Sari la conținut

Greutate specifica sarma bobinaj.


SIG

Postări Recomandate

Stiti cumva unde gasesc un tabel cu greutatile specifice pentru sarma de bobinaj?

Parca la vanzare se da la kilogram,dar nu stiu cati metrii liniari revin.

Practic, ma intereseaza mai mult cati metrii liniari sunt pe un mosor decat kilograme,dar

daca vanzatorul da la kilogram...that's it. :b7:

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, din cate stiu eu, nu exista un astfel de tabel. Dar exista o formul care poate sa va ajute.

In primul rand va trebuie densitatea metalului, pe care, daca doriti, am s-o caut (o aveam pe undeva). Apoi trebuie sa aflati volumul, impartind masa la densitate. Apoi, stiind ca volumul cilindrului (sarma o luam ca pe un cilindru foarte inalt) se cal,culeaza prin formula (pi*R^2)*h, unde pi este 3,14, R este raza, iar h lungimea, noi trebuie sa il scoatem pe h, prin formula V/pi*R^2.

Cam asa e singura solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e prea mult spus greutate specifica,desi se defineste ca greutatea unitatii de volum.

Ma intereseaza mai exact cati metrii intra intr-un kilogram de sarma,asta functie de grosimea/diametrul sarmei,bine'nteles.

De exemplu,pot sa aflu acest lucru de pe net ,dintr-un tabel care prezinta sarma de cupru ca AWG,diametrul in inches,

iar raportul lungime/greutate in lbs/pounds.

Nu e cam aiurea sa fac t-spe mii de conversii?

Romania lui Burebista nu are un tabel cu astfel de informatii direct in unitatile noastre uzuale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat netul nu ofera,sau nu am gasit eu,un tabel cu diametrul sarmei de bobinaj si greutatea pe unitatea de lungime (metru) ,m-am ambitionat sa fac toate conversiile necesare aducerii la unitatile traditionale noua,de kilogram (gram) si metru.

Voilla:

post-5-1208965939_thumb.jpg

N.A.

Greutatile exprimate sunt cu aproximari de 1...2%.

Ptr. aplicatii foarte exacte va rog sa calculati exact,functie de densitatea materialului cu care lucrati. rolleyes.gif

Acum,pot sa traduc in metrii informatia pe care o voi obtine de la vanzator,cand imi va spune ca are un mosor de X kilograme la un pret de Y lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 years later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock