Sari la conținut

Cum imi dau seama daca oscileaza ?


Mihai3

Postări Recomandate

Buna ziua. Daca am o sursa, de exemplu cea cu LM317 si pnp, cum imi dau seama daca oscileaza ? Este suficient sa pun sonda osciloscopului pe iesire dupa care sa ma uit pe ecran daca apare un semnal sinusoidal de inalta frecventa ? 

 

De exemplu, oscilograma din imagine prezinta o oscilatie ? sau e doar zgomot ? (pe osciloscop: 5mV 2uS)

https://imgur.com/banetre

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 0,1uS/diviziune, acea relativa sinusoida, are frecventa de cca. 10MHz, nu cred ca lm317 poate oscila la aceasta frecventa, cred ca este zgomot filtrat de inductata firelor de testare.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns.

Am observat ca atunci cand sursa este scoasa din priza (deci oprita) daca conectez osciloscopul pe iesirea sursei (5mV/div si 0.1uS/div) apare un semnal ca si cel din imagine: https://imgur.com/ez8UgN1

Acest semnal apare din cauza ca sursa actioneaza ca si un receptor care preia semnalul din mediul inconjurator ? Sau din alta cauza ? 

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Osciloscoape ieftine digitale sau analogice au o gramada de zgomot, care se vede atunci cand sensibilitatea e setata la 1,,,20mV/div, mai mult sau mai putin. Din cauza asta prefer niste aparate de masura ca lumea chiar daca sunt scumpe.

Apropo, ce sarcina ai montat pe iesirea sursei si ce tensiune de iesire ai reglat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarcina a tras un curent de cca 8.5 A (nu sunt sigur de aceasta valoare de 8.5A) la o tensiune reglata de 25.8 V.

 

LE: schema care am folosit-o este putin diferita fata de schema originala deoarece am folosit 3xBD250 si rezistente de 0.22 ohmi in emitor, iar filtrajul l-am marit la 2x6800uF.

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest semnal apare din cauza ca sursa actioneaza ca si un receptor care preia semnalul din mediul inconjurator ? Sau din alta cauza ? 

Orice ansamblu metalic daca este cuplat la intrarea osciloscopului actioneaza ca o antena.

Intrarea osciloscpului are impedanta mare si este foarte sensibila.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns.
Curentul consumat de sarcina era de 7.95 A (am masurat acum), nu de 8.5 A cat am zis la inceput.

 

LE: Atasez si schema care am folosit-o (am folosit in locul diodelor 1N5408 niste diode de 6A si am mai folosit si niste diode de protectie pentru regulatorul de tensiune).

post-1281-0-23899000-1515878109.png

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock