Sari la conținut

Inginerul in electronica poate deveni inginer electrotehnist(electric)?


alex77

Postări Recomandate

In liceu am avut un profesor inginer de electronica care a murit din cauza ca a atins niste transformatoare electrice.Asa ceva exista in sarcina inginerului electronist?Am citit undeva ca difera aceste meserii dar eu nu stiu adevarul absolut asa ca va intreb daca poti sa mentii in siguranta anumite echipamente si instalatii electrice cu un inginer electronist.

Uitati stirea

http://stiri.tvr.ro/apar-noi-informatii-in-cazul-profesorului-din-buzau-care-a-murit-electrocutat-in-fata-elevilor_73127.html#view

https://m.adevarul.ro/index.php/locale/buzau/anchetatorii-aflat-cauza-mortii-profesorului-constantin-ion-s-a-electrocutat-timpul-orei-1_5710dd8c5ab6550cb8032acf/index.html

Eu nu stiam ca este posibil ca un inginer care se ocupa cu tensiuni joase sa devina un inginer care se ocupa cu tensiuni inalte.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti avea ghinionul sa mori electrocutat, indiferent in ce domeniu electro esti specializat. Eu am inteles ca de fapt nu lucra cu transformatoare, ci incerca sa produca un arc electric luminos - un asanumit efect coronas, iar moartea a survenit de fapt ca urmare a unei izbituri puternice cu capul de tabla in momentul electrocutarii. Electronica nu se mai ocupa de mult timp doar cu tensiuni joase. In foarte multe cazuri se intalnesc in aparatura electronica tensiuni de zeci de mii de volti. Eu cred ca nu exista electronist (profesionist sau amator) care sa nu se fi electrocutat punand mana pe borna unui condensator electrolitic de mare capacitate ramas incarcat dupa deconectarea de la retea. De fapt electrocutarea propriu-zisa este produsa de intensitatea curentului care se stabileste prin corpul uman in momentul contactului cu retele electrice aflate sub tensiune. O regula de baza, atunci cand esti in preajma unor borne metalice incarcate electric si neprotejate prin masuri de izolare, este aceea de a nu atinge cu mana nici o parte a acelui montaj. Accidental insa aceste contacte se produc. Uneori nici nu este nevoie sa atingi conductorii sub tensiune. Un tanar de cel mult 30 de ani a murit in zona in care locuiesc deoarece a trecut cu o undita din fibra carbonica pe sub reteaua de inalta tensiune, fara ca macar sa atinga conductorii. Aspectul este cunoscut de multa vreme, insa in Romania intarzie sa se adopte masuri legislative de protectie in legatura cu aceste tipuri de materiale. In ceea ce priveste intrebarea daca cineva poate sa faca o cu totul alta meserie decat cea pentru care s-a pregatit, raspunsul este afirmativ. Sunt destui carora odata iesiti de pe bancile scolilor, nu le mai place sa profeseze meseria pentru care s-au pregatit. Ei aleg domenii colaterale acelei profesii, sau chiar radical diferite. Totul este cat de mult le place sa profeseze acele meserii si cat de bine s-au pregatit in scoala - in special din punct de vedere teoretic.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate.Doar ca eu ma inteles de la elevi  ca el lucra in laborator fara manusi.In electronica se lucreaza cu manusi?Eu credeam ca electronica nu este electrotehnica si ca ea difera prin tensiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am vazut nici un electronist sa lucreze cu manusi. Electronica difera de electrotehnica prin existenta unor dispozitive active (cele pasive sunt utilizate si in electrotehnica) care realizeaza anumite functiuni asupra unui curent in general slab, denumit semnal. Acest curent, poate fi el insusi amplificat si utilizat, spre exemplu in amplificatoarele audio, sau poate fi utilizat in comanda unor instalatii de forta, precum in electronica de putere. Electrotehnica si electronica coexista in general. Cea mai buna sursa de alimentare in electronica este transformatorul, care provine din electrotehnica si este caracteristic acesteia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In liceu am avut un profesor inginer de electronica care a murit din cauza ca a atins niste transformatoare electrice.Asa ceva exista in sarcina inginerului electronist?Am citit undeva ca difera aceste meserii dar eu nu stiu adevarul absolut asa ca va intreb daca poti sa mentii in siguranta anumite echipamente si instalatii electrice cu un inginer electronist.

Uitati stirea

http://stiri.tvr.ro/apar-noi-informatii-in-cazul-profesorului-din-buzau-care-a-murit-electrocutat-in-fata-elevilor_73127.html#view

https://m.adevarul.ro/index.php/locale/buzau/anchetatorii-aflat-cauza-mortii-profesorului-constantin-ion-s-a-electrocutat-timpul-orei-1_5710dd8c5ab6550cb8032acf/index.html

Eu nu stiam ca este posibil ca un inginer care se ocupa cu tensiuni joase sa devina un inginer care se ocupa cu tensiuni inalte.

 

Toti angajatii au fisa postului si sunt obligati periodic sa participe la sedinte de protectia muncii si sa semneze actele de participare si uneori examene.

Deasemenea este obligatorie folosirea echipamentului si metodologiei de protectie.

 

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa ne ducem atat de departe. Intr-un osciloscop de exemplu se pot gasi tensiuni de peste 1500 V, iar intr-un Tv color cu CRT, tensiuni de 35... 50 de mii de volti. Ca sa facem o gluma macabra, nu este nevoie sa te duci in laboratorul unui liceu incercand sa vizualizezi un efect coronas. Aceeasi moarte poti sa o ai si demontand capacul din spate al unui Tv color cu CRT si electrocutandu-te cu inalta tensiune de la traful de linii.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci sa interzicem inginerului electronist sa depaneze televizoare.

Electrical Engineering=High Voltage=High Power

 

Computer Engineering=Electronics= Low Voltage

Observ ca in engleza denumirile difera prin faptul ca la inginer electronist este cel care se ocupa cu tensiuni mici si inginerul electric se ocupa cu tensiuni mari.Eu cand am cautat pe google am observat ca nu sunt la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Electrical Engineering=High Voltage=High Power

Computer Engineering=Electronics= Low Voltage...

 

Sunt asocieri de cuvinte scoase dintr-un anumit context. In general electrotehnica este asociata cu forta / puterea, iar electronica cu chestiunile mai fine, mai elegante ale acelorasi efecte ale trecerii curentlui prin mediul conductor. Tensiunea nominal? a liniilor de transport electric are una din valorile standardizate: 400V, 6KV, 10KV, 20KV, 35KV, 110KV, 220KV, 400KV.  In electronica se lucreaza inclusiv cu tensiuni impinse catre 100 kV. Asadar nu tensiunile trebuiesc comparate ci curentii. Spre exemplu un singur generator de la centrala Cernavoda are o putere instalata de peste 700 MW si produce anual circa 5 TWh, care trebuiesc transportati. In electronica, arareori se poate vorbi despre puteri instalate mai mari de 10 kw. Asadar raporturile de putere fiind de 7x107:1 in favoarea electrotehnicii, iar tensiunile fiind comparabile, se poate spune ca de fapt electrotehnica este o tehnica a curentilor mari, iar electronica este o tehnica a curentilor mici. Problema se poate pune si in cu totul alti termeni. La un automobil exista surse de alimentare de curent continuu de 12... 48 V, Cu toate astea o singura baterie de acumulatori de 12 V de la un tractor, poate descarca intr-o ora 180 Ah printr-un circuit exterior. Exista chiar si mai mari de atat. Asadar avand in vedere ca la 12 V nu te poti electrocuta, echipamentele electrice auto apartin electronicii, sau apartin electrotehnicii ?! Un absolvent al unei forme de invatamant cu profil de electronica poate fi asadar compatibil cu un electrician auto ?! Ai pus vreodata mina pe un conductor scurt si gros de la o instalatie auto prin care trec 180 A ?! Ce parere ai, daca acel conductor se incalzeste instantaneu, exista pericolul de incendiu electric la un autovehicul echipat cu o baterie de 12 V ?! Raspunde-ti tie insuti la aceste intrebari si daca tot nu vezi diferentele, atunci mai discutam.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu credeam ca un inginer electronist se ocupa cu tensiuni joase si nu inalte ca cel electric.

Sunt profesii diferite si nici un angajator nu va face un contract de munca unui inginer sau tehnician electronist 

 pe un post de inginer sau tehnician electrotehnist sau invers. Daca totusi se da dovada de necunoastere sau prostie din partea angajatorului

 si eventual se scrie in fisa postului, pentru accidente de munca se poate raspunde penal.

Daca un angajat da dovada de zel, desi nu are acest drept si i s-a facut protectia muncii, atunci este posibil ca raspunderea sa fie personala. 

PS. Acasa poate deveni orice "inginer" doreste sau sa faca orice "inginerie" chiar pe youtube. O alta metoda este sa faca o a doua

  facultate si sa obtina o noua diploma de inginer din domeniul electrotehnic.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock