Sari la conținut

Poză

Proiectul nr 62

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
7 răspunsuri în acest subiect

viobio

viobio

Utilizator Tehnician

• Members
  • 148 postari
  • Resedinta:BUCURESTI
Va fi un monstru cu 4XECC82&8XKT88 , PP, UL , negativare automată .
Amplificatorul il fac pentru mine .
Pentru că nu am gasit un transformator de alimentare care să susțină cele două canale .....sunt nevoit să folosesc două transformatoare de alimentare , cite unu pentru fiecare canal , ampul va fi dual monobloc pe același sasiu .
Pină imi va sosi sasiul , trafurile , tuburile KT88 , am lucrat la sursele de alimentare si un canal .
Cele patru transformatoare sunt Hammond .

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

• politehnica și gsabac like this

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.955 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Zis si facut, asa se face!

Ce performante v-ati hotarit sa obtineti cu aceasta minunatie, aveti tuburi imperecheate,

ce clasa de functionare veti alege, B, AB, A?

Succes!

@gsabac

Editat de gsabac, 20 septembrie 2018 - 06:59 .

vtube

vtube

Membru

• Members
  • 54 postari
  • Resedinta:Focsani

... aveti tuburi imperecheate,

Le tine in aceeasi cutie o luna de zile si ies imperecheate. Garantat! 

:ball:

viobio

viobio

Utilizator Tehnician

• Members
  • 148 postari

Zis si facut, asa se face!
Ce performante v-ati hotarit sa obtineti cu aceasta minunatie, aveti tuburi imperecheate,
  ce clasa de functionare veti alege, B, AB, A?

Succes!

@gsabac

Punctual .
Vreau să obtin minim 50W/8 ohmi , cu dustorsiuni minime , ampul este energofag , nu mă interesează neaparat o putere foarte mare , mă interesează THD si IMD cit mai mici .

Nu sunt adeptul " tuburilor imperecheate " , pentru că sunt perechi după caracteristicile S si Ia o perioadă .... după ....nu mai sunt , eu prefer să echipez amplificatoarele facute de mine cu reglaje cărora să actionezi si să storci tot din amp , pe schema se observă :
semireglabil cu care să se poată regla simetria celor două semnale defazate , montat in catodul etajului defazor .

semireglabil cu care se pot regla amplitudini egale ale semnalelor care atacă tuburile finale , semireglabilul de 25K montat in circuitul etajului amplificator de semnal .

semireglabil bobinat montat in circuitul de negativare al tuburilor finale , cel de 100 ohmi , cu acest semireglabil se face balansul curentilor prin tuburile finale , intre cele două brațe care contin cite o pereche de KT88 , deci nu este nevoie de " tuburi perechi " .

Etajul final este clasă A , negativarea celor patru tuburi finale se face cu o singură rezistență montată in catozii lor , deci consum aproape constant intre Vin0 si Vin pmax , există o mică variatie a de citiva mA intre Vin0 si Vin pmax .

Clasa AB se poate construi cu negativare fixă sau automată , consumul variind mai mult in functie de marimea semnalului aplicat la intrarea amplificatorului , cind negativarea este automată se montează cite o rezistență de negativare in catodul fiecarui tub final , deci două rezistențe .

Clasa B se construiește exclusiv cu negativare fixa , tensiune mare anodică , curent de repaos mic , cu această clasă se obtine cea mai mare putere din două tuburi finale .

Fiecare clasă de functionale are si bune si rele , depinde ce vrei să obții .
Știu că poate pare risipă de tuburi , materiale , cu 4XKT88 pe canal in clasă B puteam obtine extrem de ușor 200w , totuși fac ampul in clasă A .....din alte considerente .

viobio

viobio

Utilizator Tehnician

• Members
  • 148 postari

http://www.etc.tuiasi.ro/esa/lab3.pdf

Editat de viobio, 22 septembrie 2018 - 09:44 .

viobio

viobio

Utilizator Tehnician

• Members
  • 148 postari

[...]

@viobio, ce ati dorit sa aratati cu caracteristicile tubului EL34 in regim ultralinear,
  parca era vorba despre un amplificator cu KT88?
 Am o intrebare, transformatorul de iesire suporta curentii celor doua tuburi in paralel,
  adica vreo 160mA?

@gsabac

Cu cele doua tabele ale tuburilor EL34&KT88 am dorit să atat functionarea celor doua tuburi in clasa B-EL34 si AB-KT88 , in functie de Ua,Raa .

Transformatorul de iesire care va fi folisit de mine suportă 400mA și 120w.

Editat de donpetru, 24 septembrie 2018 - 04:56 .
Indepartare continut OFFTOPIC din textul citat

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.955 postari
  • Resedinta:Bucuresti

La pagina 4 este un mod de functionare mai apropiat de tensiunile de alimentare

din schema de principiu initiala.

Fișier atașat  KT88 460V ultralinear 40%.png   37,68K   0 descărcări

Transformatorul Hammond potrivit pentru cite 2 tuburi in paralel ar fi 1650TA 400mA 120W 1900ohm

tip CA, cu datele din atasament, pe care am pus  4 "Sticky Note" cu inductantele bobinelor calculate

de mine, care pot fi de folos la constructie sau la simulare.

Totusi modul de functionare in clasa A pura nu este evidentiat in datele tehnice!!!

@gsabac

Editat de gsabac, 25 septembrie 2018 - 08:23 .

viobio

viobio

Utilizator Tehnician

• Members
  • 148 postari

La pagina 4 este un mod de functionare mai apropiat de tensiunile de alimentare
din schema de principiu initiala.
attachicon.gifKT88 460V ultralinear 40%.png
Transformatorul Hammond potrivit pentru cite 2 tuburi in paralel ar fi 1650TA 400mA 120W 1900ohm
tip CA, cu datele din atasament, pe care am pus 4 "Sticky Note" cu inductantele bobinelor calculate
de mine, care pot fi de folos la constructie sau la simulare.
Totusi modul de functionare in clasa A pura nu este evidentiat in datele tehnice!!!

@gsabac

Pai 1650T o să folosesc , am spus mai sus , merge ca untul pe paine , acum câțiva ani am facut un amp cu aceași configurație finală , dar cu alt atac al tuburilor finale .

Editat de viobio, 25 septembrie 2018 - 10:40 .

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc