Sari la conținut

Poză

amplificator cu 2n 3055

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
27 răspunsuri în acest subiect

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.902 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Am vazut aceste intrebari puse de dvs. si pe alte forumuri si ati primit nenumarate raspunsuri, am sa pun si eu ce stiu:

Cu privire la ce putere se poate obtine cu o pereche de tranzistori NPN-NPN sau complementari NPN-PNP

O referinta valoroasa este in prospectul Toshiba pentru tranzistorul 2SC5200-2SA1943, care la 150W putere disipata

pe radiator infinit si valori maxime 230V-15A se arata ca se poate realiza un amplificator de inalta fidelitate de 100W, cu o singura pereche.

Aceasta poate fi NPN-NPN sau NPN-PNP sau PNP-PNP dupa cum se doreste. Deasemenea cu 2N3773.

Cu tranzistorii 2N3055, 115W (70V-15A) s-au construit amplificatoare certificate de 50W, poate maximum 65W care functioneaza

sigur vreme indelungata. Se poate folosi si perechea PNP MJ2955.

Tranzistorii de putere mai mare, MJ21193-Mj21194 se pot folosi ca finali pentru amplificatoare pina la 150W.

Schema de inalta fidelitate.

Pentru a realiza un amplificator de inalta fidelitate, puteti folosi orice fel de tranzistori finali, cu o schema adecvata,

certificata prin masuratori, simulari sau constructii finalizate.

Putere maxima de inalta fidelitate, la 72V cu o pereche de tranzistori.

Puterea teoretica maxima la 72V pe sarcina de 4 ohmi iese de circa 113W, prea mare pentru acest transistor, 2N3055,

dar se pot folosi celelalte tipuri enuntate, sau sa se scada corespunzator tensiunea de alimentare

Puterea maxima pentru +72V 0 -72V

Pentru sarcina de 8 ohmi iese teoretic o putere maxima de 274W iar pentru 16 ohmi 137W.

Ca o concluzie, in acest caz trebuiesc folosite minimum 2 perechi de tranzistori cu puterea mai mare de 150W.

Daca postati pe forum schema, se poate modifica pentru alte performante si adaptata la sursele de alimentare disponibile,

@gsabac

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.902 postari

Din cele expuse mai sus, pentru o pereche de tranzistori 2N3055 "neobositi" adica care

mai au o amplificare  in curent de 20 la 5A si 3V rezulta o singura posibilitate:

Alimentare 72V, sarcina de 8 ohmi si se obtine o putere de iesire de circa 50-60W.

@gsabac 

Editat de gsabac, 02 februarie 2018 - 08:19 .

bvm

bvm

Membru

• Members
  • 86 postari
  • Resedinta:Oltenita

Buna ziua , doresc sa supun atentiei dvs urmatoarea schema (multumesc utulizatorilor pentru a ma ajuta sa reinvii AM 1100) 

Fișier atașat  Amplificator stereo - Barbu Popescu - Tehnium nr9-85.pdf   2,87MB   56 descărcări

AV 400 va fi implementat separat cu radiatori laterali ventilati cu 741 ,  adaptor XLR , intirziere 1237 , voi posta intr-un topic evolutia proiectului .   

Editat de donpetru, 11 februarie 2018 - 04:02 .
Adaugare corecta atasament - pe viitor atasati fisiere, nu le importati incorect din alt siteuri web

remus68

remus68

Utilizator Tehnician

• Members
  • 231 postari
  • Resedinta:Timisoara

Compara cu schema publicata de Sorin Sava in Tehnium 2/84, p.11 si alege care iti place mai mult.

http://www.copcea.ro...evista/8402.pdf

bvm

bvm

Membru

• Members
  • 86 postari

Am avut de lucru inultima perioada asa ca in acest timp m-am decis sa realizez pentru acest proiect etajul final al lui a 350 cel mai cunoscut amplificator rominesc .

As avea nevoie de indrumari si documentatie in realizarea lui , pina acum am gasit cablajul , mai am nevoie si de partea de plantare , timpul alocat fiind foarte putin  .

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

• Fișier atașat  A 350.pdf   410,22K   39 descărcări

bvm

bvm

Membru

• Members
  • 86 postari
KIT101

il voi folosi ca corectie

ionut90

ionut90

Premium User

• Tehnium Azi
  • 316 postari
  • Resedinta:Focsani / New York

Am avut de lucru inultima perioada asa ca in acest timp m-am decis sa realizez pentru acest proiect etajul final al lui a 350 cel mai cunoscut amplificator rominesc .

As avea nevoie de indrumari si documentatie in realizarea lui , pina acum am gasit cablajul , mai am nevoie si de partea de plantare , timpul alocat fiind foarte putin  .

Cablajul din PDF este imitat dupa cel original din amplificator ?

bvm

bvm

Membru

• Members
  • 86 postari

Acesta este originalul .

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

ionut90

ionut90

Premium User

• Tehnium Azi
  • 316 postari
  • Resedinta:Focsani / New York

Mersi.

Da chiar, de ce pe vremuri nu se trasau drepte traseele cablajului, de ce se faceau asa ovale ?

Editat de ionut90, 12 martie 2018 - 09:38 .

remus68

remus68

Utilizator Tehnician

• Members
  • 231 postari
  • Resedinta:Timisoara

Pentru ca pe vremea aia exista hartie de calc, trasator cu tus (ex. Rotring) si cineva care stia sa traseze o linie curbata fara sa utilizeze un program instalat pe un computer.

gigi655

gigi655

Membru

• Members
  • 1 postari
  • Resedinta:bucuresti

Cred ca mai am cablajele originale,cu piese cu tot

Am doua cablaje asemanatoare (recuperate)daca te ajuta?

• tdragomir ii(le) place mesajul asta

bvm

bvm

Membru

• Members
  • 86 postari

Bun , bun , m-ar ajuta la terminarea proiectului .

tdragomir

tdragomir

Membru

• Members
  • 1 postari
Gigi655, ai cumva si un pot de volum din a350?

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc