Sari la conținut

Un topic cu imagini din tara si nu numai...


Blue Devil

Postări Recomandate

  • 8 months later...

Am deschis acest topic deoarece as dori sa adunam aici cele mai frumoase imagini care le-ati facut. Deci, puteti posta poze sau imaginii din Romania, pentru a arata si altora ce tara frumoasa avem. As dori ca pozele sa poata fi folosite si ca wallpaper. Totoddata. pozele trebuie sa fie insotite in post de o scurta descriere in care sa fie specificata locatia realizarii imaginii sau pozei.

 

Pentru inceput, o imagine din jud.Galati.

P1000094.JPG

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 7 years later...
  • 4 years later...
Acum 5 minute, lonerider a spus:

Că a cam murit acest topic... Nu mai trag digital, doar pe film. Dacă nu este ok, se poate sterge.

Cheile Râmeţului, Alba. (Pentacon SIX TL, CZJ Biometar 80mm f:2.8, Foma Creative 200)

0efa4b8fd60e389bf25a1a5da0c1689a435de5.j

 

Editat de lonerider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stiut pana acum despre acest topic. Il descopar abia acum cu placere.

 

La 01.05.2008 la 10:57, donpetru a spus:

Pentru inceput, o imagine din jud.Galati.

P1000094.JPG

Daca nu ma insel (si cred ca nu ma insel) fotografia este facuta dinspre calea ferata (Constanta - Galati) undeva prin dreptul comunei Barbosi. Este totusi un peisaj comun, care se poate vedea din tren, nu numai in judetul Galati. Ar fi fost mult mai interesanta (spre exemplu) o imagine a panoramei de la Cotul Pisicii, din dreptul comunei Grindu, sau chiar de pe malul Galatean.

DonauknieVisegrad.jpg.8dc782d22f89513af4b48ec6c3b7f781.jpg

 

Desi este luata de pe internet, mi s-a parut interesant sa atasez aici o imagine a Insulei Sacalin, la iesirea in Marea Neagra pe bratul Sf. Gheorghe.

Sacalin.jpg.23cced91553239dc56994afa4323a83d.jpg

 

La 27.03.2021 la 20:58, lonerider a spus:

Fotografii făcute doar analogic...

Cred ca este doar o exprimare eronata, izvorata dintr-o confuzie. Atributele analog / digital sunt strict caracteristice electronicii. In tehnica foto, s-a dezvoltat intr-adevar in ultimul timp tehnologia fotografiei digitale, dar alternativa nu este in nici-un caz fotografia "analogica", ci mai degraba fotografia clasica, prin mijloace optice 100 %, adica aparatul clasic de fotografiat cu film pe pelicula de celuloid. In rest pozele sunt foarte interesante.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut timp sa explic ieri ce semnificatii are insula Sacalin (inafara de spectaculozitatea imaginii din postarea anterioara). Pentru a fi pe intelesul tuturor, atasez o imagine animata, care arata cum a evoluat teritoriul de nord-est al Dobrogei in ultimul mileniu.

Danube_Delta_evolution.gif

Urmarind evolutia portiunii de uscat a deltei Dunarii, se poate observa ca in anul 1 exista un mare lac de apa sarata, denumit Halmyris. Undeva intre anii 1000 si 1300 acest lac s-a dedublat dand nastere actualelor lacuri Razelm (in imagine se da o denumire eronata) si Sinoe. Insula Sacalin a aparut candva in intervalul anilor 1900... 2015. Este foarte probabil ca in urmatorii 200... 300 de ani sa ia nastere cel putin un nou lac de apa sarata, care sa se adauge celor doua mentionate mai sus, pe teritoriul actualei Dobrogea.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock