Sari la conținut

Scheme De Surse Reglabile Si Stabilizatoare De Tensiune


Postări Recomandate

  • 11 months later...

Si cateva scheme din partea mea:

 

a. O sursa de alimentare pentru preamplificatoare audio gasiti in pagina web de mai jos (cred, cea mai utilizata):

http://sound.westhost.com/project05.htm

 

b. Sursa de alimentare stabilizata 5Vcc 6A si 12Vcc 3A:

post-4-1217155754_thumb.jpg

 

c. Regulator comandat de tensiune continua. Un montaj foarte util atunci cand dorim sa realizam o sursa de alimentare simpla, doar filtrata si care sa prezinte un domeniu cate mai larg a variatiei tensiunii pe iesirea redresorului. Spre exemplu, puteti realiza o sursa de tensiune de 1...100V, curent aproape nelimitat.

post-4-1217156997_thumb.jpg

 

ENJOY smoking.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 6 months later...
  • 3 months later...
Vizitator Crocodilul

Buna ziua. Indraznesc sa postez si eu o schema, foarte simpla, care sunt sigur ca va da mari satisfactii celor care o vor realiza. Este inspirata de datasheetul LM317, caruia i-am atasat o protectie la scurtcircuit. Aceastei scheme i se mai pot adauga inca trei protectii. Atasez si scheme originala din catalogul National Semiconductor/ 1995 dar schama este identica cu cea din datasheetul LM317 dupa NET. Dupa studiul si calculul protectiei, sunt sigur ca veti spune ca este LMC. Tensiunea minima este de 1,5 V. iar maxima este de 30 V. Cu 1 x 2N3055 (cu radiator corespunyator) duce 5 - 7 A iar cu 2 x 2N3055 duce lejer 10 A. Numarul trz. serie poate ajunge pana la 5 - 6 buc. la un curent de 20 - 30 A. ATENTIUNE ! Pentru o buna stabilizare diferenta de potential pe tranzistorii serie trebuie sa fie de minim 3,5 V. Pentru reglaj recomand un potentiometru multitura. Garantez corecta functionare. Spor la treaba. Croco.

 

Buna ziua. Indraznesc sa postez si eu o schema, foarte simpla, care sunt sigur ca va da mari satisfactii celor care o vor realiza. Este inspirata de datasheetul LM317, caruia i-am atasat o protectie la scurtcircuit. Aceastei scheme i se mai pot adauga inca trei protectii. Atasez si scheme originala din catalogul National Semiconductor/ 1995 dar schama este identica cu cea din datasheetul LM317 dupa NET. Dupa studiul si calculul protectiei, sunt sigur ca veti spune ca este LMC. Tensiunea minima este de 1,5 V. iar maxima este de 30 V. Cu 1 x 2N3055 (cu radiator corespunyator) duce 5 - 7 A iar cu 2 x 2N3055 duce lejer 10 A. Numarul trz. serie poate ajunge pana la 5 - 6 buc. la un curent de 20 - 30 A. ATENTIUNE ! Pentru o buna stabilizare diferenta de potential pe tranzistorii serie trebuie sa fie de minim 3,5 V. Pentru reglaj recomand un potentiometru multitura. Garantez corecta functionare. Spor la treaba. Croco.

Ce transformator ar fi indicat sa folosim(ce tensiune in secundar,ce curent...?)

Cand te referi la tranzisori in serie,te referi la BD,BC sau 2N...?Ce tranzistori BD,BC ar fi mai indicat de folosit?

Multumesc

Schema_317_cu_prot.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adaug si eu o schema de stabilizator de tensiune care are la origine schema altcuiva pe care am modificat-o. Este ineficienta si nu foarte usor de facut pentru incepatori, dar speranta este de a obtine performanta mare pentru circuite audio. Adica zgomot foarte scazut si impedanta la iesire foarte mica pana la frecvente mari (peste audio). Eu nu sunt inginer de meserie, deci mai mult ca sigur ca am calcat peste tot felul de principii de inginerie. In fine, mie imi merge foarte bine acest circuit, si poate ca e si altora de folos. E o poveste intreaga pe alt forum cu multe alte informatii despre schema si tot felul de sfaturi date si de sau catre altii.

 

reg-v2n-hc-nz-5c.png

 

Intreaga poveste aici.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Un alimentator pe care eu il folosescde foarte mult timp cu rezultate excelente,util in orice laborator(atelier) de depanare.Tensiunea maxima de iesire este in functie de trafu folosit si de dioda zener care este U/2 din tensiunea max de iesire(de ex pt 18v tens iesire se foloseste o dioda stabilizatoare de 9v).

Alimentator autoprotejat.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

O schema de sursa de alimentare pe care ma gandesc sa o personalizez putin si sa o includ in colectia Tehnium Azi de anul viitor:

Sursa reglabila 0-70Vdc 2A.jpg

Daca aveti pareri si idei despre largirea functionalitatii acestei surse sau reducerea puterii disipate va rog sa deschideti un subiect in aria de kituri electronice din forum sau in cadrul sectiunii Surse de alimentare.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 4 months later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock