Sari la conținut

Poză

Sursa LM317 si tranzistoare PNP

- - - - - lm317 pnp sursa

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
40 răspunsuri în acest subiect

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 910 postari
  • Resedinta:Satu Mare

Am o întrebare legată de schema atașată. Vreau să știu dacă curentul minim (minimum load current to maintain regulation) are o valoare suficient de mare ?

Am calculat că acest curent, atunci când la ieșire avem tensiunea minimă (1.25V) este curentul prin divizorul rezistiv format din rezistența de 430R și potențiometrul de 10K. Acest curent este 1.25/430=0,0029A. Am adăugat pe ieșirea sursei si o rezistență de 1.2K, iar prin aceasta curentul este de 1.25/1200=0.001A. Deci curentul de sarcină total este de 0.0029 + 0.001 A=0.0039A=3.9mA.

În foaia de catalog, este specificat curentul minim 3.5mA (tipic) și maxim 10mA.

Ar trebui să modific valoarea rezistenței de sarcină astfel încât curentul minim să fie 10mA ?

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

Editat de Mihai3, 29 iulie 2018 - 02:44 .

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.955 postari
  • Resedinta:Bucuresti

In catalogul TI rezistenta de 430 ohmi de fapt este 240 ohmi si poate fi si mai mica pentru a satisfice cei 10mA. In caz ca nu merge schimbati tipul LM-ului cu unul care are curentul

minim de la 3,5 la 5mA.

Daca va intereseaza calcule, este interesant de vazut pina la ce curent de iesire stabilizatorul lucreaza numai cu LM317, fara tranzistor.

@gsabac

Editat de gsabac, 29 iulie 2018 - 05:23 .

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 910 postari

Am modificat valoarea rezistentei de 430 R la 120R.

Am vrut sa folosesc in continuare potentiometrul de 10K. L-am pus in paralel cu o rezistenta de 3.3K pentru a se putea regla tensiunea intre 1.25 si aproximativ 26V. Puterea disipata pe aceasta rezistenta (de 3.3k) e de 0.2W. Am folosit o rezistenta de 0.25W.

Este corect cum am modificat, sau pot aparea probleme din cauza ca am introdus rezistenta de 3.3K ?

Editat de Mihai3, 30 iulie 2018 - 03:50 .

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 910 postari

Consider problema din mesajul anterior rezolvata.

Multumesc.

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.955 postari

Cu placere.

Pentru ca scala sa fie mai lineara, puteti folosi un potentiometru de 2,5K, deoarece 10K in parallel cu 3,3k da exact 2,5K.

@gsabac

hixpp02

hixpp02

Utilizator Tehnician

• Members
  • 102 postari
  • Resedinta:Tg. Secuiesc
Daca la puterea disipata de rezistenta ati calculat 0.2w este mai bine sa folositi cel putin de 0.6w pentru a evita incalzirea excesiva a rezistentei.

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 910 postari

Ce se poate intampla daca am alimentat sursa (timp de 2 secunde) cu tensiune inversa de la puntea redresoare, adica cu - de la punte la + de la condensatorul de filtrare si cu + de la punte la - de la condensatorul de filtrare ?

Stiu ca parea aiurea si prostesc dar eram obosit si nu am observat greseala decat dupa ce am alimentat sursa.

Dupa aceasta greseala, am verificat sursa si am observat ca functioneaza.

Editat de Mihai3, 09 octombrie 2018 - 07:30 .

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.221 postari
  • Resedinta:Galati

Observ ca ati gasit singur raspunsul:

Dupa aceasta greseala, am verificat sursa si am observat ca functioneaza.

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 910 postari

Am testat cu osciloscopul din nou pe iesirea sursei (schema atasata) si am obtinut rezultatele din atasament. Este in regula ce am obtinut sau nu ? 

Verificarile au fost facute la 26.4V la iesirea sursei si o sarcina de 7.3A.

Editat de Mihai3, 20 octombrie 2018 - 03:30 .

• spark ii(le) place mesajul asta

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 910 postari

Am mai facut niste verificari, am pus pe ecranul osciloscopului atat iesirea (galben) cat si intrarea in LM317 (albastru).

Sursa a fost reglata la 26.5V si sarcina a fost de 7.3A.

Cum pot sa imi dau seama, dupa imagini, daca sursa oscileaza ?

Editat de Mihai3, 20 octombrie 2018 - 11:41 .

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.955 postari

Pe oscilograme se vede un brum de 11mVvv si 100Hz la iesire, un zgomot suprapus si nu se evidentiaza oscilatii.

Redresorul stabilizat este foarte bun, simplu de realizat si nu necesita reglaje sau cunostinte speciale.

Zgomotul din diverse oscilograme are mai multe origini, zgomotul propriu al osciloscopului, zgomotul cules de cablaj

si zgomotul cules de sonde de la retea sau aparatele care functioneaza pe retea, televizoare, alimentatoare in comutatie,

becuri cu electronica in ele, calculatoare, incarcatoare, etc.

@gsabac

Also tagged with one or more of these keywords: lm317, pnp, sursa

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc