Sari la conținut

Poză

Despre editorul de text si alte probleme de editare

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
21 răspunsuri în acest subiect

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.695 postari
  • Resedinta:Galati

@ola_nicolas, ati schimbat browser-ul dar cum se numeste acel web browser ?

Deja problema nu mai este softforum si ca drept urmare ar fi indicat deschiderea unui topic nou cu noua problema intr-o arie potrivita in forum.

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 1.067 postari
  • Resedinta:Olt county

Am avut Google Chrome si l-am inlocuit cu Mozila Firexox. Aparent problema este insa tot la editorul de text. Nu stiu de ce am schimba planul de discutie. De fapt pe mine nici nu ma intereseaza acest lucru, ci doar sa setez in mod corespunzator aceasta facilitate. Daca ea depinde de browser, atunci spuneti-mi ce browser ar trebui sa instalez, pentru ca acest corector automat de text sa fie setat pentru limba romana.

Editat de ola_nicolas, 16 iulie 2017 - 07:10 .

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.695 postari

Atunci nu cred ca era necesar sa schimbati browser-ul, pentru ca in Google Chrome se acceseaza meniul Setari, apoi derulati meniul pana la capat si accesati setarile avansate si apoi meniul "Languages". Acolo sunt doua optiuni, dati click pe a doua optiune care se numeste: "Spell Check" si o sa vedeti acolo limba romana, care trebuie activata. Daca nu aveti limba romana disponibila acolo, va trebui sa o activati din Control Panel - Language, de fapt sa adaugati la tastatura, pe langa limba engleza (default in cazul instalarii windows-ului in engleza) si limba romana. Daca aveti Windows 8 sau 10, se aduga limba romana in meniul "Change your language preferences"; daca aveti windows 7, se adauga limba romana in tabul "Keyboard" (parca asa ii spune).

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 1.067 postari

Am schimbat browser-ul Google Chrome, deoarece el este realizat pentru cele mai noi Windows-uri de pe piata, iar eu dispun doar de Windows Vista, care nu permite apdatarea automata a acestui browser. Chestiunea ma incurca la alte activitati, cum ar fi urmarirea unor posturi Tv pe internet. Recomandati-mi deci un alt browser acceptat de Vista si care sa dispuna si de caracteristica corecturii automate a textului web in limba romana.

Editat de ola_nicolas, 16 iulie 2017 - 09:17 .

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.695 postari

Eu v-as recomanda sa treceti macar la un Windows 7 decat sa testati toate browser-ele de pe piata. E mult mai recomandat lucrul asta deoarece versiunile mai noi de browsere au inceput sa acorde suport pentru html5 si CSS5, care in viitor vor reprezenta baza programarii tuturor site-urilor web (ca sa nu spun ca deja ca trendul e in crestere si s-ar putea ca in viitor sa aveti probleme cu browsere mai vechi sa accesati corect anumite site-uri). Deci, la un moment dat e bine sa facem si un mic update la windows.

Ciprian 81

Ciprian 81

Premium User

• Tehnium Azi
  • 362 postari
  • Resedinta:Arad

La mine Google Chrome a functionat ceas pe Windows 7.Acum folosesc Windows 8 si Windows 10  navigand tot cu Google Chrome si sunt la fel de multumit. 

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 1.067 postari

Si pe Vista functioneaza "ceas", cu exceptia faptului ca nu primesc avize automate de apdatare.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc