Sari la conținut

Poză

evens q-1850

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
26 răspunsuri în acest subiect

toma11

toma11

Membru

• Members
  • 20 postari
  • Resedinta:vaslui

deci nu are nimeni cablajul de la prima poza poate ma ajuta cineva

audiopower1000

audiopower1000

Membru

• Members
  • 14 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Încă nu are.

Dar tu ai ceva de oferit acestui forum?

toma11

toma11

Membru

• Members
  • 20 postari

buna cine stie cu aceasta poza e pcb de la evens 1850 sami fac un pdf sa pot mari poza sa fie clar

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.136 postari
  • Resedinta:Galati

Am gasit schema postata pe acest website:

http://www.evensaudio.com/

Schema:

Fișier atașat  schematic evens 1850.pdf   74K   21 descărcări

Am incercat sa redimensionez PCB-ul postat mai sus dar din pacate rezolutia obtinuta si claritatea e foarte slaba, asa ca am renuntat sa-l mai atasez aici.

In ceea ce priveste schema, am un mic semn de intrebare in privinta acelor MJE15032 care sunt fortate oarecum sa conduca 8 perechi de finali cu acele rezistoare de 22 Ohm. Pe impedante de iesire de 4...8 Ohm nu cred ca ar fi o problema dar daca se intentioneaza utilizarea pe 2 Ohm atunci am ceva rezerve in privinta asta. Eu as fi simulat un darlington cu 1943 care conduce 7...8 perechi de finali tot 1943, lasand in circuit asa cum e si acele MJE15032. Astfel siguranta in functionare sub 4 Ohm ar fi fost mult mai OK in exploatare. De asemenea, circuitul detectie DC pe iesire l-as fi imbunatatit putin dandu-i o intarziere la fluctuatii DC pe iesirea amplificatorului. 

As putea sa reproduc acel PCB cu modificarile sugerate de mine creand un asazis prototip v2 dar trebuie sa fie utilizatori dornici sa testeze acest prototip.

Cine doreste actualul v1 prezentat acolo pe site poate achizitiona cablaje de acolo, din ce observ, doar 5USD costa unul sau poate conversia valutara nu am facut tocmai corect! Ma rog!

Editare ulterioara: Acum am incercat o comanda dar din pacate nu livreaza in afara Tailandei.

Numai bine

ionut90

ionut90

Premium User

• Tehnium Azi
  • 308 postari
  • Resedinta:Focsani / New York

Mi-ar place un kit clona amplificator QSC cum este acest evens 1850. Daca adaugati observatii spuse, cred ca iese ceva super ca lumea. Votez un asemenea kit si ma inscriu de pe acum la un set de cablaje.  :cool3:

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.136 postari

Tot aveam niste piese pentru o viitoare clona QSC, se pare ca a sosit momentul sa le pun la treaba. Ramane in principiu un proiect de vara asta EVENS 1850 v2.

• niksound ii(le) place mesajul asta

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.858 postari

Este utila si o analiza a schemelor alternative utilizate in amplificatoarele audio de putere.

Schema CIRCLOTRON

Fișier atașat  schema circlotron.png   9,38K   0 descărcări

Se  remarca sursele flotante si sarcina flotanta. In cazul utilizarii tuburilor, este o varianta de OTL.

Schema Evens q-1850, vedeti postarea #19.

Fișier atașat  schema Evens q-1850.png   11,45K   0 descărcări

Ambele surse sunt flotante, dar sarcina este conectata la masa.

Sunt aceste scheme mai performante decit schemele clasice, sau sunt doar variante comerciale?

@gsabac

Editat de gsabac, 08 martie 2018 - 08:30 .

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.136 postari

Teoretic. pe simulator, topologiile de etaje finale audio prezentate mai sus suna destul de promitator dar, practic, nu exceleaza, ele fiind mai mult pretate pentru aplicatii audio PRO unde transferul termic a etajului final coroborat cu obtinerea unei puteri de iesire cat mai mari sunt principalele tinte care trebuiesc atinse. Deci, topologia QSC nu se incadreaza la constructia de aplicatii audio "pretentioase", deci nu cred ca se pot construi asazise amplificatoare audio Hi-End.

In ultimii ani am observat, cel putin in cazul etajelor finale audio de mare putere, cum se doreste a fi si aceasta schema botezata evens Q-1850, ca este foarte important ca fiecare gram de putere disipata de etajul de amplificare sa fie transferata termic cat mai usor fara a suprasolicita prea mult incalzirea tranzistoarelor finale. Si da, etajul final gen QSC este o topologie care atinge acest deziderat cat mai usor in primul rand din cauza ca nu mai este nevoie de folia de mica electroizolanta dintre capsula tranzistoarelor finale si radiator. De fapt, asta este unul din motivele din cauza ca este asa mult folosita pe scara larga in sonorizarii PRO. Cand a fost prezentata topologia in cadrul unui ShowRoom prin anii '70, atunci fiind "un secret de firma", vizitatorii prezenti se uitau ca "la felul: 14" (cititi istoria QSC pentru detalii suplimentare). Ulterior, dupa anii '90 s-a raspandit global din cauza multiplicarii manualelor de service QSC si nu numai. Totusi, potentialul imens al topologii si faptul ca nu a fost inteleasa pe deplin inclusiv de electronisti amatori, topologia nu s-a regasit asa mult printre constructiiile audio electronice de zi cu zi. Totusi, niciodata nu e tarziu de construit o asazisa "clona QSC". De fapt ma gandesc ca sa trec pe lista de prioritati o asemenea topologie, kit de amplificare audio, in detrimetul mult promiselor topologii FET800 sau AV800v3. Oricum, FET400 intentionez sa-l prezint anul asta, cat de curand gasesc ceva timp liber sa definitvez forma finala a PCB-ului.

• leo_electro și niksound like this

leo_electro

leo_electro

Members

• Tehnium Azi
  • 457 postari
  • Resedinta:Olanda

Singura chestiune la schemele de amplifuri QSC care nu am inteles-o eu pe deplin este faptul ca sunt versiuni care folosesc mediana transformatorului pe alimentare, altele nu. Nu am cautat sa gasesc o explicatie..., inca!  :scratchchin:

audiopower1000

audiopower1000

Membru

• Members
  • 14 postari
Pai cam toate QSCurile de putere mica au cuplaj cu sarcina prin condesator , iar restul au sarcina cu cuplaj galvanic adica cu priza mediana pe transformatoru de retea, dar din nefericire cele cu cuplaj galvanic au nevoie de protectie cu releu deci se complica schema.
In 2009, QSC a fost vinduta unor chinezi cu banu jos, iar o parte din echipa de proiectare a plecat la CrestAudio si a finalizat proiectu la seria PRO200 pe baza schemei QSC .
Este cea mai evoluata schema din vechiul concept QSC.
Are APEX o schema clona la CREST AUDIO PRO5200 , adica fix schema din atash dar fara etaju clasa H , alimentata la fix +-80V.

audiopower1000

audiopower1000

Membru

• Members
  • 14 postari
Gata am gasit minunea lu APEX:
Originalu Crest PRO5200 are 4 perechi de finali la +-80V

Editat de audiopower1000, 10 martie 2018 - 12:09 .

toma11

toma11

Membru

• Members
  • 20 postari

eu as vrea sa proiectez evens q-1850 da tot asa ziceam ca pcb ala cand maresc nu are rezolutie buna  dar daca vrea cineva sa il planteze aici sub forma pdf si versiunea lui domnul v2 ar fii bine

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc