Sari la conținut

Filtru Pentru driver


alynjmenaru

Postări Recomandate

Salut.Vreau sa fofolsesc aceste drivere legate direct de la boxa(mufa speak on)

https://www.partysound.ro/driver-titanium-blue-tech-comp-p-5266.html?gclid=EAIaIQobChMI-7z-1ZPL1wIVz53tCh08MgHQEAAYASAAEgJNVvD_BwE

 

Filtrul care se gaseste in boxele care au acest driver este acesta

https://www.partysound.ro/-p-5831.html

 

 

Ce valori sa aibe condensatorul si rezistenta folosita?

Momentan folosesc doar un condensator de 4,7 uF la 500V,

Vreau sa fac acest lucru pt ca imi place sunetul scos de driver,fiecare boxa are driverul ei insa cand sunt acasa doresc sa mai leg cate un driver in plus la fiecare boxa(in felul acesta sunetul este mai plin dupa urechea mea)

Boxele la care le voi lega le folosesc si pt sonorizari,deci intra o putere mare in ele.

Boxele sunt pasive,folosesc amplificator separat.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca doriti sa construiti aici un subiect util nu numai pt. dvs. ci si altor utilizatori care vor achizitiona produsele de la acel magazin, va recomand sa prezentati schema filtrului pasiv de acolo, ca sa discutam pe marginea ei, in caz contrar, daca acest lucru nu e posibil, cred ca cel mai bine ar fi sa va adresati magazinului in cauza. Spun asta, si din cauza ca e putin probabil sa fie un utilizator in forum care sa fi trasat schema la acele filtre ca sa stim exact despre ce capacitor e vorba. Deci, va rog sa prezentati schema filtrului si dupa aceea, considerand credibile caracteristicile tehnice ale driver-ului, se poate formula un raspuns cat mai exact. In caz contrar, utilitatea topicului e zero si se va sterge. Sper ca ati inteles punctul meu de vedere.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca ai niste boxe care are fiecare un filtru de ala si vrei sa mai pui un driver in plus pe fiecare. Asa e? Deci detii boxele, ai filtrele si de ce nu arati schema lor? Sau nu am inteles eu bine, lamureste-ma.  :scratchchin:

 

p.s. Parerea mea e ca te complici inutil cu driver suplimentar pe fiecare boxa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din imaginile postate se poate trasa usor schema dar e mai usor cand face lucrul asta altcineva, nu!

schema FILTRU 2 CAI BLUE TECH DYFP-20.jpg

 

Verificati practic daca ceea ce e trecut in schema de mai sus corespunde cu realitatea. Daca adaugati al doilea driver de 8 Ohm in paralel, se schimba frecventa de taiere a filtrului, care se poate corecta. Puterea rezistoarelor va trebui si ea ajustata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock