Sari la conținut

Poză

Realizarea corectă a unui layout

layout pcb cablaj

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
5 răspunsuri în acest subiect

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 888 postari
  • Resedinta:Satu Mare

Încerc să realizez un layout care să fie corect, pentru o sursă de tensiune cu LM317 si tranzistoare PNP.

Lucrul care mă interesează este ca să fie realizat corect cablajul (adică fără bucle la masă sau alte probleme). 

În primul rând vreau să știu dacă cablajul pentru această sursă trebuie realizat urmând anumite reguli, sau având în vedere că este o schemă simplă, se poate face oricum ?

Atașez fișierele gerber și schema. 

Vă rog să îmi spuneți dacă am realizat corect layout-ul. Am încercat să realizez layout-ul folosind ca model un alt layout, de la o schema mai simplă cu LM317. 

Am pus în locul tranzistoarelor un conector, unde va fi legat un cablaj cu mai multe tranzistoare PNP în paralel. De asemenea, am folosit și în locul lui LM317 tot un conector, în care se va conecta un LM317 cu fire, care va fi pus pe un radiator. J5 - tranzistoarele, J8 - LM317.

Ma interesează să știu dacă acest layout a fost realizat corect. Am citit un articol pe tema buclelor la masă și am încercat să realizez masa ca în articolul acela.

Dacă nu am dat suficiente detalii, îmi cer scuze. Mă interesează doar dacă layout-ul a fost realizat corect. Pot oferi detalii la nevoie.

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

Editat de Mihai3, 11 iulie 2018 - 07:42 .

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.161 postari
  • Resedinta:Galati

PCB Layout-ul are un look destul de amatoricesc, ar mai merge imbunatatit. O solutie ar fi sa folositi un copper plane pe bottom GND.

Am atasat mai jos rezultatul pe care l-ati facut intr-un format mult mai accesibil de vizualizat tuturor:

Fișier atașat  Proiect_Ki_1-PCB All Layers.pdf   51,99K   11 descărcări

Deci, ar fi bine sa reorganizati pe suprafata PCB componentele.

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 888 postari

Daca reorganizez și modific poziția anumitor componente pe PCB, atunci mă gândesc că s-ar putea să apară și alte probleme ?

Am deja un layout după care am lucrat mai demult, de dimensiuni mai mici și cu altă aranjare a componentelor. În acest layout condensatorul de filtrare vine montat pe altă placă.

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

Editat de Mihai3, 11 iulie 2018 - 08:06 .

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.161 postari

Ganditi-va ca un asemenea layout banal, are o singura "restrictie" si anume: amplasarea capacitorului de filtraj si a LM317. De asemenea, nu trebuie neglijat pozitia conectorului de iesire in raport cu capacitorul mare de filtraj. In rest, un copper plane pe GND iar rezultatul va fi foarte multumitor.

Deci, nu are rost sa va faceti griji cu un asemenea circuit pentru ca daca de pe acum va puneti atatea intrebari la asa ceva, ce o sa faceti la un layout mai complicat !!!

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 888 postari

Puteti să îmi spuneți care e restricția pentru LM317 ?

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.161 postari

Restrictia pentru LM317 este sa fie amplasat la marginea cablajului iar distanta intre capacitorul mare de filtraj si radiatorul pe care se afla LM317 sa fie macar de un inch. In plus, capacitorul de filtraj e de preferat sa nu fie amplasat in dreptul gaurii de prindere a LM317.

• Nardu ii(le) place mesajul asta

Also tagged with one or more of these keywords: layout, pcb, cablaj

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc