dvs. canal de pauza si transformator,am cautat.

Poate in alti ani sau alta publicatie(Almanah?).

Nu,multumesc,dar se aseamana.Numai ca cea pe care o caut avea in emitorul primului tranzistor un filtru RC ,R fiind un semireglabil de 5 kohmi

Adevarat,canalul de pauza l-am atasat putin mai tarziu.Mi-am amintit acum.

Dar semnalul se lua de la boxe printr-un transformator 1:1

Am acum o orga de lumini de proveniente URSS si canalul de frecventa medie este in rezonanta.In acest caz becul nu se aprinde dupa muzica.Sta aprins incontinuu

...Atat retin ca in baza primului tranzistor[bC 171] era o rezistenta de 330k,in colector 2,2k,iar in emitor un semiroglabil de 5-10 k [mai sigur 5 k] ...

...Fiecare canal avea cate 3 condensatoare identice...

...Semnalul se lua de pe un transformator 1:1 repartizat prin 3 potentiometre liniare de 500 ohmi....

...Ai doilea etaj era cu un tranzistor de tip BC172 apoi o dioda EFD 107 [???] ...

O schema care se potriveste in mare masura cu descrierea ta gasesti la

http://www.emil.matei.ro/temp/orgadelumini1.png

am si eu nevoie de o schema de orga de lumini realizata cu circuite integrate.

acum 10 ani am facut-o (orga) si as vrea sa o fac din nou dar nu mai gasesc schema .nu mai sti din ce nr de tehnium am luat-o

daca puteti sa ma ajutati

va multumesc

am si eu nevoie de o schema de orga de lumini realizata cu circuite integrate.

acum 10 ani am facut-o (orga) si as vrea sa o fac din nou dar nu mai gasesc schema .nu mai sti din ce nr de tehnium am luat-o

daca puteti sa ma ajutati

va multumesc

Aceasta este schema de orga de lumini care va intereseaza?

Orga_de_lumini_cu_filtru_digital.pdf

Numai Bine

atentie mare cum conectati partea de 220AC, trebuie sa aveti faza conectata la becuri si nulul la masa altfel riscati sa va curentati, sau/si sa faceti scurt daca masa lantului audio e conectat la nul (sau la nulul de protectie)

cel mai bine va reconad sa folositi opto triace, care au izolare galvanica, deci partea de 220AC e complet separata de partea de comanda (nu au mase comune)

RR

Edited by roadrunner