Sari la conținut

Poză

Ajutor convertizor audio

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
6 răspunsuri în acest subiect

i love the sound

i love the sound

Membru

• Members
  • 11 postari
  • Resedinta:Cluj

Buna seara la toti. Vreau sa construiesc convertizorul din schema pentru alimentarea a doua module audio in masina si am cateva nelamuriri. 

Ce rol are semireglabilul P1 din schema, limiteaza curentul de intrare sau de iesire? Frecventa convertizorului se ajusteaza din C8. Exista vreo formula prin care se calculeaza numarul de sprire din secundar si primar, grosimea sarmei? Ca transformator o sa folosesc ETD39 Iar ca tranzistori IRF3205 in loc de IRFZ44. Tensiunea din secundar vreau sa fie de 2x 55v la 4A PE RAMURA.

Va multumesc.

Fișier atașat  convertizor.jpg   163,09K   1 descărcări

Editat de i love the sound, 04 decembrie 2017 - 06:24 .

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 10.841 postari
  • Resedinta:Brasov

Din fisa lui TL494, reiese ca acolo este tensiunea de referinta a comparatorul, pe 2 este Uref. si pe 1 este monitorizata tensiunea de iesire.

Editat de miron1947, 04 decembrie 2017 - 06:31 .

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.655 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Pentru inceput puteti studia recomandarile, schemele si prototipurile lui Rod Elliot.

http://sound.whsites.net/project89.htm

Este aratata performanta pentru transformatorul cu miezul ETD39 si se prefigureaza

cam citi tranzistori si ce fel de miez se poate folosi pentru circa 550W, cit trebuie sa consume

un convertor pentru audio de +/-55V si 4 A pe ramura, adica cam 46A la 12V.

@gsabac

i love the sound

i love the sound

Membru

• Members
  • 11 postari

Multumesc domnul @gsabac, am inteles cum se calculeaza tensiunile pentru trafo. Nelamurirea mea este ce rol are P1 din schema? Regleaza curentul de iesire , de intrare sau tensiunea pe integrat? Am intrat in ceata!

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 10.841 postari

Mai sus v-am scris, ca este un comparator, deci compara tensiunea de referinta(ajustabila cu acel P1 care formeaza un divizor rezistiv impreuna cu R13) cu cea de iesire, rezultatul este utilizat pentru corectia tensiunii de iesire.Este un comparator cu histerezis, are o rezistenta(R14) intre iesirea lui si intrarea neinversoare.

Fișier atașat  tl494.pdf   1,27MB   0 descărcări

Editat de miron1947, 05 decembrie 2017 - 02:12 .

i love the sound

i love the sound

Membru

• Members
  • 11 postari

Deci sa inteleg. Compara tensiunea de iesire din transformator cu tensiunea de intrare de la baterie? Explicati mai "babeste" ca sa inteleg.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 10.841 postari

Nu din transformator ci din Fișier atașat  01.JPG   48,55K   0 descărcări acest punct U comp cu Uref.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc