Sari la conținut

Poză

Ajutor creare traf pentru un aparat sudura.

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
8 răspunsuri în acest subiect

kppus

kppus

Membru

• Members
  • 6 postari
  • Resedinta:Romania

Va salut,vreau sa imi fac un aparat de sudura,am gasit unele scheme pe internet,cateva nedumeriri am,si anume:

Proiectul este de pe alt forum(nu pot da nume --publicitate etc)

Inaltimea de 25 cm iar latimea de 9 cm lungime 8 cm.....Tole

Primar:

Acest proiect ar fi de preferat sa se bobineze cu sarma de 2.5 mm

Adaugati 200 de spire si se scoateti priza ( mediana)
La 240 de spire Se adauga alta Priza ( mediana)
La 280 De spire Se adauga alta Priza ( mediana)
La 320 de spire se Adauga alta Priza ( mediana)
La 360 de spire se adauga ultima mediana ( priza)
Fiecare strat de spire va trebui sa fie dat cu lac peste ele pentru o impregnare si o fixare buna a spirelor, deasemenea spirele trebuie foarte bine stranse si puse una langa cealalta.

Pentru ce trebuie sa punem priza ( mediene ) facem acest lucru deoarece ne ofera un avantaj de a regla continuu curentul de sudura dupa necesitatile electrozilor si a pieselor de sudat.

Bobinari secundar:

Dupa ce s-a bobinat primarul trebuie acum sa calculam taria secundarului

Acest lucru se va realiza in felul urmator:

Punem pe miez o spira sau 2-3 cate sunt nevoie pentru a scoate 1V in secundar,

Apoi facem un calcul simplu daca la 3 spire am scos 1V punem cel putin 150 de spire pe secundar preferabil sa punem cu vreo 10 spire mai mult.
Secundarul va trebui sa aiba minim 8 mm ( daca nu aveti acest conductor puteti pune 4 de 2.5 mm in paralel )

Astept sfaturi referitoare la proiect,din ce am vazut pe net,cel care l-a facut este multumit de el.

Intrebari:

-sarma de primar trebuie sa fie neaparat emailat sau pot bobina direct cu FY izolat ?

-din poze nu imi dau seama ce grosime are miezul(vezi poza),am tras in paint linii de culori diferite,nu imi dau seama din tablel,unele marimi,

Va multumesc pentru rabdare.

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

em2007

em2007

Premium User

• Tehnium Azi
  • 404 postari
  • Resedinta:Bucuresti

...,din ce am vazut pe net,cel care l-a facut este multumit de el.

E un exemplu de cum nu trebuie lucrat, dpv protectie.

Baiatul acela-n slapi e inconstient, iar produsul prezentat e o panarama.

Cautati altceva.

Guest_frediw_*
  • Guests

Va salut,intrucat nu ati primit un raspuns concret haideti ca incerc sa va explic.Aparatul de sudura se face dupa niste calcule,intrucat va dat nr. de spire din primar logic a-r fi sa va dea si din secundar(nr de spire/volt nu sa tatonati sa vedeti ce iese).Din acest considerent o consider o farsa tot proiectul.In al doilea rand secundarul nu se bobineaza peste primar(dl.ola_nicolas a mai explicat de ce,studiati postarile dumnealui).In al treilea rand conductorul folosit trebuie sa fie emailat,nu v-ati dat seama intrucat dinsul a folosit un snur(pe vremea lui ceasca am mai folosit asa ceva intrucat nu era cupru emailat si-l refoloseam pe acel ars,este un manson din panza(se vindea la metru) pe care-l trageam peste conductorul ars si intre straturi dadeam cu lac.Cum a spus si em2007  va sugerez sa cautati un alt proiect  :hi: 

Editat de frediw, 19 aprilie 2017 - 08:52 .

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 1.067 postari
  • Resedinta:Olt county

... nu se bobineaza peste primar(dl.ola_nicolas a mai explicat de ce,studiati postarile dumnealui) ...

Pai unde sa-l mai bobineze?! Acea "parodie" de transformator, este ca un fel de bobina de inducție, fără jug magnetic. Câmpul magnetic se închide în cea mai mare parte prin aer. Probabil ca a improvizat pentru ca nu avea suficiente tole pentru miez. In acest caz însă factorul de cuplaj intre bobine este mult scăzut și fluctuant (instabil) chiar și în condițiile în care se bobinează secundarul peste primar. De aceea nu exista un număr bine stabilit de spire în secundar. El va depinde de foarte multe lucruri. Orice apropiere a acestei instalații de un corp masiv din otel, cum ar fi batiul unei mașini unelte spre exemplu, va duce la modificări importante ale factorului de cuplaj. De aceea, acea instalație nu își va menține reglajul inițial, decât în aceleași condiții de mediu, în care acesta s-a făcut.

Editat de ola_nicolas, 20 aprilie 2017 - 05:53 .

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 1.067 postari

... La 240 de spire Se adauga alta Priza ( mediana)

La 280 De spire Se adauga alta Priza ( mediana)
La 320 de spire se Adauga alta Priza ( mediana)
La 360 de spire se adauga ultima mediana ( priza) ...

Dincolo de faptul ca cel care a postat pe acel forum și a prezentat instalația lui ca pe o mare realizare, nu știe bine sa scrie romanește (rezulta din lectura întregului text) el nu are nici noțiuni tehnice elementare, dar nici nu respecta logica elementara a lucrurilor. In citatul de mai sus, toate prizele sunt "mediane", adică exact la jumătatea bobinei. Logica elementara ne spune ca dacă bobina are 360 de spire, atunci nu exista decât o singura priza mediana (la jumătate) și anume la spira 180. A numi toate prizele ca fiind mediane, este așadar o fractura logica. Confunda probabil noțiunea de "priza mediana" cu cea de priza intermediara, sau folosește noțiunile de "priza" și "mediana" ca fiind sinonime. De aceea, ar trebui ca cei ce cauta modele (inclusiv pentru realizări tehnice) sa analizeze mai întâi valoarea logica a celor expuse de către cei care le oferă.

Într-o alta ordine de idei, autorul textului nu are nici cele mai elementare noțiuni despre cum se poate face un reglaj prin tatonare. Spune în text: "... Punem pe miez o spira sau 2-3 cațe sunt nevoie pentru a scoate 1V în secundar ...". Pai ne putem chinui mult și bine sa realizam tensiunea de exact 1 V, bobinând un număr întreg oarecare de spire. Tatonarea se realizează mult mai simplu. Se bobinează 10 spire și se măsoară cu multimetrul tensiunea la borne. Se împarte valoarea rezultata la 10 pentru a calcula numărul de volți pe spira, după care se inversează (se împarte 1 la numărul de volți pe spira) pentru a determina numărul de spire pe volt. In acest mod nu mai trebuie aplicata nici măcar regula de trei simpla, care pentru multi este foarte complicata.

Nu mai vorbesc despre echivalența care poate intra în antologia logicii tehnice, prin care autorul textului înlocuiește un conductor cu diametrul de 8 mm, prin 4 conductori în paralel cu diametrul de 2,5 mm.

Editat de ola_nicolas, 21 aprilie 2017 - 10:12 .

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.532 postari

I-am acordat incredere realizatorului din postarea video si am calculat acest transformator, pe miez deschis,

cu aproximatii de toate felurile si a rezultat o inductanta medie de circa 100mH.

Fara a tine seama de pierderi, avem un curent prin primarul transformatorulul, in gol, incredibil de realist:

I = 220 / (2 * Pi * 50 * 0,1) = 220 / 31,4 =  7,006A

In concluzie, la factorul de cuplaj existent, cu electrod subtire, asa cum se vede si in videoclip,

se poate realiza un transformator de sudura artizanal, pentru citeva suduri, dupa care este posibil

sa se se supraincalzeasca.

Cred ca este al doilea exemplu practic, dupa @flomar, care rastoarna cunostintele despre transformatoare. 

@gsabac

Editat de gsabac, 21 aprilie 2017 - 08:12 .

flomar

flomar

Premium User

• Editors
  • 876 postari
  • Resedinta:segarcea dolj

..... al doilea exemplu practic, dupa @flomar, care rastoarna cunostintele despre transformatoare. 

Mă onorează aprecierea dvs...dar!....apropierea construcției mele -chiar și la nivel de idee-de lucrarea de mai sus....ferească Dumnezeu!

Chiar și la primul meu transformator -construit la varsta de 9 ani!- exista o carcasă-ce-i drept din carton gros de coperți de carte!-dar exista!

Lucrarea de mai sus-modul de execuție-nu mi-ași fi putut-o imagina nici in cele mai rele vise!

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.532 postari

Felicitarea este pentru postul cu transformatorul de 1KW pe un miez "piticot" de citiva cm patrati, care a fost o noutate pentru mine

ca realizare tehnica, desi stiam teoretic ca pe un miez ideal de 1cm patrat de exemplu, se poate scoate o putere oricit de mare.

Totul tine de tehnologie si idei de implementare, de exemplu cu miez mic, cu supraconductor la bobinaj poti scoate teoretic orice puteri.

Sa nu uitam ca inductia in miez este aproximativ constanta la transformatorul ideal, indiferent de putere, si scade putin sau mai mult

in functie de caderea de tensiune pe bobinaj, la transformatorul real. ( Tips si Trick a la @smilex)

In topic idea este o noutate, adica cum sa faci un transformator de retea de putere, pe circuit magnetic deschis,

cu sau fara miez magnetic, dar realizarea practica asa cum ati spus, este de slaba calitate.

@gsabac

Editat de gsabac, 22 aprilie 2017 - 07:09 .

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 1.067 postari

... idea este o noutate ...

Mai degrabă as spune ca este o fantezie a cuiva cu bune abilitați practice, dar care nu a studiat suficient și a rămas la stadiul unor cunoștințe lacunare și insuficiente pentru a produce ceva nou în sensul modernității. Transformatoarele în aer și pe miezuri fără jug au fost studiate încă din secolul al XIX-lea. Cei care au apucat anii '50... '70, își mai amintesc de transformatoarele de RF și/sau de FI ale radioreceptoarelor, bobinate în aer, sau pe miezuri din ferocart filetate, pentru a oferi posibilități de reglaj. Poate va amintiți ca la radioreceptoarele mai rudimentare, la simpla apropiere a cuiva de ele, se produceau fluctuații mari, atât în puterea audiției, cât și în claritatea sunetului, datorate tocmai acestor dispozitive. Tot la sfârșit de secol XIX și început de secol XX a trăit, studiat și creat (practic vorbind) Nikola Tesla, cel care a câștigat "războiul curenților" în defavoarea genialului Edison. Este nu numai probabil, ci mai mult ca sigur ca Tesla a studiat și valentele transformatoarelor de forța fără miez, sau cu miezuri întrerupte. Cu toate acestea, nimic nu s-a păstrat în practica, din toate acele încercări. Cu o instalație ca cea din filmulețul din postarea #1, s-ar fi putut prezenta cineva la un concurs de realizări tehnice ciudate, dar nu sa o lanseze pe internet ca pe o alternativa credibila la transformatoarele de sudura moderne.

Editat de ola_nicolas, 22 aprilie 2017 - 07:33 .

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc