Sari la conținut

Poză

Incarcator MPPT Solar

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
25 răspunsuri în acest subiect

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.915 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Microcircuitul LT3652 este specializat pentru transferul optimal de putere de la o baterie solara

sau o sursa auxiliara spre un accumulator. Probabil este cu preponderenta folosit la dispozitivele

portabile de mici dimensiuni si de aceea se fabrica doar variante SMD miniatura

in capsulele DD-12pini (3x3mm) si MSOP-12 pini (4x3mm)

Dimensiunile din catalog pentru MSOP sunt in poza. Click pentru marire.

Fișier atașat  LT3652 dimensiuni.png   95,87K   0 descărcări

In plus se specifica ca masa(GND) este conectata la ambaza situata pe spatele circuitului si ca aceasta trebuie

lipita pe un traseu de cupru care constituie si radiatorul termic.

Fișier atașat  LT3652 circuit.png   33,72K   0 descărcări

Datorita latimii medii ale pinilor de circa 0,30mm si a pasului de circa 0,650mm realizarea circuitului este dificila

pentru un amator, dar nu imposibila, se vede in poze.

@gsabac

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

outtek

outtek

Membru

• Members
  • 52 postari
  • Resedinta:Ploiesti

Multumesc mult de ajutor, intradevar e mai dificil de lipit dar nu imposibil, dar realitate este ca trebuie facut neaparat, stiti vorba aia cand se vrea se poate :) .

La ce dimeniunii este probabil doar cu varianta de cablaj expus prin UV ar merge facut. 

Numai bine si inca odata multumesc.

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.915 postari

SparkFun va poate ajuta cu adaptor de la SSOP 16 pini la DIP-16, costa 15 lei.

https://www.robofun....pin?search=SSOP

Fișier atașat  sparkfun-ssop-to-dip-adapter-16-pin_5.jpg   204,67K   0 descărcări

Pe dedesubt, inainte de montaj, puteti lipi cu cositor o folie de cupru de 0,1mm pe post de radiator

si conectata la masa. Inainte de cumparare testati dimensiunile.

@gsabac

Editat de gsabac, 23 mai 2018 - 09:04 .

Nardu

Nardu

Premium User

• Tehnium Azi
  • 441 postari
  • Resedinta:Braila

PCB Adaptor SOP14, SSOP14 și TSSOP14 către DIP, mai ieftin https://www.optimusd...p14-la-dip.html  si permite mai convenabil montare banda cupru pt radiator

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.915 postari

Asa cum am mai spus, trebuie un circuit aditional de masa (GND) care se poate constru ca in poza.

Click pentru marire.

Fișier atașat  adaptor modificat pcb ssop14 la dip.jpg   132,17K   0 descărcări

In arhiva este un proiect complet, schema se poate modifica in Orcad iar proiectul PCB probabil in Cadstar.

@gsabac

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

outtek

outtek

Membru

• Members
  • 52 postari

Salutare, am reusit in final sa il fac, dar din pacate led-ul de fault se aprinde, incers sa vad de la ce apare problema asta, capsula am vorbit la un service de telefoane in oras sa o lipesc si este ok din ce observ eu la prima vedere. Nimic din ce se pare nu se supraincalzeste dar am gresit ceva la cablaj un jumper si pe pinul Vin nu ajunge ce trebuie, si va trebui sa folosesc un fir sa fac legaturile corecte. Componentele lipsa , aparent lipsa sunt de fapt locasuri lasate pentru alta versiune a aceleiasi componente ;) in caz ca nu gaseam exact varianta dorita.

pumg3.jpg

Editat de outtek, 01 iulie 2018 - 04:30 .

• Nardu și gsabac like this

Nardu

Nardu

Premium User

• Tehnium Azi
  • 441 postari
  • Resedinta:Braila

@outtek,  unde ai facut PCB-ul ?

outtek

outtek

Membru

• Members
  • 52 postari

Salutare,  cablajele le-am comandat la o firma din china, as spune numele dar nu vreau sa fie considerata reclama, iti dau pe privat daca vrei denumirea, sunt ieftini si aparent foarte ok la calitate. Am reverificat si cablajul si se pare ca nu era nici o greseala, m-am confuzat eu ca sa zic asa :)). Din pacate nu sunt prea fericit cu lipiturile la SMD-uri , sunt cat de cat ok avand in vedere statia mea de lipit :) si varful folosit . 

Editat de outtek, 02 iulie 2018 - 07:56 .

outtek

outtek

Membru

• Members
  • 52 postari

Multumesc de asemenea domnului gsabac de ajutor pe aceasta cale, apreciez efortul dansului ;) , daca era ploiestean ii faceam cinste cu o bere daca pot spune asa :)) . Eagle este cam anevoios un pic la folosit dar daca incepi sa ii dai de cap te obisnuiesti cu micile lui neajunsuri cel putin la nivel de amator este ok. In orice caz circuitul se comporta un pic ciudat si sper sa depistez ciudatenia pana la predarea proiectului, daca e ceva cu LT-ul nu ar fi bai ca il pot inlocui. Aparaent face ce trebuie, daca pun pinul NTC la masa se aprinde Fault led-ul , doar ca am observat ca nici led-ul de eroare nu este complet stins cand cel de charge este aprins bine, e ciudat si nu inteleg motivul, ma gandeam sa inlocuiesc componentele din schema folosita cu valorile la cele de la varianta cu plumb acid fara facilitatile extra care sunt acum,  sa vad daca se comporta diferit.

• prog ii(le) place mesajul asta

prog

prog

Premium User

• Tehnium Azi
  • 398 postari

Nu-i rau deloc lucrat PCBul. Felicitari.

Nu am avut rabdare sa reparcurg tot topicul dar ce integrat SMD micut este pe placa ?

outtek

outtek

Membru

• Members
  • 52 postari

Salut, integratul este un LT3652.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc