Sari la conținut

care credeti ca ar fi pretul potrivit pentru un kit electronic ?


releu

SONDAJ  

43 membri au votat

  1. 1. care credeti ca ar fi pretul potrivit pentru un kit electronic ?

    • 0...10 lei
      7
    • 11...30 lei
      11
    • 31...50 lei
      12
    • 50...100 lei
      7
    • mai mult de 100 lei
      6


Postări Recomandate

care credeti ca este pretul potrivit si carui tip de kit i se potriveste mai bine?

 

spre ex: un kit cu TDA2003 nu ar trebui sa fie mai mare de 10 lei, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

releu, are dreptate dl.miron, e foarte greu de spus care pret e mai "potrivit". In general, acum se vand kiturile foarte ieftine, in audio gen TDA7294 sau TDA2030, in programarea uC se vand placile pt. dezvoltare PIC-uri, care oricum sunt mult mai scumpe decat un kit cu un TDA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un TDA 2003, pentru a folosi exemplul dl. Releu, costa 2,5 lei. 4 (pentru un amplificator stereo) costa 10 lei. Plus celelalte compnente, avungem cam pe la 15-20 lei. plus profitul, cam 20-25 lei.

Asa ca pretul pentru un amplificator audio de 100 W, de exemplu, performant, ajunge lejer la 200-300 lei, pret potrivit pentru un astfel de amplificator, iar unul cu TDA2003, ajunge la maxim 50 lei, asa ca pretul e in functie de kit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

pretul de kit dyi tre sa fie la limita de jos

placa la pret minim, sa zicem cu 10-15 % profit

si piese vandute pe net la pret de magazin, asta pentru ca cel care face afacerea le ia deja cu 15-20 mai ieftin de la en-gross.

 

Asa tre sa arate pretul.

Accesibil si pentru cel ce sta la tara si nu are magazine electronice in sat. Nu trebuie jupuit doar pt ca nu are acces la magazine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

imi cer scuze ca nu inteleg care este subiectul . suntem aici pasionati de electronica avind mai multe sau mai putine cunostinte in domeniu.am vazut scheme , documentatii ,proiecte ,toate realizate la modul as spune profesionist.ma straduiesc sa lucrez din ele ,sa realizez si eu ceva sa fie de folos .atunci despre ce kit vorbim .cine sa faca ,cine vinde si cine cumpara.am luat anumite chituri din piata care depaseau puterea mea de realizare .vrea cineva sa realizeze kituri pe comanda?preturile au alte modalitati de calcul.despre ce este vorba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am inteles ca acest topic reprezinta o intrebare prin care redactia Tehnium Azi si nu numai vrea sa afle cam cati bani ar scoate din buzunar omul ca sa cumpere un kit electronic. Spre exemplu, eu unul nu as da mai mult de 50 lei, hai sa zic maxim 100 lei, pentru ca intr-un final produsul ar iesi prea scump si mai bine il cumpar gata facut.

Spre exemplu, eu nu as da 500 lei pe un kit de amplificator audio, poate sa fie el facut si cu super componente electronice, nu as da bani astia. Mai bine as cumpara un produs SH, amplificator gen onkio sau chiar si o mizerie de Bluetech, care merge.

E doar o parere personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumparatorul: cat se poate de putin.

Producatorul: cat se poate de mult.

Electronistul amator: l-as cumpara dar stau rau cu banii, gratis nu se poate?

:surrender2:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca sondajul ar trebui schimbat si particularizat pe anumite kituri, altfel intrebarea topicului, implicit sondajul, nu au niciun rost.

 

stima

dan

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dan, nu spun ca nu ai dreptate, dar haide sa nu dezgropam acest topic. E prea vechi, nu crezi ? Nu mai are niciun sens acum sa modific sondajul. Totusi, e bine venita ideea deschiderii unui topic care sa aiba un sondaj asa cum ai propus mai sus. Deci, daca sunt utilizatori care vor acest lucru atunci pot sa deschida un subiect la rubrica kituri electronice - cu un sondaj asa cum ai spus mai sus - exemplificand cele mai cumparate tipuri de kituri electronice din Romania. Sau daca nu se incumeta nimeni, poate am sa deschid eu un topic aici.

 

Numai bine,

 

topic inchis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock