Sari la conținut

Poză

Supraincalzire circuit

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
7 răspunsuri în acest subiect

*Florin*

*Florin*

Membru

• Members
  • 5 postari
  • Resedinta:Iasi

Salutari tuturor! Sunt incepator in ale electronicii asa ca va rog sa fiti ingaduitori. Nu demult am realizat un proiector infrarosu care , impreuna cu o camera video, imi ofera posibilitatea sa vad in intuneric. Totul merge foarte bine cu exceptia faptului ca circuitul proiectorului ( traseele ) se incalzesc foarte tare. Eu nu am gasit o explicatie de aceea apelez la experienta si bunavointa dumneavoastra! Astept cu nerabdare un raspuns.

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.903 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Salutari tuturor! Sunt incepator in ale electronicii asa ca va rog sa fiti ingaduitori. Nu demult am realizat un proiector infrarosu care , impreuna cu o camera video, imi ofera posibilitatea sa vad in intuneric. Totul merge foarte bine cu exceptia faptului ca circuitul proiectorului ( traseele ) se incalzesc foarte tare. Eu nu am gasit o explicatie de aceea apelez la experienta si bunavointa dumneavoastra! Astept cu nerabdare un raspuns.

Pardon de "circuit.pcb" care sunt reclamele unei firme, asa ca degeaba asteptati cu nerabdare raspunsul pentru incalzirea unor trasee

pe un circuit necunoscut ca shema si ca PCB.

@gsabac

Editat de gsabac, 15 aprilie 2018 - 07:12 .

*Florin*

*Florin*

Membru

• Members
  • 5 postari

Atasez schema circuitului, pcb-ul si data sheet-ul ledurilor. Circuitul este alimentat la o sursa 12v 10a, rezistentele dupa calcul le-am ales de 75 ohmi.

Fișier atașat  Schema proiector infrarosu.png   47,31K   0 descărcări

Fișier atașat  pcb bottom side.png   12,06K   0 descărcări

Fișier atașat  pcb top side.png   19,58K   0 descărcări

Fișier atașat  TSAL6400.pdf   98,34K   4 descărcări

Koaakka

Koaakka

Membru

• Members
  • 76 postari
  • Resedinta:Focsani
Treaseele ti se incalzesc deoarece sunt foarte subtiri pentru curentul solicitat de carcina, acolo trebuia trasee de cel putin 5mm (asta cu indulgenta).

Toate cele bune!

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.903 postari

Circuitul este bine proiectat, "aerisit" si banuiesc ca diodele si rezistentele sunt plantate distantat fata de placa de circuit., 7-10mm.

Traseele nu se incalzesc datorita curentilor prin ele, care adunate fac 800mA si asta doar pe portiuni scurte.

Puterea disipata pe o dioda este de 160mW (data maxima de catalog) iar pe o rezistenta de 750mW. In total se disipa circa 9,6W, o putere apreciabila,

care trebuie evacuata in mediul ambiant, deoarece se poate acumula in interiorul carcasei proiectorului de infrarosu

si bineinteles incalzeste circuitul. Caldura se simte mai mare la mina pe traseele de cupru, dar daca veti privi suprafata

cu o camera sau termometru de infrarosu veti vedea ca traseele sunt putin mai reci.

O solutie simpla, daca dispozitivul permite, puteti monta rezistentele de 75 ohmi, care disipa cea mai mare putere, 6W, pe fata cu traseele

si cu terminale mai lungi, de circa 15mm. Rezistentele trebuie sa fie de 1,5-2W pentru o suprafata radianta cit mai mare.

O alta metoda ar consta in rezistente cu valore mult mai mica ( 10-15 ohmi), mai mult de egalizare a curentilor prin cele 8 ramuri

si o rezistenta de 7,5 ohmi de putere mai mare de 7W in serie. Deasemenea puteti regindi o tensiune de alimentare mai mica

de circa 6V.

@gsabac

Editat de gsabac, 15 aprilie 2018 - 08:01 .

*Florin*

*Florin*

Membru

• Members
  • 5 postari

Traseele mele au 5mm si inca ma gandeam ca sunt cam grosolane... Totusi cum as putea sa rezolv problema asta?  Daca as pune rezistente de valori mai mari ?

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.903 postari

Cititi postarea #5 si rezistentele de valori mai mari micsoreaza emisia in infrarosu.

@gsabac

Editat de gsabac, 15 aprilie 2018 - 08:11 .

*Florin*

*Florin*

Membru

• Members
  • 5 postari

Multumesc foarte mult pentru sfaturi, o sa le pun in practica si o sa revin cu rezultate.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc