Sari la conținut

Poză

schema kit iprs 10W modernizat

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
76 răspunsuri în acest subiect

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 174 postari
  • Resedinta:Nistoresti-Vrancea

Dar un termistor eventual cu surub are ce cauta pe radiator? Asta in cazul in care nu ma decid sa construiesc o " superdioda".

Experimental am lasat montajul cu intrarea in scc. si alimentat (dif, montate) mai multe ore si am masurat din cand in cand curentul si nu este constant .Acum 3 ore era de 14mA, iar acum este de 7,3 ....Cred ca depinde mult de tensiunea retelei care se reflecta in cea de alimentare in cc. Cred ca dupa miezul noptii ajunge iar la 13-15 mA.

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 174 postari
  • Resedinta:Nistoresti-Vrancea

Totusi cresterea curentului de repaus chiar si la 50 de mA nu este un motiv prea mare de ingrijorare cat merge pe o incinta de 8 ohmi. Problema mai mare este ca aceasta incinta pare sa sune tot mai incet fara ca ampliful sa aiba vreo problema (mediana este corecta si curentul de repaus l-am adus la cca 12mA) , nu se incalzeste nimic. Difuzoarele din ea sunt un no name de 20W/4 ohmi foarte ieftin inseriat cu un dif romanesc din copilaria mea P22130 de 8W 4 ohmi.Boxa nu mai suna la fel nici pe un radiocas de masina de 4x  22W bine hranit.

De aceea rog in ca o data ceva recomandari despre difurile Carguard amintite mai sus(HSP 002).

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc