Sari la conținut

Circuit rezonant SMPS


dayo

Postări Recomandate

Prog, eu n-am spus ca teoria prezentata de donpetru e gresita. Am spus doar ca aceasta teorie nu se aplica la schema de la postarea nr. 6. In teoria surselor rezonante LLC frecventa e variabila si vorba unui coleg, gsabac, nu prea am vazut surse rezonante LLC mai mari de 800-1000W.

Dayo daca vrei ajutor raspunde la ce te-am intrebat mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mici modificari aceasta este schema pe care o folosesc. Ce modificari... pentru a comanda traful de impulsuri am optat pentru 4 mosfet, doi canal n, doi canal p renuntand astfel la mediana trafului. Deci frecventa este fixa, se modifica doar latimea impulsului.

IMG.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e o idee foarte buna sa va jucati cu latimea impulsului sau factorul de umplere!!!

Observ din conversatie ca nu vreti sa urmasi pasi teoretici care trebuie si preferati sa abordati o solutie practica pe "bajbaite". Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai latimea impulsului, implicit timpul de deschidere al IGBT-urilor ne da puterea la iesire. Cam cum sta treaba in viziunea mea... Avem un circuit LLC care prin definitie  are o frecventa de rezonanta la care realizeaza un transfer de energie maxim. Acest citcuit este compus din L primar + L bobina + C . Conform documentatiei schemei, bobina L este intentionat subdimensionata pentru ca atunci c?nd curentul ce o strabate depaseste o anumita valoare (lipire electrod, scurtcircuit pe iesire) miezul acesteia se satureaza transform?nd L in R astfel circuitul LLC iesind din rezonanta. Este practic o protectie la supracurent destul de eficienta cu conditia ca panta de saturatie sa fie cat mai abrupta.

Negulaev invertor-de-sudura.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezonanta este data de circuitul Cserie, Lserie si inductanta se scapari a primarului(conteaza foarte mult si inductanta primarului pentru a regla in regim soft switch a elementelor de comutatie). Ce valori au aceste componente? Detineti osciloscop? Ar fi indicat sa puneti si un traf de curent in serie cu aceste componente pentru a afla mai usor rezonanta. Dt este ultimul lucru pe care trebuie sa-l reglati. Pentru inceput reglati Dt la 1uS. 3uS e enorm de mult.

 

Da, am osciloscop, L-metru dar la serviciu. In legatura cu DT dati-mi voie sa va contrazic. Pentru a descarca capacitatea de grila a IGBT (IRG4PC50UD) e nevoie de minim 1,2us, eu m-am dus la 3us pentru a fi sigur ca n-o sa am parte de cross conduction. Desigur ca sunt constient ca un DT prea mare va reduce puterea obtinuta la iesire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din testele facute de d-voastra cu tensiuni de 60V pe alimentare,ati fi putut afla ca si la 800ns nu ajungeati la cross conduction.
?Informatiile prezentate de d-voastra sunt sumare. Ati prezentat initial o schema, apoi alta... V-am cerut cateva detalii despre anumite valori ale unor componente. Nu le-ati precizat.
?Recititi va rog felul in care ati cerut ajutor si cat de putine informatii ati prezentat.
?Cu siguranta nu puteti ajunge la rezonanta cu becul inseriat in circuitul primar, dar nici nu va pot spune sa-l eliminati din montaj. O faceti pe propria raspundere si cu riscurile de rigoare. Atentie la railul de +310V !!!

Pana nu veniti cu detalii nu va putem ajuta. Frecventa reglata pentru elementele de comutatie, valori Cserie(folositi MKP10 minim 630V indicat 1000V si nu altceva), Lserie, Inductanta primarului si inductanta de scapari a primarului.
?Va prezint un mic calcul:
?Frecventa: 40kHz ( nu stim ce frecventa ati ales d-voastra pentru ca nu ati specificat acest lucru )
Cserie:220nF(valoare citita in schema de la postarea nr. 6)
?Rezulta: Lrezonanta: aproximativ 72uH - asta e compusa din Lserie+Lscapari+Lparazit. Va incadrati la 72uH?
?Lscapari se masora cu toate componentele lipite pe placa. 
?Cu aceste valori va aflati la o rezonanta teoretica la frecventa de 40kHz. Practic inca nu.
 

Apropo' ati citit cartea atasata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu datele cerute de dumneavoastr?.

L rezonan??:

R=1,2 ohmi;

L=0,38miliH f?r? ?ntrefier;

F=851,9khz;

Q=2

Sec?iune miez=3cm2.

 

L primar:

R=0,8ohmi;

L=4,28miliH;

F=281,6khz;

Q=7,9;

Miez E71 3C90. Nu pot m?sura inductan?a de pierderi fiind sub valoarea pe care o poate m?sura multimetrul.

 

C rezonanta:

C=166,6nf;

ESR=1,3ohmi;

V loss=0,2%.

Am citit ambele c?r?i ale cehului dar probabil sunt mai greu de cap. C?nd am alimentat la 60V am ob?inut rezonanta. Cum mi-am dat seama de asta? Dup? stabilirea rezonantei pe o sarcina de aprox. 0,5 ohmi, f?c?nd scurtcircuit pe ie?ire, curentul consumat din sursa de 60V sc?dea brusc.

Editat de dayo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa datele trimise de d-voastra, avand in vedere ca transformatorul l-ati realizat foarte corect si cu Lscapari foarte mic, am luat in calcul 10uH, rezulta o frecventa de rezonanta de 19.8kHz. Daca mai punem si Lparazit mai scadem putin frecventa.

Foarte jos, parerea mea. La frecventa asta nu cred ca puteti atinge puteri mari chiar si cu E71.
?In momentul in care atingeti rezonanta, curentul prin circuitul primar trebuie sa aiba forma sinusoidala si amplitudine maxima. E cam mare tensiunea de 60V pentru a face scurt pe iesirea trafului, se lasa cu victime prin circuit. Recomand undeva pana la 15V MAXIM 20V/ 75-100W(traf+punte+filtrare).

?Incercati sa puneti in transformator de current in circuitul primar, gen AP-1000, o sarcina de 100R, si puneti sondele osciloscopului pe el.
?Nu va mai intreb daca aveti izolat osciloscopul sau alimentat prin traf separator, banuiesc ca DA !!!.

Masurati frecventa pe primarul trafului driver. Ceva forme de unda aveti? 
?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand va multumesc pentru sfaturi si atentia acordata.

In al doilea rand...informatii noi.

Asta este schema dupa care lucrez (sper sa nu fi gresit la desenarea ei)


Bobina de rezonanta in diferite stadii. Sectiunea miezului cred ca este cam mica (3cm2). Se cam incalzeste, doar miezul nu si bobina(spirele).


IGBT-urile pe radiator


Separator cu protectie, al doilea, mai avem unul ce alimenteaza tot atelierul.


Traful de forta...


Si cateva oscilograme dar nu le mai pot face upload momentan. Revin.

post-13360-0-70896600-1522075079.jpg

post-13360-0-20898100-1522075087.jpg

post-13360-0-16058200-1522075223.jpg

post-13360-0-45553700-1522075230.jpg

post-13360-0-29609600-1522075240.jpg

post-13360-0-00558400-1522075250.jpg

post-13360-0-42313600-1522075259.jpg

post-13360-0-05212900-1522075543.jpg

post-13360-0-67336500-1522075643.jpg

post-13360-0-59341800-1522075776.jpg

post-13360-0-92032400-1522075785.jpg

post-13360-0-31335100-1522075792.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cand am alimentat la 60V aveam protectie pe sursa de alimentare(limitare de curent)

2. Da, la masuratori am folosit un SMT cu 328.

3. In momentul de fata circuitul este Full-Bridge.

 

post-13360-0-04025600-1522080993.jpg

post-13360-0-25424800-1522081000.jpg

post-13360-0-90965900-1522081006.jpg

post-13360-0-76691900-1522081014.jpg

post-13360-0-70156400-1522081022.jpg

 

 

Oscilogramele sunt cu latimea impulsului la maxim.

Editat de dayo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, ce miez are Lserie? In circuitele rezonante nu se pot pune orice miezuri, probabil de aceea se incalzeste. Nu cunosc rusa, nu stiu ce tip de miez a pus autorul si nici n-am stat sa studiez aceasta sursa.
?Din poze nu se vede bine grosimea sarmei din primarul trafului. Din cate vad, grosimea litzwire-ului de la Lserie e mult mai gros. De ce, n-am inteles. Asa o fi spus rusul.
?Eu recomand o alta abordare pentru circuitului rezonant, o sa dau 2 exemple de valori pentru Cserie si Lserie pentru aceeasi frecventa:

var1: Lserie = 390uH, Cserie = 166nF => frecv = 19.8kHz
?var2: Lserie = 55uH, Cserie = 1200nF => frecv = 19.9kHz
Nici una din variantele de mai sus nu imi place deoarece frecventa e prea mica. Dar aleg totusi varianta 2.

Sfatul meu este sa incercati sa mariti frecventa 40kHz minim. Asta implica modificarea circuitului rezonant. Am dat exemplu mai sus cu 40kHz.

 

Decuplati pentru siguranta si impamantarea de la osciloscop cand faceti masuratori in sursa.

Ati fazat corect traful driver cu IGBT-urile? Tranzistorii trebuie sa lucreze 2 cate 2 in diagonala.
?Pentru aceste teste alimentati la 40-80V montajul. Partea de pwm o alimentati separat. 
?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L serie are un miez recuperat dintr-o sursa in comutatie mai veche. Primar traf forta 18 spire cu 16 fire de CuEm fi 0,5. Secundar 2X3 spire cu 80 fire CuEm fi 0,5. L serie are 12 spire cu 16 fire CuEm fi 0,5. Probabil datorita pozelor infasurarea pare mai groasa sau....mai mult cositor intre sarme. Frecventa calculata de dumneavoastra nu e batuta in cuie, pot modifica inductanta bobinei serie prin introducerea intrefierului cum recomanda rusul. Am facut aceasta treaba dar tot fara rezultat. Rezonanta se cauta cu latimea impulsului la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock