Sari la conținut

Poză

Curent de mers gol AV400

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
5 răspunsuri în acest subiect

adrian.popa10

adrian.popa10

Membru

• Members
  • 4 postari
  • Resedinta:Bucuresti
Buna ziua. Am realizat un amificator AV400 prima versiune.As avea o intrebare, va rog, c
urentul de mers in gol este de 80mA cu o sigur pereche IRFP240/IRFP9240 la +/-66V. Ce parere aveti este ok curentul de mers in gol? Pe rezistent de 0.22 ohm am ~14mV. Va multumesc mult!

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.161 postari
  • Resedinta:Galati

Mi-aduc aminte ca am testat AV400 cu 80mA global pe tot amplificatorul si functiona bine.

Bineinteles ca un test cu osciloscopul este cel mai recomandat in acest caz folosind o sarcina test de 4 Ohm de putere adecvata.

14mV este cam mult, incercati pentru inceput un 5mV pe rezistoarele de putere.

adrian.popa10

adrian.popa10

Membru

• Members
  • 4 postari
Am inteles. O sa incerc asa cum ati spus. Sarcina este pe 4 ohm, un difuzor pentru subwoofer. Va multumesc pentru raspuns. Ma scuzati ca am trimis PM.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.161 postari

Precum am precizat si in mesageria privata, retineti ca, valabil pentru toti utilizatorii: MESAGERIA PRIVATA nu este pentru suport tehnic.

Efectuati reglajul curentului de mers in gol la valoarea recomandata, intr-o prima faza, si reveniti cu alte concluzii.

adrian.popa10

adrian.popa10

Membru

• Members
  • 4 postari
Am reglat la 5.1mV si se aude bine. Ar fi necesar sa mai maresc un pic sau sa las asa la valoarea aceasta?
Va multumesc mult!

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.161 postari

Precum va spuneam, ca sa aflati valoarea minima a curentului de mers in gol pe o pereche de finali, este necesar un generator de semnal, un osciloscop si un rezistor de putere test 4 Ohm. Nu are rost sa repet aici modul de efectuare a masuratorii cu osciloscopul deoarece a mai fost mentionat in forum de nenumarate ori.

Daca nu detineti osciloscop, lasati acei 5mV pe rezistoarele de putere, mai ales ca suna la fel de bine cand tensiunea pe acele rezistoare era de 14mV.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc