Sari la conținut

Poză

Calibrare, etalonare multimetru!

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
5 răspunsuri în acest subiect

George Carlin

George Carlin

Membru

• Members
  • 11 postari
  • Resedinta:Dobrogea

Va salut domnilor,

detin 2 multimetre de laborator Philips PM 2504, unul nou care a stat in cutia originala vreo

30 de ani pana cand l-am desigilat si unul SH pe care l-am folosit initial.

Din cauza trecerii timpului cat si din cauza tehnologiei "vechi" de realizare a cablajelor 

imprimate, ambele au capatat lipituri reci in timp. Primul a fost SH-ul iar la cel "nou", problema

s-a manifestat dupa vreo cateva luni.

Le-am desfacut separat si am refacut absolut toate lipiturile plus ca am mai tras inca un strat

superior de aliaj pt. lipit peste cel existent si care devenise oarecum "branzos" dar intrventia

pe care eu am efectuat-o a dus la decalibrarea ambelor instrumente.

De la cel nou detin manualul original cu schema electrica a acestuia, componentele utilizate

(inclusiv codul de comanda care se efectua candva la Philips), metoda de calibrare cu

instructiuni complete insa eu NU beneficiez de cerintele cerute in manual din pacate.

Tot in manual se mentioneaza clar ca si pe un singur semiconductor daca s-a lucrat, dispozitivul

necesita neaparat o recalibrare.

Imi puteti recomanda un centru pt. calibrare iar de preferat ar fi sa-l trimit spre etalonare pe firma

sau e posibil ca si persoana fizica?

Va multumesc respectuos!

elco

elco

Utilizator Tehnician

• Members
  • 278 postari
  • Resedinta:Langa Sibiu

Eu zic ca e posibil ca si persona fizica, pentru ca centrele de calibrare nu fac altceva decat sa compare rezultatul de masura cu un multimetru de precizie mai mare. Deci, trebuie sa faci rost de un multimetru etalon - ala vechi mai mult ca sigur are in componenta un semireglabil de corectare a erorii pe care va trebui sa-l actionezi ca sa calibrezi aparatul. Trebuie sa ai disponibile cateva piese de precizie, cum ar fi rezistoare sub 1% toleranta, niste capacitoare bune, eu zic ca reusesti cu putin efort.

Nu are rost sa trimiti aparatul la un laborator metrologic din cauza ca pretul pentru calibrare s-ar putea sa faca cat un aparat nou si la ce folos efortul la urma !  :scratchchin:

Editat de elco, 05 august 2018 - 08:41 .

George Carlin

George Carlin

Membru

• Members
  • 11 postari

Eu zic ca e posibil ca si persona fizica, pentru ca centrele de calibrare nu fac altceva decat sa compare rezultatul de masura cu un multimetru de precizie mai mare. Deci, trebuie sa faci rost de un multimetru etalon - ala vechi mai mult ca sigur are in componenta un semireglabil de corectare a erorii pe care va trebui sa-l actionezi ca sa calibrezi aparatul. Trebuie sa ai disponibile cateva piese de precizie, cum ar fi rezistoare sub 1% toleranta, niste capacitoare bune, eu zic ca reusesti cu putin efort.

Nu are rost sa trimiti aparatul la un laborator metrologic din cauza ca pretul pentru calibrare s-ar putea sa faca cat un aparat nou si la ce folos efortul la urma !  :scratchchin:

Multumesc pt. raspuns insa eu ma refeream ca si persoana fizica nu sa-l calibrez eu, ci ca sa-l trimit

unui centru de calibrare.

Am gasit manualul original si online:

http://www.vintagera...lips PM2504.pdf

Din pacate nu dispun de cerintele de la pagina 32 din acest pdf cap. IX-2.

Daca ma poate ajuta vreun coleg cu etalonarea acestora dupa ce arunca o privire in manual,

i le trimit pe ambele cu mare placere ori sa mi se recomande un centru care ma poate ajuta.

Acum fac o paranteza: aceste instrumente au cam 30-40 de ani vechime. Recomandati sa

inlocuiesc mai intai toate condensatoarele din ele dupa care sa le trimit spre calibrare ori sa las

totul asa cum este? Mai mentionez faptul ca deja am dat jos toate semiconductoarele rand

pe rand si le-am verificat inclusiv operationalele si toate sunt OK.

Unul da numai prosteli pe orice scala iar celalalt functioneaza cat de cat ok pe scala de 10Vcc

precum si pe scala de 10A. Pe restul am numai masuratori aiurea.

aaaaa, si scala pt. diode e OK. Atat.

Pana la urma e un instrument de laborator astfel ca sunt constient ca nu o sa se incadreze

pretul etalonarii in valoarea sumei de "10" lei.

Multumesc frumos!

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.902 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Este posibil ca ambele aparate sa fie defecte si ca s-au masurat unele componente? 

Deci au fost dezlipiti toti tranzistorii la ambele aparate, nu-mi vine sa cred, deoarece nu este o metoda buna pentru reparatie.

Masurarea unor componente cum sunt tranzistoarele dublu FET, BFQ10 sau BSV80 este foarte dificila (cu protectie electrostatica)

si ma intreb cum ati reusit aceasta, deasemenea circuitul operational OQ051 este de negasit.

@gsabac

• George Carlin și covaci ioan like this

George Carlin

George Carlin

Membru

• Members
  • 11 postari

Este posibil ca ambele aparate sa fie defecte si ca s-au masurat unele componente? 

Deci au fost dezlipiti toti tranzistorii la ambele aparate, nu-mi vine sa cred, deoarece nu este o metoda buna pentru reparatie.

Masurarea unor componente cum sunt tranzistoarele dublu FET, BFQ10 sau BSV80 este foarte dificila (cu protectie electrostatica)

si ma intreb cum ati reusit aceasta, deasemenea circuitul operational OQ051 este de negasit.

@gsabac

Cand functiona cel nou, am scos integratul de pe el si am facut rocada cu cel care avea problema si,

se manifesta identic ceea ce am concluzionat ca este in regula.

La servici unde eram, beneficiam de material complet pt. protectie electrostatica inclusiv bratari achizitionate 

de la tme.eu. Citisem ca sunt foarte sensibile si ca se pot duce si la descarcarea electrostatica de pe degete

tocmai de aceea le-am indepartat utilizand preincalzire si aer cald. M-am chinuit putin insa am urmarit ca sa nu 

ridic temperatura prea mult iar ca sustinere am utilizat o penseta antistatica Vetus ESD251.

Letconul cu care am efectuat lipiturile este incorporat in statia de lucru pe care o aveam la locul respectiv si

este un Weller WXR3. Mai exact, asta e modelul full cu care am lucrat: https://www.conrad.c...ef=searchDetail

Ambele au prezentat problema identica: din senin incepea acul sa se deplaseze aiurea sau cand eram pe scala de

ohmi, dadea niste valori aiurea si cand reveneam pe tensiune sau curent el ramanea tot ca si cum e pe ohmi.

Cand invarteam de comutator de 1500000 de ori, isi revenea sau avea perioade cand o lua razna.

De aceea le-am luat la o relipire completa si uitasem ca acele cabluri originale pt. legaturile interne, au

fost inlocuite de mine cu cabluri de cupru multifilare insa masurate la LCR metru ca sa aiba o valoare

a rezistentei mai mica. Originalele erau din aluminiu cu diametrul de 0,5mm pt. ca le-am pus pe subler
iar multifilarele de cupru utilizate de mine sunt de 1mm.

Detin aparatura de unde pot recupera acele operationale plus ca ele se gasesc inca prin DE sau Olanda.

Nu am link acum sa postez insa descrierea era exact asa: "NOS OQ051" la 30€.

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.902 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Puteti incerca cu un spray de curatat contacte, de exemplu spray CONTACT S.

Curata de oxizi si sulfuri contactele electrice si ofera protectie impotriva coroziunii.

Asigura un contact electric bun in special in cazul contactelor oxidate sau uzate.

Poate fi utilizat in produsele de audio-frecventa, in industria electronica si in general in locurile unde sunt necesare contacte electrice curate.

@gsabac

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc