Sari la conținut

Poză

Amplificator din piese recuperate

* - - - - 1 voturi

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
53 răspunsuri în acest subiect

remus68

remus68

Utilizator Tehnician

• Members
  • 113 postari
  • Resedinta:Timisoara

Probabil e ciudat si calculul puterii,cu cat calculam mai mult nu mai intelegem nimic

Stai linistit si nu-ti fa probleme... NIMENI nu calculeaza puterea unui ampliificator dupa formulele din postarea 42. Majoritatea nici nu stiu sa le citeasca corect, daramite sa le si aplice acolo unde le e locul...

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 174 postari
  • Resedinta:Nistoresti-Vrancea

Salutare tuturor!

Topicul este foarte interesant si de aceea si genereaza unele polemici care de regula sunt constructive. Inatrumentele de masura digitale au ciudateniile lor, si in loc sa  contestam valorile indicate, mai bine incercam sa le interpretam. Pentru determinarile d-lui Frediw as propune incercarea cu semnal muzical  care sa fie ascultat la un dif. de putere mica inseriat cu o rezistenta de 300-750 ohmi,(10-16W), ansamblu ce sunteaza rezistenta de nichelina. Astfel se apreciaza auditiv distorsiunile. Scuze daca am fost inoportun.

frediw

frediw

Membru

• Members
  • 57 postari
  • Resedinta:arad

Va salut dl.aureliann,sa stiti ca rolul acestui test nu a fost pt determinarea puterii amplificatorului,l-am supus (parerea mea) unor abuzuri pt a vedea daca acest amplificator rezista si in asemenea conditii,fiindca nu doar eu il voi folosi,pana e pe mana mea nu v-a scoate distorsiuni(sunt alergic la ele).Vazand ca in acest interval de aproximativ o ora nu se mai modifica nimic,temperatura in jur de 80 grade pe radiator si celelalte valori indicate de multimetre ramanand constant la aceeasi valoare eu personal consider ca acest amplificator va rezista in timp.Pt determinarea puterii lui (semnal curat) a-s avea nevoie de un osciloscop pe care momentan n-ul detin.(sa aiba si 2x200W chiar nu ma deranjeaza).

Ca ideie testul de sunet l-am facut pe doua incinte fullrange de 15 inch/8 ohmi cu volumul la jumatate in trei camere de 4/5 nu te puteai intelege om cu persoana(tot mobilierul vibra).Cred ca face destula galagie  :hi:

Marian78

Marian78

Premium User

• Editors
  • 460 postari
  • Resedinta:Dambovita

1.Eu consider ca n-am facut copilaria impreuna de aceea am subliniat ce am avut de spus,nu voi intra in detaliu...

2.Vedeti afirmatiile anterioare.

.

Nu detaliezi pentru ca nu ai ce sa detaliezi, am fost cat se poate de civilizat si neutru, am incercat sa evit personalizari, insa atitudinea ta lasa de dorit, raspunzi la observatii si intrebari, cu acuzatii nefondate si impertinenta...

Daca ai sa cauti doar aprecieri, refuzand sa-ti asumi si criticile, n-ai sa evoluezi.

Succes, eu ma retrag aici.

frediw

frediw

Membru

• Members
  • 57 postari
  • Resedinta:arad

Domnule Marian78,i-mi pare rau ca at-i ajuns la asemenea concluzii,observ ca nici dumneata nu prea suporti critici (probabil suntem ca doi magneti cu acelasi pol).Intr-o disputa sunt argumente si contraargumente.Daca considerati ca atitudinea mea lasa de dorit sincer i-mi cer scuze nu doream sa va supar doar am subliniat ce ma deranjeaza si sa ne respectam reciproc. :hi:

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.597 postari
  • Resedinta:Galati

Cred ca ar trebui sa nu mai puneti, cum se spune... "paie pe foc" in discutia de mai sus, aviz in special utilizatorilor: @Marian78 si @frediW. 

Rog sa concentrati discutia in jurul subiectului acestui topic. Daca sunt divergente, acestea se mai pot rezolva si prin mesageria privata. E posibil ca anumiti utilizatori sa nu inteleaga anumiti termeni teoretici sau chiar aspecte practice. Din pacate, eu nu voi incerca sa lamuresc pe toata lumea, pentru ca in primul rand nu am timp de asa ceva si cred ca cu ajutorul tuturor utilizatorilor care participa la discutie se poate ajunge la un numitor comun, in caz contrar utilizatorul care nu intelege se poate retrage din discutie "fair play". In fine, va rog sa gasiti o rezolvare la divergenta de mai sus pentru ca in caz contrar acest topic se va inchide.

Multumesc pentru intelegere.

Numai bine

• remus68 ii(le) place mesajul asta

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 174 postari

Salutare tuturor!

Nu doresc sa intru in polemici cu nimeni dar un rationament simplu ar spune ca la +/- 50 V alimentare tensiunea eficace la bornele sarcinii poate fi de 30 V sinus (nu 37 cat a masurat dl Frediw). La acest numar mare de tranzistoare pe ramura, ampliful poate sustine aceasta tensiune pe o sarcina de 1.5 ohmi si iata ca avem cei 600W. E drept ca pe o impedanta mai mica, dar nu imposibil de realizat. Mai ingrijorator arfi aspectul legat de temperatura finalilor care mi se pare cam mare dar ar exista modalitati de reducere. Spor la lucru si toate cele bune!

cristi_74

cristi_74

Premium User

• Tehnium Azi
  • 337 postari
  • Resedinta:Binis C-S

Ei na,tipic romanesc!Cum se putea altfel decat asa:dintr-un topic inceput frumos sa se ajunga la intepaturi.Ce sa mai,tie si teama sa mai arati ca ai realizat ceva.Ce sa mai zic de incepatori :le este si frica sa puna o intrebare,sa ceara un sfat ca se pomenesc luati la 11 metri.Sper sa nu se ajunga si pe acest forum respectabil ca pe celalalt,la unele antipatii RESPECTABILE.

Am mai spus si o repet:NU taiati aripile incepatorilor/tinerilor in ale electronicii(ca si asa se subtiaza nr celor care se mai ocupa cu aceasta nobila pasiune).

Ca este 200w pe 4R...ca e 300w pe 1,5R ce conteaza asta (de parca cineva ar lega 3 boxe de 4R in paralel pe canal).Important este ca ai facut ceva cu manutele tale din piese recuperate si de care te bucuri ca un copil care a primit in dar o jucarie noua.E mai bine sa stea tinerii 24H din 24 cu ochii in tel/tableta si cu activitate cerebrala zero,decat sa-si puna mintea si manutele/priceperea la treaba?Mintea este asemeni unui muschi,cu cat o lasi sa lancezeasca si nu o folosesti,cu atat se "inmoaie"si se "flescaieste".Stiti cu totii senzatia aceea cand e gata ce ai construit si mai si merge?Acel lucru facut de tine ti-e cu mult mai drag decat "omologul" lui cumparat din targ/talcioc.

Sper ca m-am facut inteles.Numai bine la toata lumea.

• aureliann ii(le) place mesajul asta

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 174 postari

un rationament simplu ar spune ca la +/- 50 V alimentare tensiunea eficace la bornele sarcinii poate fi de 30 V sinus (nu 37 cat a masurat dl Frediw). La acest numar mare de tranzistoare pe ramura, ampliful poate sustine aceasta tensiune pe o sarcina de 1.5 ohmi si iata ca avem cei 600W.

Prin asta am vrut sa spun ca luind in considerare pierderile si caderile de tensiune pe traf, punte...tot ne raman 30 V pe o sarcina mai mica de 4 ohmi asa incat puterea respectiva se poate obtine. Si daca sare tencuiala de pe pereti si nu se aud distorsiuni inseamna ca ampliful este BUN .Bravo d-le @Frediw!

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc