Sari la conținut

Solutie sau spray pentru protejat lipiturile


ionut90

Postări Recomandate

 

  lacul solder mask, care se da cu pensula.

 

Nu cred ca mi-ar placea deoarece se face si destul de multa murdarie plus ca este imposibil sa-l intinzi uniform pe toata suprafata cablajului.In schimb mi-ar placea cu siguranta folia solder mask (dynamask) dar este cam scumpa plus ca folosirea sa necesita si un laminator.Dar inainte de a aplica masca de protectie peste cablaj,este foarte indicat ca acesta sa fie stanat cu o solutie chimica,altfel pad-urile componentelor se pot oxida in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca mi-ar placea deoarece se face si destul de multa murdarie plus ca este imposibil sa-l intinzi uniform pe toata suprafata cablajului.In schimb mi-ar placea cu siguranta folia solder mask (dynamask) dar este cam scumpa plus ca folosirea sa necesita si un laminator.Dar inainte de a aplica masca de protectie peste cablaj,este foarte indicat ca acesta sa fie stanat cu o solutie chimica,altfel pad-urile componentelor se pot oxida in timp.

 

Cum adica se oxideaza in timp, in paduri se monteaza componente si se acopera cu cositor.

Pentru folia de solder mask trebuie aparatura serioasa.

Se realizeaza un film, care se aliniaza pe circuit cu folia laminata si se expune cu o lampa

speciala la ultraviolete, se dizolva zonele cu pad-uri, etc.

Mai exista si alte aparate care expun circuitul la ultraviolete pe baza fisierelor gerber.

In regim de amator este o complicatie inutila si alta este mai greu de gasit.

Daca se doreste sa arate verde se poate utiliza un spray plastic verde

 care este la indemina oricarui amator, sau... se pune buzunarul la golit pentru firmele specializate.

Este clar, ca ne place fata pentru vinzare, nu cea pentru hoby.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut pe un site  ca inainte de aplicarea acelui film verde,cablajul a fost stanat cu ceva solutie chimica,dar si pe un forum am vazut ca preciza cineva la fel.Stiu si eu pasii metodei cu film dynamask chiar daca n-am incercat-o.Se lipeste filmul pe placa,se trece de cateva ori prin laminator,se aseaza deasupra o folie transparenta cu pad-urile,se expune la lumina ultravioleta,se introduce in apa cu carbonat de sodiu si se freaca usor cu o pensula pentru curatare pad-urilor(zonele neexpuse la lumina ultravioleta).Sunt de acord ca aceasta metoda nu este pentru oricine dar haideti sa recunoatem ca cablajele cu film dynamask ies impecabil daca stii cum sa parcurgi toti pasii.Sa stiti ca eu n-as realiza asemenea cablaje  pentru a le vinde ci pentru satisfactie.Daca ar fi sa le produc in serie exista firme care se ocupa cu asa ceva si iesi mult mai ieftin daca ne gandim cat costa filmul dynamask.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut circuite realizate cu trasee cositorite si apoi aplicat solder mask. Poate nu s-a inteles corect 

 toate rolulurile pe care il are stratul de mascare rezistent la temperatura, numit solder mask.

- in primul rind selecteaza doar zonele pe care se poate face cositorirea cu masini automate sau manual;

- asigura oarece protectie la scurtcircuite intre paduri prin firisoare de cositor;

- face o economie formidabila de aliaj de cositor; 

- protejeaza suprafata traseelor de cupru impotriva oxidarii si agentilor atmosferici;

- induce siguranta la consummator in tehnologia utilizata la realizarea produsului; 

- are un aspect vizual zis mai frumos; 

- ascunde traseele si este mai greu de copiat, mai ales atunci cind stratul de mascare este opac.

 

Oricine a incercat stanarea chimica a constatat probleme de exfoliere, de cositorire si de desprindere

 a zonelor cositorite pe pastile, cu terminale cu tot, de aceea cea mai sigura solutie tehnologica consta in

 cositorirea prin trecerea placatului prin unda de cositor din baia topita. Urmeaza apoi o prelucrare mecanica cu

 perii rotative cu peri elastici si extrem de densi si retusarea mecanica acolo unde este nevoie.

In continuare, dupa lipirea componentelor si verificare se pot aplica straturi de protectie. 

Aceleasi probleme se intilnesc si la acoperirea traseelor cu argint depus chimic.

 

Pentru hoby recomand cositorirea manuala a traseelor si a tuturor zonelor placate inainte de plantarea componentelor.

Se face rapid, sigur si se acopera si unele zone usor mincate de corodarea chimica, sau care au intreruperi extrem de fine.

Ulterior se pot aplica si straturi de protectie.

 

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutia care se gaseste in comert este Plastik © 70 care atunci cand se reface o lipitura se dizolva (arde) fiind totodata si un decapant. Dupa lipire, dezlipire se poate lacui din nou fiind un Spray. Lacul de Canada esteo solutie cu care selipesc lentilele, nu este bun pentru electronica. Lacul Plastik costa cca 50-7- roni tubul. Il folosesc cu succes mai ales acolo unde este umezeala. Este incolor.

Editat de Dan57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut circuite realizate cu trasee cositorite si apoi aplicat solder mask. Poate nu s-a inteles corect 

 

 

Din pacate nu mai tin minte numele site-ului unde am vazut acest lucru caci atunci atasam un link spre acesta ca sa vedeti ca nu inventez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur oricine doreste, poate sa aplice cositorirea chimica, cu circa 100 de lei pentru solutie si riscurile

 ca sa nu iasa bine sau lipiturile sa se desprinda, daca nu se insista pe lipituri cu letconul usor supraincalzit. 

Eu folosesc pentru cositorirea cu succes un virf special cu fata plata. 

   Click pentru marire.

  post-24607-0-05222800-1495468327_thumb.jpg

Aplic cu pensula un strat subtire de decapant si folosesc un fludor de 0,5mm pentru a se

 depune un strat subtire de cositor.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur oricine doreste, poate sa aplice cositorirea chimica, cu circa 100 de lei pentru solutie si riscurile

ca sa nu iasa bine sau lipiturile sa se desprinda, daca nu se insista pe lipituri cu letconul usor supraincalzit. 

 

Eu zic ca cablajul din videoclipul atasat de mine arata chiar frumos iar tipul care executa stanarea parca precizeaza ca la acea solutie chimica adera foarte bine fludorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne luam dupa zise de altii, vazute in poze si auzite vom realiza doar produse homemade

 indoielnice, ca sa nu mai spun de banii cheltuiti degeaba si timpul pierdut.

 

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui oare sa se raspunda cu aceeasi moneda la opiniile in afara de topic ? 

Nu, dar trebuiesc tolerate, pentru ca orice opinie conteaza.

 

Sa reluam titlul topicului, "Solutie sau spray pentru protejat lipiturile"

Spray-ul folosit de mai multi useri este Plastik 70. Este izolator, se usuca repede, 

 este transparent, adera bine pe orice suprafata este lucios si rezistent in timp.

Pretul este de circa 20 lei pe un flacon de 200ml.

Eu l-am folosit multi ani fara sa se infunde sau sa se usuce.

 

Succes !

 

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock