Sari la conținut

Poză

Probleme afisaj(display) VDF

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
2 răspunsuri în acest subiect

gigiraut

gigiraut

Membru

• Members
  • 12 postari

Salut,m-am ''pricopsit'' cu o consola McCrypt CDDEX4 (pare similara cu Kool Sound CDS-225)la care un afisor nu functioneaza.L-am schimbat cu celalalt(de pe player)si totul este in regula.La o masurare comparativa (cu ohmetrul) a modulelor fara alimentare sau semnal,in aceleasi puncte sunt diferente semnificative(ca rezistenta) intre pinii CI driver PT6321LQ si masa.Sunt interesat daca se gaseste pe undeva sau de un echivalent sau o modalitate de a remedia aceasta problema.

Multumesc anticipat

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.161 postari
  • Resedinta:Galati

[...] sunt diferente semnificative(ca rezistenta) intre pinii CI driver PT6321LQ si masa.

Postati aceste diferente la care faceti referire ?

Ganditi-va ca orice componenta electronica are o asazisa dispersie de fabricatie a parametrilor caracteristici fata de un etalon sau valoare etalon. Lucru asta e valabil incepand cu un banal rezistor si mergand chiar pana la circuite integrate cu diverse functii.

gigiraut

gigiraut

Membru

• Members
  • 12 postari

Multumesc donpetru,am formulat putin anapoda fraza cu diferentele semnificative.Concret,in circuit,cu modulele alimentate corect, pe pinii circuitului defect exista tensiuni cuprinde intre 0V si 0,6Vcc fata de masa si este putin cald(35 - 38C) iar circuitul functional are pe pini tensiuni de 3,8V - 8Vcc si este rece.Tensiunile au fost comparate pin cu pin,iar ulterior am scos placile cu afisoarele si am masurat si rezistenta intre pinii CI si masa(comparativ).

Astept un sfat! Multumesc,stima

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc