Sari la conținut

Poză

Inginerul in electronica poate deveni inginer electrotehnist(electric)?

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
21 răspunsuri în acest subiect

Ciprian 81

Ciprian 81

Premium User

• Tehnium Azi
  • 447 postari
  • Resedinta:Arad

Sunt profesii diferite si nici un angajator nu va face un contract de munca unui inginer sau tehnician electronist 

pe un post de inginer sau tehnician electrotehnist sau invers.

Pe hartie,dar in realitate vorbim altfel.De exemplu ganditi-va ca astazi exista multi electronisti care au functii de automatisti sau programatori,doar traim in era digitalizarii.

Editat de Ciprian 81, 27 iulie 2018 - 12:59 .

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.915 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Tema topicul este daca inginerii electronisti pot deveni ingineri electrotehnisti, poate si invers.

Pe hartie,dar in realitate vorbim altfel.De exemplu ganditi-va ca astazi exista multi electronisti care au functii de automatisti sau programatori,doar traim in era digitalizarii.

Dar nu au dreptul legal sa proiecteze sau sa realizeze aparatura si instalatii electrice de forta si nici nu au autorizatie pentru asa ceva.

@gsabac

Editat de gsabac, 27 iulie 2018 - 02:23 .

Ciprian 81

Ciprian 81

Premium User

• Tehnium Azi
  • 447 postari
  • Resedinta:Arad

Da,aveti dreptate.Cand vine vorba despre inalta tensiune trebuie personal specializat in domeniu.De fapt in multe alte domenii proiectarea gresita  poate avea urmari grave.

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 1.305 postari
  • Resedinta:Olt county

Un angajator, poate angaja fara garantii unul sau mai multi absolventi ai unor scoli de diferite profile. Dupa trecerea perioadei de proba, constata ca desi specializat in electronica, unul dintre acestia are capacitatea reala de a lucra spre exemplu intr-o sectie de utilitati, unde are unul sau mai multe cazane de incalzire termica, un numar mare de compresoare de mare putere pentru furnizarea aerului instrumental si o statie electrica de distributie. Acel angajator il va intreba pe cel in cauza daca doreste sa ocupe un asemenea loc de munca, dupa care il va trimite pentru un timp determinat sa faca niste cursuri ISCIR + ANRE. Daca absolventul promoveaza examenele, atunci capata dreptul sa profeseze in acel domeniu, iar raspunderea va fi a lui, nu a angajatorului. Urmeaza o noua perioada de proba, pe care daca o trece cu succes, acel absolvent de electronica, poate avea pana la pensie o cariera in domeniul in care a dorit sa se specializeze.

Editat de ola_nicolas, 27 iulie 2018 - 07:14 .

• morocanosul ii(le) place mesajul asta

alex77

alex77

Utilizator Tehnician

• Members
  • 105 postari
  • Resedinta:Buzau

Un absolvent al unei forme de invatamant cu profil de electronica poate fi asadar compatibil cu un electrician auto ?! Ai pus vreodata mina pe un conductor scurt si gros de la o instalatie auto prin care trec 180 A ?! Ce parere ai, daca acel conductor se incalzeste instantaneu, exista pericolul de incendiu electric la un autovehicul echipat cu o baterie de 12 V ?! Raspunde-ti tie insuti la aceste intrebari si daca tot nu vezi diferentele, atunci mai discutam.

Din pacate pe diploma mea scrie operator electronica si retele de calculatoare si nu are nicio legatura cu electronica deci eu nu stiu sa va raspund la aceasta intrebare.Eu v-am intrebat pe dumneavoastra si nu invers.Ma indoiesc ca diploma mea are legatura cu electricieni sau cu electronisti.

Dan57

Dan57

Utilizator Tehnician

• Members
  • 226 postari

Am fost (actualmente pensionar) tehnician electronist si am lucrat mult timp in depanare, pentru a putea lucra si ca depanator de aparatura electrotehnica a trebuit sa fac un nou curs ce a durat un an. In electronica cum se spunea mai sus se lucreaza si cu tensiuni mari, ca: televizoare, convertoare, etc. DAR in timpul lucrului se foloseau transformatoare separatoare de mare putere ca atunci cand te electrocutezi sa nu fi cuplat sub nici o forma la potentialul solului (priza impamantare, etc). Luai un soc dar nu era fatal.  :wub: Este evident ca sunt doua lucruri deosebite ce seamana dar au "campuri" de activitate diferite.

acilisav

acilisav

Membru

• Members
  • 23 postari
  • Resedinta:braila

Daca citim in regulamentul de autorizare al electricienilor (ANRE)gasim ca persoanele care au studii medii de alta specialitate pot face un curs de pregatire si sunt admisi la examenul de autorizare  -trageti concluzia

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc