Sari la conținut

Statie de lipit cu ciocan Weller de 50W


gsabac

Postări Recomandate

Alegeti o schema pentru senzor de tipul K, letconul meu este cu senzor termistor,

  care este intre punctele Dc si Cc si are 1MOhm la 25 de grade.

Pentru senzor de tipul K pe forum este un topic unde este aratata si schema:

  http://www.tehnium-azi.ro/topic/4284-staie-de-lipit/

 

Succes !

 

PS.

Letconul original Weller are senzor din platina, nu este de tipul K.

Daca doriti, va postez schema originala Weller pentru senzorul de platina.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Nu as dori sa plonjez ca musca in laptic, dar atunci cind luam ca etalon temperatura ghetii ne putem insela pentru ca gheata poate avea orice temperatura sub 0 grade De ex -0,5 grade ne poate induce in eroare, Daca e scoasa din congelator are chiar -18 grade... Mai exact ar fi un amestec in parti egale de apa cu gheata, acesta reprezinta punctul de echilibru intre cele 2 stari de agregare. Cer scuze daca interventia mea este inoportuna.

Link spre comentariu

Este o intrebare oportuna cu bataie lunga, valabila si la unele aliajele de lipit. Una este temperatura

 de topire si alta este temperatura de solidificare. Desigur intre ele este o faza intermediara in care

 aliajul se "brinzeste" si trebuie tinut seama de acest fenomen. La metalele pure acest fenomen

 nu este prezent, dar o observatie atenta a punctului de topire este necesara.

Acel 00C la care faceti referire este un amestec de apa cu multa gheata, la echilibru termic.

Problema cea mai mare la un ciocan de lipit termostatat este realizarea unui cuplaj termic strins intre rezistenta

 de incalzire, virful de lipit si senzorul de temperatura. Ciocanele de marca, realizeaza un compromis optim

 intre acestea, prin materialele utilizate, mecanica si electronica.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Am terminat statia de lipit si am completat-o cu un suport din sirma pentru letcon.

Panoul frontal l-am desenat-o manual cu tus rotring de apa, apoi am dat cu lac auto

 din spray, pentru protectie.

Cum lucrarea este gata, trebuie pusa la munca.

 

@gsabac

post-24607-0-25400500-1490865966_thumb.jpg

post-24607-0-38733700-1490865979_thumb.jpg

post-24607-0-83480400-1490866003_thumb.jpg

Editat de gsabac
  • Like 1
Link spre comentariu

Multumesc, am inteles, credeam ca poate fi procurata ca atare din comert sau dintr-un obiect accesibil.

Sarma de inox de 1,5-2 mm diametru si lungime de vreo 30 cm gasiti la un tel de bucatarie, cel cu care sotia bate maioneza. La fel, tabla de inox se gaseste in diverse obiecte de vesela, castroane, cani, oale, etc. Cand mai treceti prin supermarket, zaboviti mai mult pe la raionul cu astfel de obiecte! Ideile or sa inceapa sa curga!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock