Sari la conținut

Poză

Totul despre Transformatoare Electrice (de la A la Z)

- - - - - transformatoare electrice toroidale clasice E+I

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
173 răspunsuri în acest subiect

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 269 postari
  • Resedinta:Nistoresti-Vrancea

Salutare tuturor.

Este adevarat, insa nu doar numarul de spire/volt influenteaza curentul de mers in gol al trafului, Diametrul conductorului de bobinaj influenteaza serios acest curent, proportional.De asemenea, nu trebuie uitat intrefierul ramas la impachetarea tolelor.O impachetare mai stransa a miezului reduce curentul de mers in gol.

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.646 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Salutare tuturor.

Este adevarat, insa nu doar numarul de spire/volt influenteaza curentul de mers in gol al trafului, Diametrul conductorului de bobinaj influenteaza serios acest curent, proportional.De asemenea, nu trebuie uitat intrefierul ramas la impachetarea tolelor.O impachetare mai stransa a miezului reduce curentul de mers in gol.

Adica cum influenteaza serios acest curent, proportional. Sirma mai groasa creste curentul de mers in gol, si cam cu cit?

Un alt user spune:

"Apropo de asta flomar, daca bobinezi un traf, foloseste cel mai gros conductor care incape in fereastra.

Vei obtine cele mai bune randamente."

Este adevarat, dar nu se spune nimic despre curentul de mers in gol, ca sa putem trage o concluzie.

@gsabac

flomar

flomar

Premium User

• Editors
  • 908 postari
  • Resedinta:segarcea dolj

Am prezentat pe forum multe trafuri care pentru o sectiune data ofereau o putere in secundar mult mai mare...de asemenea am construit si masurat multe trafuri normale....nu am constatat sa existe diferente notabile la curentul de mers in gol....

Ma refer la faptul ca diametrul conductorului din primar nu a facut diferente notabile la curentul de mers in gol...definitorie a fost inductia aleasa din calcul si numarul de spire real pentru sectiunea data a miezului....daca mie spatiul de bobinaj imi permite sa bobinez numarul de spire necesar dar cu un conductor cu diametrul mai mare , in nici un caz curentul de mers in gol nu va fi proportional cu cresterea diametrului conductorului...pot sa am 500 sp cu 0,7mm diametru si aceleasi 500 sp cu 1,5mm diametru...daca numarul de spire este corect ales pentru sectiunea data, diferenta la curentul de mers in gol pentru cele 2 diametre va fi undeva la 5% sau chiar mai mic...diferentele majore apar la caderea de tensiune pe bobinaj in sarcina si valoarea puterii transferata in secundar....in favoarea bobinajului cu diametrul mai mare...de asemenea apar diferente -mai mici!- la temperatura bobinajului...mai apar diferente la conectarea la retea....la un primar cu un conductor cu diametrul mai mare,regimul tranzitoriu in milisecundele de dupa conectare este mai dur....

Eu am concluzionat ,din experienta, ca nu sunt diferente notabile -functie de diametrul conductorului din primar- la curentul de mers in gol la un traf de retea corect calculat...spor!

• aureliann ii(le) place mesajul asta

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 1.103 postari
  • Resedinta:Olt county

Intamplator, am date recente rezultate partial din pasuratori si partial din calcule, pentru un transformator de 100 VA. Curentul de mers in gol masurat, este de 31,8 mA, la tensiunea de 230 V. Rezistenta ohmica a infasurarii primare, este determinata tot prin masurare si este de 38,1 Ω. Asadar pierderile in cuprul infasurarii primare la mersul in gol sunt PCu10 = 38,1 x 0,03182 = 0,038528 W. Aceste pierderi sunt practic neglijabile fata de pierderile in miezul magnetic PFe = 3,6149 W, determinate prin calcul, in conformitate cu exemplul 3 de la paragraful 7 al articolului http://www.tehnium-a...sformatoarelor/ Se poate concluziona deci, ca rezistenta ohmica a infasurarii primare (adica consecinta variatiei diametrului conductorului de bobinaj) influenteaza prea putin curentul de mers in gol al unui transformator.

Editat de ola_nicolas, 21 octombrie 2017 - 08:30 .

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.646 postari

Din experienta proprie va spun(la cele cu tole,la toroidal cred ca e la fel):

1.Daca aceste infasurari nu sunt facute cu bobinaj de calitate poate influenta,daca e de calitate nu.

2.I mers in gol depinde de nr.de spire /volt,daca nu e bine calculat el creste si implicit se incalzeste transformatorul.

Cu citeva postari inainte un user nou pe forum afirma: "bobinaj de calitate"

Eu nu inteleg ce inseamna bobinaj de calitate. Am bobinat cu mina nenumarate transformatoare de retea,

cu spira linga spira sau vrac, rezultatul a fost acelasi, functionare la parametri normali.

Ca tehnologie, pe unele le-am impregnat cu parafina, la altele am pus margini suplimentare de prespan sau hirtie.

Odata m-am suparat si am rebobinat cu mina secundarul unui transformator de linii pentru televizorul Stassfurt.

M-am prins ca pot refolosi ceara din el si ca izolatie am folosit hirtie parafinata de condensator.

Spre surprinderea mea a functionat foarte bine.

@gsabac

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 269 postari
  • Resedinta:Nistoresti-Vrancea

Salutare!

Dar daca am un miez cu tole economice,asa  cum sunt cele mai multe in comert nu-mi mai permit o crestere a diametrului sarmei, pentru ca asta ma va obliga sa reduc numarul de spire, ca sa incapa in carcasa iar aceasta micsorare a nr, de spire depinde de cresterea diametrului sarmei.

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.646 postari

Explicatia este corecta in acest caz. Daca trebuie fortat sa se foloseasca o sirma mai

groasa,de care se dispune, se pun mai putine spire si curentul de mers in gol creste.

Dar nu diametrul sirmei influenteaza curentul de mers in gol ci numarul mai mic de spire.

Acelasi rezultat se obtine si cu o sirma mai subtire din care nu ai o lungime suficienta

si scazi numarul de spire.

@gsabac

Editat de gsabac, 21 octombrie 2017 - 09:34 .

Marian78

Marian78

Premium User

• Editors
  • 514 postari
  • Resedinta:Dambovita

Cam asa ar fi Aurelian insa asocierea facuta mai sus ( vezi citat ):

Diametrul conductorului de bobinaj influenteaza serios acest curent, proportional.

Este falsa.

Editat de Marian78, 21 octombrie 2017 - 09:35 .

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 1.103 postari
  • Resedinta:Olt county

Asa ca fapt divers, impedanta in curent alternativ  a bobinei unui transformator de 100 VA este mai mare de 6,2 ... 6,3 kΩ, in timp ce rezistenta ohmica, poate cel mult sa se dubleze daca se reduce diametrul conductorului, adica 60 Ω in loc de 30 Ω. O marire a diametrului, se traduce prin micsorarea rezistentei ohmice si deci cu atat mai mult ea nu va influenta curentul de mers in gol. Exista multe motive insa pentru ca  aceasta micsorare a diametrului conductorilor de bobinaj sa nu se poata utiliza decat in stransa legatura cu micsorarea sectiunii miezului si deci a puterii transformatorului. Asadar la un transformator, raportul dontre ponderea impedantei bobinei primare (asupra curentului de gol) si ponderea rezistentei ei ohmice este aproximativ aceeasi, daca nu variaza numarul spirelor la aceeasi sectiune a miezului.

Editat de ola_nicolas, 21 octombrie 2017 - 10:06 .

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc