Sari la conținut

Probleme cu o camera foto digitala Panasonic DMC-LZ6


donpetru

Postări Recomandate

De curand mi-am achizitionat camera foto digitala Panasonic DMC-LZ6. Deoarece a avut cateva facilitati care m-au facut pana la urma sa ma decid asupra cumpararii acesteia, m-am gandit sa-mi cumpar si un card de memorie SD, de la acelasi magazin. Cei drept vanzatoare nu prea stia ce...vinde. Cred ca ma intelegeti ce vreau sa spun. La recomandarea vanzatoarei am luat un CARD de 2Gb, marca "Well". Va rog sa nu ma intrebati de ce aceasta "marca de card". Problema e ca, cand am ajuns acasa, am incercat sa inserez card-ul in camera si mesaj: "MEMORY CARD ERROR PLEASE CHECK THE CARD". Mentionez: card-ul a fost introdus corect in camera dar apare mesajul acesta iar de camera nu ma pot folosi, doar daca scot card-ul. Acum, ma intrebam daca nu cumva, camerele Panasonic, vor neaparat card-uri Panasonic ? Ati auzit asa ceva sau ati mai intalnit astfel de cazuri ? Camera foto suporta carduri SD de pana la 2Gb inclusiv si chiar de 4Gb SDHC. Am auzit ca cardurile trebuiesc formatate, acest lucru fiind precizat si in manualul de utilizare a camerei foto, dar ca sa fac operatia asta trebuie ca suportul de memorie (adica card-ul), sa fie recunoscut de camera. Deci, as dori cateva indicatii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam multe produse Well.

Letconul meu este Well,aparatura electronica exista tot sub marca Well,deci ma ingrijoreaza cand o marca face de toate.

Well e chiar un brand sau este un paravan al produselor chinezesti?

Daca nu e un brand serios atunci mai mult ca sigur ca te afli in situatia d-lui Miron.

Cautand pe net am dat de un soft de format/initializat carduri,cred ca se pot folosi adaptoare de carduri in care sa pui cardul ptr. formatare,in speranta ca ai asa ceva.

http://panasonic.jp/support/global/cs/sd/d..._formatter.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Programul l-am descarcat dar problema e ca nu am nici un card reader. In al doilea rand, in manualul de utilizare se specifica clar ca cea mai recomanda solutie pt. formatare o reprezinta camera foto.

Multumesc Dl.miron si SIG pt. opinii.

Mai ramane sa fac maine inca o vizita la magazin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petrule, cred ca sigur ai garantie la card-ul ala asa ca cea mai buna alternativa e sa te duci la magazin si sa le ceri sa ti-l schimbe sau sa-ti dea unul compatibil cu camera foto. Am mai auzit eu pe la alti ca au avut probleme cu cardul. Era vorba de o camera foto SONY care, culmea, vroia numai card-uri SONY. Nu ma mir, desi nu pot sa fiu 100% sigur, ca s-ar putea si a ta sa vrea numai card-uri SD Panasonic. Apropo, te-ai uitat aici ?

http://panasonic.jp/support/global/cs/sd/c...sc/dmc_lz6.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

releu, m-am uitat si in tabelul postat.

Intre timp, azi, cu putin noroc am gasit deshis la magazin si mi-am recuperat banii de pe card. Dupa lungi "dezbateri" s-a ajuns la concluzia: cardul e defect si nu il recunoaste camera. De fapt, l-au cam probat cei de la service cu mai multe camere foto de aceeasi marca si toate afisau aceeasi eroare. Curios e faptul ca, au vrut sa-mi dea altul la schimb, dar si acesta se comporta la fel. Inca am impresia ca s-ar putea ca memoria SD (adica cardul) sa fi fost buna dar nu era compatibila cu camerele foto Panasonic; dar acum asta mai putin conteaza.

Apoi, cum si la noi supermaketing-urile sunt destule, am zis ca nu ar fi rau sa fac o vizita unuia. Am gasit pana la urma un card de 2Gb Kingstone, compatibil.

 

Multumesc tuturor pt. sfaturi.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Sony am auzit ca nu accepta decat card-uri d'ale lor,la Panasonic nu am auzit.

Este specificat in manualul de utilizare ca accepta doar anumite marci sau modele?

Mai mult ca sigur ca nu era cardul Well bun,si poate nici celelalte incercate ulterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este specificat in manualul de utilizare ca accepta doar anumite marci sau modele?

Nu, nu este specificat nici un model. Stiu doar ceea ce scrie pe site-ul postat de releu mai sus.

Mentionez ca acolo au mai probat cei de la service un card Well identic cu cel cumparat, nou nout. L-au probat la camera mea foto, la o alta camera foto identica cu a mea si chiar la alte modele Panasonic care le aveau pe raft si care suportau carduri SD. Rezultatul a fost acelasi. Aceeasi avertizare:"MEMORY CARD ERROR PLEASE CHECK THE CARD".

Deci, cred ca card-urile Well ori erau defecte toate (dar putin probabil), ori nu erau compatibile (ma refer la modelul de 2Gb) cu camerele foto Panasonic. Oricum, pana la urma a ramas ca era defect asta ca sa-mi restituie bani sau, mai era si alternativa, sa-mi dea altul in schimb compatibil (dar nu au gasit).

Totusi, nedumerirea mea este cum pe cele Kingstone camera le-a recunoscut fara nici o problema ? Ma intreb lucru asta deoarece ambele marci provin Made in China sau Taiwan si mari diferente nu cred ca sunt, tinand cont ca au si cam acelasi pret (Kingstone fiind un pic mai scump)!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, nedumerirea mea este cum pe cele Kingstone camera le-a recunoscut fara nici o problema ? Ma intreb lucru asta deoarece ambele marci provin Made in China sau Taiwan si mari diferente nu cred ca sunt, tinand cont ca au si cam acelasi pret (Kingstone fiind un pic mai scump)!!!

Poate fi si defect de lot.Daca aveti posibilitatea,incercati si din alt magazin.Prin `70 si ceva a fost in comert un lot de PY88,care avea un defect de lot,dupa cca. o ora de functionare,aparea un defect de vid,am schimbat intr-o saptamana,ziua si lampa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce nu ai/au incercat pe alte marci de aparate foto?

Poate era relevant de stiut cum se comportau acele carduri si pe alte marci,altele decat Panasonic.

Stiam sigur asa daca sunt defecte sau bune cardurile respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce nu ai/au incercat pe alte marci de aparate foto?

A fost o tentativa din partea celor de la "Service" sa incerce card-ul SD pe o camera foto Olympus dar din nefericire pentru noi nu accepta formatul SD. In plus, vroiam si o clarificare a problemei cat mai rapida, deja am pierdut aproape 2 ore cu "politica interna" iar fiind si sarbatoare nu prea era timp de "experimente". Oricum, ideea lui SIG este destul de buna dar .. asta e. :b7:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator bondy

sal.intervin si eu cu o problema.de ce nu pot sa descarc filmuletele de pe o camera panasonic?are hard de 40 de giga...am instalat programu care mi l-a dat de la ea ulead videostudio 9 dar nu pot nici prin programu asta sa descarc filmuletele...pozele merg descarcate....l-am conectat prin usb la calculator dar nu inteleg ce are...m-am cam chinuit si ma descurc cat de cat in chestii de genu ...care ma lamureste si pe mine pls?multumesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock