Sari la conținut

Poză

Amplificator REALISTIC SB 300 (32-9003)

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
8 răspunsuri în acest subiect

aureliann

aureliann

Premium User

• Tehnium Azi
  • 303 postari
  • Resedinta:Nistoresti-Vrancea

Salutare tuturor forumistilor!

Indraznesc sa revin pe forum cu o rugaminte, si anume daca este cineva care poseda sghema amplifului REALISTIC SB 300 (32-9003) sa o posteze sau poate cunoaste cineva de unde ar putea fi descarcata. Ampliful arata asaFișier atașat  11045-0-realistic-sb-300.jpg   147,89K   0 descărcări Multumesc.

remus68

remus68

Utilizator Tehnician

• Members
  • 231 postari
  • Resedinta:Timisoara

Si cum arata la interior?

Ce tensiune de alimentare are?

aureliann

aureliann

Premium User

• Tehnium Azi
  • 303 postari

Salutare!

La interior arata asaFișier atașat  R25.jpg   69,55K   0 descărcăriIar pe partea de putere are 2x55V

aureliann

aureliann

Premium User

• Tehnium Azi
  • 303 postari

Salutare tuturor!

Toate cautarile mele pentru acest amplificator au avut ca rezultat doar poze, despre schema.....nimic. Poate este totusi cineva care l-a intalnit pe vreun sait de electronica si ma poate trimite acolo....Multumesc.

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.902 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Un "realistic" 31-2000A, care seamana cu amplificatorul SB-300, doar preamplificator egalizator,  manual cu schema poate va ajuta. 

https://www.vintages...f/Realistic.php

@gsabac

aureliann

aureliann

Premium User

• Tehnium Azi
  • 303 postari

Salutare!

@gsabac, va multumesc pentru ca incercati sa ma ajutati.Este destul de mare diferenta intre cele 2 aparate. La mine problema este dezechilibrul intre cele 2 canale , mai exact pentru a avea putere egala pe ambele canale, trebuie sa duc butonul de balans spre dreapta. Cu balansul pe mijloc, am deci putere mai mare pe canalul stang. Nu pot inca evalua daca este din preamplificatoare sau din etajele de putere.Am mai gasit o schitaFișier atașat  R1.JPG   67,39K   0 descărcări.Eu am masurat pe cond de filtraj aprox.70V, cu volumul la zero.

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.902 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Puteti masura cu un osciloscop semnalul la intrarea etajelor finale si astfel va dati seama daca este din preamplificatorul 

corector sau din etajele finale. Vad ca ati pus doar poze si schite de pe internet dar ati masurat ceva pina in prezent.

@gsabac

aureliann

aureliann

Premium User

• Tehnium Azi
  • 303 postari

Salutare!

De un timp nu mai dispun de un aparat care sa faca poze la o rezolutie acceptabila.De osciloscop...nici nu incape vorba. Cand fac rost de timp am sa aduc semnal din alt aparat la intrarile etajelor finale si sa vad cum se comporta.

vijelie02

vijelie02

Utilizator Tehnician

• Members
  • 235 postari
  • Resedinta:brasov

Aplicati la intrare(de pe telefon, sunt aplicatii destule pentru generatoare de semnal) o frecventa de 50Hz, masurati tensiunea cu un aparat digital la intrarea in amplificator. apoi faceti identic si cu celalalt canal. comparati si trageti concluzii. 

• leo_electro ii(le) place mesajul asta

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc