Sari la conținut

Poză

Sursa LM317 si tranzistoare PNP

- - - - - lm317 pnp sursa

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
29 răspunsuri în acest subiect

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 879 postari
  • Resedinta:Satu Mare

Adaug un cablaj nou, realizat pentru situatia in care atat tranzistoarele de putere cat si regulatorul sunt montate pe radiator si conectate la cablaj cu fire.

Condensatorul de fitrare si puntea redresoare se monteaza separat.

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

• donpetru ii(le) place mesajul asta

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 879 postari

Am gasit pe internet urmatoarea schema de sursa: 

Fișier atașat  sursa LM317 + PNP pentru protectie.png   152,57K   0 descărcări

Este mai buna (performanta) din punct de vedere al limitarii curentului in comparatie cu schema prezentata in postarile anterioare ?

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 7.094 postari
  • Resedinta:Galati

Schema respectiva, versiunea simetrica cu LM317-337 dar de max.3A, am construit-o si eu cu ani buni in urma. Schema am prezentat-o chiar intr-un topic din forum. Nu exceleaza la performante de stabilizare mai ales la curenti mari iar din acest motiv in ultimii ani am incercat sa caut o alternativa mult mai multumitoare cum este proiectul SA100. De fapt, dupa ce voi finaliza practic acest proiect, urmeaza sa dezasamblez vechea sursa cu acele LM-uri.

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 879 postari

Ce pot sa folosesc astfel incat transferul termic intre tranzistoarele de putere si radiator sa fie cat mai bun ?
Am incercat in schema prezentata in acest topic, cu rezistenta de 1 ohm in emitorul lui TIP36. Am folosit un singur TIP36, doar pentru a verifica cat de mult se incalzeste.
Am incercat cu foita de mica si pasta termoconductoare. Am pus si un ventilator care sa sufle spre radiator. Radiatorul s-a incalzit foarte putin, puteam tine mana lejer pe acesta. Nu era decat foarte putin cald.
Radiatorul are dimensiunile de 10x10x2.5 cm. Stiu ca trebuie mai mare, dar am facut doar un test. Radiatorul, cu toate ca e mic, s-a incalzit foarte putin. Puteam tine mana pe acesta ca nu m-a ars.
Cu toate acestea, tranzistorul s-a incalzit foarte mult, nu puteam tine mana pe el mai mult de 1-2 secunde.
Am montat pe radiator tranzistorul folosind un surub, foita de mica si pasta termoconductoare, pe care l-am strans foarte bine.
Ca si sarcina pentru sursa, am folosit un grup de becuri serie paralel, care faceau sursa sa intre in regimul de curent constant, tensiunea la iesire fiind de aproximativ 0.6-0.8V, iar tensiunea pe rezistenta de 1 ohm era de 1V. Am vrut sa testez in cele mai nefavorabile situatii pentru sursa.
O solutie la aceasta problema o reprezinta montarea tranzistorului fara foita de mica, direct pe radiator, folosind doar pasta termoconductoare ?
Exista si alte solutii la aceasta problema ?

Caderea de tensiune C-E era de 39v, iar curentul prin tranzistor aproximativ 1A.

Editat de Mihai3, 20 februarie 2018 - 08:05 .

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 879 postari
Am realizat niste teste si am obtinut urmatoarele rezultate:
Cu foita de mica si pasta termocounductoare T capsula = 77 C, nu stiu temperatura radiatorului (puteam tine mana linistit pe radiator).
Fara foita de mica doar cu pasta termoconductoare T capsula = 55 C, temperatura radiatorului 25C.

Radiatorul care l-am folosit are dimensiunile 10x10x2.5cm, am pus si un ventilator sa sufle direct spre radiator, testele le-am facut cu sursa in modul de curent constat, pentru a testa cele mai nefavorabile conditii.
Temperatura a fost masurata cu un termometru infrarosu.
Mi se pare ciudata diferenta asa de mare intre temperatura cu si fara mica...
Se poate ca foita de mica sa impiedice asa de mult transferul termic ?

Editat de Mihai3, 20 februarie 2018 - 05:40 .

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 879 postari

Daca folosesc in locul rezistentei din emitorul tranzistorului, doua rezistente inseriate, de exemplu daca vreau sa obtin valoarea de 1.36 ohmi/5W, atunci vreau sa folosesc doua rezistente de 0.68 ohmi/5W in serie

Adica ma refer ca intre punctele marcate cu rosu sa fie in loc de o rezistenta (in loc de R4,R6,R8) doua rezistente in serie de 0.68R/5W. Stiu ca nu e necesar 5W dar am doar rezistente de 5W.

Acest lucru poate duce la efecte nedorite (cum ar fi oscilatii) din cauza ca am folosit rezistente de valori mai mari decat cele folosite la proiectarea schemei sau din cauza ca se folosesc 2 rezistente in serie ?

PS: voi folosi mai mult decat 3 tranzistoare, la varianta finala a schemei. Fiecare cu 2 rezistente de 0.68 in serie in emitor. In acest caz pot sa apara efecte negative la utilizarea a 2 rezistente in serie in loc de 1 rezistenta ?

Editat de Mihai3, 22 februarie 2018 - 08:33 .

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.802 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Care ar fi motivul pentru care ati schimbat valoarea rezistentelor de la 0,22 ohmi la 2 rezistente de 0,68 ohmi in serie?

Rezultatul va fi o scadere drastica a curentului de iesire si de scurtcircuit si nu pot apare oscilatii.

@gsabac

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 879 postari
Am vrut sa ma aflu cat mai in stanga fata de segmentele din graficul SOA (adica sa respect graficul) al lui TIP36C si am vrut sa nu se incalzeasca prea mult tranzistorul.
Stiu ca scade curentul, dar voi folosi mai multe tranzistoare in paralel.
Daca folosesc rezistente de 1 ohm in emitorul tranzistoarelor ar trebui sa fie in regula ?

Editat de Mihai3, 22 februarie 2018 - 10:57 .

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.802 postari

Cu rezistente de 1 ohm, curentul maxim stabilizat prin fiecare transistor este de 717mA,

curentul prin integrat este de 600mA, deci in total  cam 2,75A.

Curentul de scurtcircuit este cam de 2,91A si puterea maxima disipata pe un transistor,

la scurcircuit, este de 30W si pe integrat cam 28W ( la 4V pe iesire). Integratul este cam fortat,

de aceea este indicata folosirea unei capsule de tipul D2PACK cu rezistenta termica de 30C/W.

Aceasta deoarece la scurtcircuit, integratul este fortat sa duca curentii prin diodele D1, D2

si prin rezistenta de 10 ohmi, in total cam 701mA (141mA prin rezistenta si 550mA prin diode si 10mA prin baze) 

Daca diodele D1 si D2 sunt montate termic pe radiator curentul de scurcircuit este aproape stabil cu temperatura.

@gsabac

Editat de gsabac, 23 februarie 2018 - 06:40 .

• spark ii(le) place mesajul asta

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 879 postari

Multumesc pentru raspuns.

Am vazut ca in Datasheet-ul lui LM317AHVT (cel pe care il folosesc eu) este mentionat faptul ca puterea maxima disipata este "internally limited".

Capsula pe care o folosesc este TO-220, montata pe radiatorul de la un procesor vechi.

Daca puterea maxima este limitata, atunci se poate ca LM317 sa fie fortat ? Daca zice ca puterea disipata este "internally limited" acest lucru nu inseamna ca integratul ajusteaza automat curentul de iesire astfel incat sa nu se depaseasca o anumita putere disipata ?

Editat de Mihai3, 23 februarie 2018 - 08:00 .

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.802 postari

Asa este, puterea disipata maxima se limiteaza cind jonctiunile ating 125 de grade, poate sa fie

de citiva wati sau chiar 7-10W cu un radiator eficient.  

@gsabac

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 879 postari

Am testat LM317AHVT pe un radiator de procesor, radiatorul s-a incalzit dar nu era foarte cald, probabil pe la 40C.

Testul l-am facut cu sursa in regim de curent constant, curentul prin LM317 era de aproximativ 0.73A, iar caderea de tensiune 38V, rezultand o putere disipata de 0.73*38=27.74W.

PS: mai fac niste teste sa vad care e valoarea curentului prin LM317 dupa ce radiatorul se incalzeste.

PS2: dupa cateva minute de functionare, curentul a scazut la 0.65A, iar temperatura capsulei integratului era de 35C.

Editat de Mihai3, 23 februarie 2018 - 09:35 .

viobio

viobio

Utilizator Tehnician

• Members
  • 128 postari
  • Resedinta:BUCURESTI
Una din variantele mele , aceași schemă din acest topic , cea din imagine a fost terminată acum 15' , 12V/2A , pentru alimentarea unui DAC extern .
Tranzistorii folositi sunt TIP142 , curentul este destul de mic , cind se cere curent mai mare folosesc TIP36 sau TIP42.
De ceva timp este o mare modă cu alimentarea diferitelor aparate " audiofile " din surse liniare , inclusiv laptopuri.

• Mihai3 ii(le) place mesajul asta

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 879 postari

Felicitari pentru realizare ! 

Arata foarte bine, cum ati realizat cablajele ?

viobio

viobio

Utilizator Tehnician

• Members
  • 128 postari
  • Resedinta:BUCURESTI

Felicitari pentru realizare !
Arata foarte bine, cum ati realizat cablajele ?

Cablajele nu sunt concepute de mine , eu doar am " conceput " schema , aranjarea componentelor , eu am mai multe variante de cablajele , sursele le folosec in tot felul de aparate , inclusiv pentru alimentarea filamentelor tuburilor . Pină acum cred ca am facut cu schema asta pestre 40..45 de surse , nu mai tin minte cite ....multe au fost pentru alimentarea aparaturii audio de fițe care vin cu surse de alimentare externe , surse care sunt in comutație ori extrem de prost filtrate ( cele cu transformator )
Cablajele sunt facute in China

Editat de viobio, 26 februarie 2018 - 06:35 .

Also tagged with one or more of these keywords: lm317, pnp, sursa

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc