Sari la conținut

Poză

TA1000PSv2 - Sursa de alimentare cu softstart si protectii pentru amplificatoare audio

- - - - - TA1000PSv2 PSU Audio Amplifiers

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
93 răspunsuri în acest subiect

adrian.popa10

adrian.popa10

Membru

• Members
  • 6 postari
  • Resedinta:Bucuresti
Buna ziua. Condesatorii de la soft start de 2200uF se pot inlocui cu valori mai mari? Aduce o inbunatatire filtrului de retea? Multumesc!

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.221 postari
  • Resedinta:Galati

Teoretic vorbind capacitoarele respective se aleg in functie de puterea transformatorului pentru ca au si rolul de a da un curent cat mai sinusoidal primarului pe masura ce se atinge puterea nominala trafo. Daca am adopta valori prea mici, vom reduce eficienta montajului. Din testele facute am observat ca peste 2x6800uF chiar nu mai conteaza pentru puteri trafo pana in 2kVA (pentru transformatoare de puteri mai mari nu am testat). De fapt, asa cum am ales si in cazul softstatului SA100C, un 2x4700uF este foarte acoperitor in mai toate situatiile sau 4 x 2200uF cum este la TA1000PSv2, dar daca aveti transformator care este mai mare de 2kVA, nu este rau sa folositi un 4x6800uF la min.6,3V sau 10V.

adrian.popa10

adrian.popa10

Membru

• Members
  • 6 postari
  • Resedinta:Bucuresti
Am inteles. Va multumesc pentru raspunsul explicit!

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.221 postari
  • Resedinta:Galati

NU mai sunt seturi de PCB-uri TA1000PSv2 de vanzare.

Mai am de vanzare doar cateva cablaje de softstart si unul de softstart complet asamblat.

Un cablaj de softstart costa 15lei iar unul complet asamblat 65lei.

Also tagged with one or more of these keywords: TA1000PSv2, PSU, Audio Amplifiers

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc