Sari la conținut

Poză

Solutie sau spray pentru protejat lipiturile

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
36 răspunsuri în acest subiect

smilex

smilex

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.501 postari
  • Resedinta:Arad

De multi ani folosesc aceeasi metoda de realizare. Cablajul obtinut il ung cu sacaz in diluant nitro (am si spray) cu consistenta cam ca a uleiului, in strat subtire cu pensula. Uscat. Cositorit cu tresa absorbanta prinsa (cu sarma) in varful letconului. Acelasi cositor ca pentru lipiturile ulterioare. Curatare cu diluant nitro. Refacere gauri daca este necesar. Rigidizarea componentelor pe cablaj prin indoirea terminalelor peste traseu (3-5mm). Sacaz + diluant nitro. Cositorirea tuturor terminalelor. Curatare cu nitro. Spray plastik70.

Cand ma grabesc, usuc sacazul cu aer cald.

Tresa absorbanta poate realiza un strat incredibil de subtire de cositor peste traseu. O indoi in patru si o leg peste varful letconului cu conductor pentru bobinaj (CuEm) romanesc (are emailul foarte rezistent).

Uneori sacazul depus in gauri nu se dizolva rapid in diluant. Daca ma grabesc, nu stau dupa el, refac gaura (ac seringa sau burghiu).

Terminalele indoite nu sunt doar pentru rigidizare. Este extrem de improbabila ratarea unei astfel de lipituri, lungimea lipita e mult mai mare. Rezista mai bine si ulterior. Terminalele lungi pot fi folosite pentru suplimentarea traseului la curenti mari. Execut numai solutii proiectate integral de mine, numai in interes profesional, unice sau serie mica, nu m-a interesat niciodata estetica (solder mask, etc), fiabilitatea in timp este vitala pentru mine, astfel realizat cablajul, nu permite inlocuirea componentelor cu usurinta. Am mers mereu pe totul sau nimic.

Cositorirea tuturor terminalelor (pe rand, nu toate odata, dar in aceeasi operatiune) duce la rapiditate. Montarea + lipirea a cate unei componente e lenta si enervanta. Eventual posibila pentru teste treptate la prototipuri sau solutii unice.

Lucrez cu tensiuni destul de ridicate, plastik70 are dielectric foarte bun, 80kV/mm strapungere. Exista lacuri izolatoare dedicate care nu ajung nici la jumatatea lui. Sacazul e departe. Am vazut si ceva pe baza siliconica cu strapungerea la 90kV/mm cu aplicatii militare, dar dificil de procurat insa probabil cel mai bun izolator aplicabil. Pentru cei interesati de izolatii bune si nerigide, plastik 70 e foarte bun. Super plastik70 e un pic mai scump n-am observat diferente, probabil exista totusi. Pelicula intarita se dizolva extrem de usor in diluant nitro (poate si alti diluanti). Un strat uzual se intareste in 10-15 min. E bun si la trafuri smps, toroide mici, lipiri lente nepretentioase, lacuiri estetice, etc. Se vinde si la miv cu 27 lei / 200ml spray. Am cumparat din curiozitate pentru comparatie cu cel de la tme, nu am gasit nici o diferenta.

La tensiuni mari trebuie cunoscute foarte precis proprietatile electrice ale lacului folosit, nu merita riscul. Ca sfat: nu folositi ce nu cunoasteti, oricat de ok pare.

Editat de smilex, 23 mai 2017 - 07:30 .

• baldovica și dani el like this

em2007

em2007

Premium User

• Tehnium Azi
  • 405 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Eu folosesc de multi ani atat Urethan 71 cat si Plastik 70, prefer urethanul.

img_9969a.jpg

Specificatiile tehnice pentru cele doua produse se pot descarca de aci, pt comparare:

http://emil.matei.ro.../urethan_71.pdf

http://emil.matei.ro.../plastik_70.pdf

Interesul meu e legat mai mult de protectia climatica a aparatelor iesite din reparatie, in special a invertoarelor de sudare care sunt muncite in conditii climatice destul de dure.

Pt pcb-urile facute in regim de amator folosesc sacaz dizolvat in spirt sau palinca, pe care-l aplic cu pensula. Dupa uscarea sacazului trec un bold de 0.8mm prin toate gaurile care s-au infundat deja, ca sa fie mai usoara montarea componentelor tht.

ionut90

ionut90

Utilizator Tehnician

• Members
  • 247 postari
  • Resedinta:Focsani / New York

Am auzit de Urethan 71 si chiar ma gandeam sa incerc dar merge sa dau cu el peste fata cu lipituri a cablajului ?  :scratchchin: 

dani el

dani el

Membru

• Members
  • 27 postari

Pelicula intarita se dizolva extrem de usor in diluant nitro (poate si alti diluanti).

Va rog, numai daca se poate, un nume de produs, ceva accesibil, ceva ce dvs folositi ?

Multumesc !

smilex

smilex

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.501 postari
  • Resedinta:Arad

Nu conteaza producatorul, probabil nici mie nu-mi parvin diluantii de la aceiasi producatori an de an, depinde de cine castiga contractele la licitatii (este problema serviciului de achizitii, nu m-a interesat miciodata). Sunt in concediu si nu pot confirma rapid un producator de diluant nitro (am cativa litri in atelier, dar nu am aprofundat ethichetele de pe sticle), dar la magazine tehnice exista acest diluant si sub numele "diluant nitro" este recunoscut de orice vanzator.

• dani el ii(le) place mesajul asta

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.573 postari

Dupa unele detalii deosebite din topic, completez cu un produs de făţuit şi protejat circuitele sub forma de spray.

Spray Bungard Green Coating, 74lei 300ml, cu aplicare manuala de lac colorat, semitransparent si de un aspect profesional,

verzui al placilor de circuite imprimate, cu efect optic si tehnic deosebit.

@gsabac

• dani el ii(le) place mesajul asta

dani el

dani el

Membru

• Members
  • 27 postari

Va respect si va multumesc amandurora !

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc